$
שווקי חו"ל

השורה התחתונה

תודה שעישנתם

עם המודעות הגוברת לנזקי העישון, מצמצם העולם המערבי את צריכת הטבק שלו. עם זאת, תזרים המזומנים הנדיב של חברות הטבק יכול לצלוח גם מגמה זו באמצעות מיזוגים, רכישות ומעבר לסיגריות אלקטרוניות. בינתיים מגזר זה מגלגל 700 מיליארד דולר בשנה

טרנס קלינגמן 07:4617.03.14

חברות הטבק נחשבות בעיני המשקיעים כחברות שיודעות לייצר תזרימי מזומנים נדיבים. עם זאת, עתיד המוצר העיקרי שלהן - הסיגריות - מוטל בספק. היום שיעור האוכלוסייה המעשנת בעולם המערבי נמצא בירידה מתמדת.

 

המודעות לסכנה הכרוכה בעישון עלתה, ומרבית המדינות בעולם העבירו חוקים שמגבילים את חופש ציבור המעשנים לעשן בשטחים ציבוריים. ניתן לדמיין כי בחלוף כמה עשורים מהיום אנו נהיה עדים למעשן האחרון על פני האדמה.

 

 צילום: בלומברג

 

אם כך, לכאורה שווי החברות אמור לשקף רק את השווי הנוכחי של התזרים העתידי של "תעשייה גוססת". אך ניתן לזהות שתי מגמות שעשויות להיטיב עם המשקיעים בענף בטווח הארוך.

 

אור בקצה המנהרה

 

ראשית, הירידה המתמשכת בכמות המעשנים יכול להוביל למהלך קונסולידציה נוסף בענף. המיזוג או הרכישה האחרונה המשמעותית בענף התרחשה לפני חמש שנים כאשר אלטריה (Altria) - החברה שבבעלותה מותג הסיגריות מלבורו - רכשה את UST, יצרן גדול של טבק לעיסה, תמורת כ־12 מיליארד דולר. לאחרונה קיימות שמועות בשוק על מיזוג אפשרי בין ריינולדס (Reynolds Tabacco) ולורילרד (Lorillard) שמדורגים בנתחי שוק במקום השני והשלישי אחרי אלטריה. מיזוג זה (אם ייצא לפועל ויאושר מבחינה רגולטורית) יהפוך את שוק הסיגריות בארה"ב לדואופול, עם שלוש החברות המוזכרות שמחזיקות בנתח שוק מצרפי של יותר מ־90%. הירידה במספר השחקנים בתעשיית הטבק תשפר את משמעת המחירים בענף ועשויה להוביל לצמיחה בשיעורי הרווחיות.

 

 

כמו כן, במשך שנים חברות הטבק ניהלו מאבק ציבורי ומשפטי ארוך בניסיון להפריך את העובדה לגבי הסכנה הכרוכה בעישון. אולם בסופו של דבר הן הפסידו את הקרב במישור המדעי ובמאבק על תודעת הציבור. לכן בשנים האחרונות חברות הטבק מנסות לשנות כיוון ולפתח מוצרים פחות מזיקים לבריאות. האלטרנטיבה המובילה היא בעיקר סיגריות אלקטרוניות.

 

סיגריה אלקטרונית מעוצבת בצורת צינור מוארך שנועד לספק תחושת עישון ולהחליף את הסיגריה הרגילה. הסיגריה האלקטרונית מופעלת באמצעות סוללה וסליל שיוצרים מעגל חשמלי שמחמם את נוזל המילוי (ניקוטין וחומרי טעם וריח) והוא הופך לאדים, תהליך שמדמה הרגשה של עישון למשתמש. ה־FDA, רשות התרופות האמריקאית, ניסתה לאסור ולבלום את שיווק הסיגריות האלקטרוניות בטענה כי הן מתיימרות לספק טיפול תרופתי, אך הטענות ואף הערעור של ה־FDA נדחו בבית המשפט. התהליך מפחית בצורה ניכרת את היקף החומרים המסרטנים בהשוואה לתהליך הבעירה של סיגריה רגילה.

 

מכירות של סיגריות אלקטרוניות תופסות תאוצה ומחזורן מגיע ל־3 מיליארד דולר על בסיס שנתי. עדיין מדובר בשוק קטן לעומת המחזור הענק של כ־700 מיליארד דולר שמגלגלת תעשיית הסיגריות, אולם שוק זה נראה מספיק מבטיח עד כדי כך שרוב חברות הטבק המסורתיות כבר תוקעות יתד במוצר החדש.

 

איך להשקיע במגזר

 

חברת אלטריה היא החברה המובילה בארה"ב שמחזיקה במותג מלבורו. המותג העיקרי הזה של החברה מחזיק יותר מ־40% נתח שוק בשוק האמריקאי. השוק העיקרי של החברה בארה"ב ויש לה נוכחות בינלאומית דלה. מעבר לטבק החברה מחזיקה 27% מחברת הבירה SAB ומחברת היין ST MICHELLE.

 

חברת בריטיש אמריקן טבקו (British American Tabacoo) היא חברת טבק שנסחרת בלונדון ומחזיקה בין היתר במותגים כגון לאקי סטרייק וקנט. לחברה נוכחות גדולה בשווקים מתעוררים ובאסיה. הנוכחות בשוק האמריקאי מתבצעת דרך אחזקה בחברת ריינולדס טבקו.

 

חברת אימפריאל טבקו (Imperial Tabacco) היא חברה בריטית שמחזיקה במותגים כגון JPS וגלואז. לחברה נוכחות דלה בארה"ב והיא נחשבת כמי שעשויה להתחרות עם ריינולדז במטרה לזכות בחברת לורילרד. כמו כן, ישנן שמועות שהחברה הופכת למטרה עבור חברות טבק אחרות כגון JAPAN TABACCO.

 

הכותב הוא מנהל מחלקת מחקר בפסגות גלובל

 

אלטרנטיבות השקעה מומלצות / חברות טבק

 

אלטריה (סימול: MO US)

 

חברה אמריקאית שפועלת בענף הטבק ונסחרת לפי שווי שוק של 73 מיליארד דולר. המותג העיקרי של החברה הנו מלבורו שמחזיק יותר מ־40% נתח שוק בשוק האמריקאי. החברה נסחרת לפי מכפיל רווח של 15 ומכפיל EV/EBITDA של 10.2. תשואת הדיבידנד הצפויה עומדת על 5.21%. לפני חמש שנים רכשה החברה את UTS, יצרן של טבק לעיסה, תמורת 12 מיליארד דולר.

 

בריטיש אמריקן טבקו (סימול: BATS LN)

 

חברה בריטית שפועלת בענף הטבק ונסחרת לפי שווי שוק של 63 מיליארד לירות שטרלינג. החברה מחזיקה במותגים כגון לאקי סטרייק וקנט. לחברה אף אחזקה פיננסית בריינולדס טבקו וקנט שנסחרות בארה"ב. החברה נסחרת לפי מכפיל רווח של 16 ומכפיל EV/EBITDA של 11.7. תשואת הדיבידנד הצפויה עומדת על 4.3%.

 

אימפריאל טבקו (סימול: IMT LN)

 

חברה בריטית שפועלת בענף הטבק ונסח רת לפי שווי שוק של 24 מיליארד לירות שטרלינג. החברה מחזיקה במותגים כגון JPS וגלואז ומתאפיינת בנוכחות דלה בשוק האמריקאי. החברה נסחרת לפי מכפיל רווח של 25.19 ומכפיל EV/EBITDA של 9.4. תשואת הדיבידנד הצפויה עומדת על 4.7%. החברה נמצאת בתחרות לרכישת חברת לורילארז.

 

השורה התחתונה: כדי לשמור על הרווחיות צריכות חברות הטבק להתאים את עצמן להמציאות המשתנה ולנסות לפתח מוצרים בריאים יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x