$
בורסת ת"א

ניסיון ליטול נכס עיקרי של נושי קמור נבלם על ידי המפרקים

מיכה טלמור, שותפו לשעבר של בעל השליטה בקמור דני ברנר, ניסה להשתלט על בניין המשרדים קווין ויקטוריה בלונדון. עתירת המפרקים לביהמ"ש עצרה את אובדן הנכס

אסף גילעם 08:1516.03.14

מחזיקי האג"ח של חברת הספנות והנדל"ן של דני ברנר שנכנסה לפירוק, כמעט איבדו את הנכס המרכזי שאמור להשיב להם את כספם: מפנייה לבית המשפט בהולנד עולה כי השותף של קמור בנכס QV (קווין ויקטוריה) — בניין משרדים בלונדון, ניסה ליטול את חלקה של קמור כשהוא מנצל את מצבה המשפטי הרגיש. פעולה מהירה של המפרקים הצליחה לעצור את המהלך, בינתיים. 

קמור מחזיקה ב־50% ממניות חברת ריסק, חברה פרטית המאוגדת בהולנד שבבעלותה 100% מנכס נדל"ן מניב — פרויקט QV. מחצית המניות הנותרות בריסק מוחזקות על ידי חברת דורנגו של מיכה טלמור (שותף לשעבר של ברנר בקמור אירופה). פרויקט QV הוא אחד הנכסים המשמעותיים ביותר שנותרו בקמור, ושוויו לחברה מוערך בסכום של עשרות מיליוני שקלים. בין המפרקים הזמניים של קמור, עו"ד עדי פיגל ועו"ד חגי אולמן לבין טלמור, קיימת מחלוקת בנוגע לניהולה של ריסק, שמנוהלת תקופה ארוכה על ידי דירקטור הולנדי יחיד – מר פיטר טימסן.

 

ב־24 בדצמבר האחרון, יום לפני המועד שבו כל הגורמים באירופה יוצאים לחופשת חג ארוכה, התקבל במפתיע מכתב מהדירקטור ההולנדי, בשם ריסק כביכול, שבמסגרתו נטען כי לאור הליך הפירוק של חברת קמור החברה איבדה שליטה בנכסיה, וחלות הוראות בתקנון ריסק ש"מחייבות את קמור" להעביר את מניות חברת ריסק המוחזקות על ידה לחברת דורנגו.

 

הדירקטור הודיע למפרקים כי בתוך שמונה ימים ריסק תהיה מחויבת להציע לדורנגו את מניות קמור, בשמה של קמור. לדברי המפרקים, טלמור ככל הנראה שאף לנצל את העיתוי שבו כל הגורמים באירופה ייצאו לחופשת חג ארוכה, ואם המפרקים הזמניים לא היו מצליחים למנוע אותו, התוצאה היתה כי הנכס המרכזי בתיק היה מועבר לטלמור.

 

המפרקים הזמניים הגישו בקשה לביהמ"ש ההולנדי לאשר נקיטת הליכים דחופים בהולנד. הבקשה אושרה והמפרקים הזמניים הצליחו למנוע את העברת המניות. טלמור ניסה להגיש תביעה נגדית. המפרקים זכו לתמיכה מצדו של הכנ"ר שתמך בעמדתם שהוגשה בתגובה לביהמ"ש, ודחה לחלוטין את עמדת טלמור. ביום רביעי האחרון בית המשפט בהולנד קיבל את התביעה שהוגשה על ידי המפרקים ודחה את התביעה הנגדית שהוגשה על ידי טלמור, ובכך הצליחו המפרקים למנוע את אובדן הנכס.

 

מעו"ד רונן מטרי המייצג את טלמור נמסר בתגובה כי "מפרקי קמור נמנעים מלהזרים את הכספים הנדרשים לגמר הפרוייקט ומבקשים להיות FREE RIDERS בפרוייקט. במצב כזה קובע תקנון חברת הפרוייקט כי לצד הסולבנטי יש זכות לרכוש במחיר שוק מלא את חלקו של הצד שבפירוק, כאשר את מחיר השוק קובע שמאי נייטרלי. משום מה המפרקים התנגדו למהלך זה שיכל רק להיטיב עם קופת הפירוק ולהביא לכך שקופת הפירוק תקבל את שוויו של הנכס. למרבה הצער המצב הנוכחי בו צד נמנע מלבצע את ההשקעות הנדרשות מסכן את ההשקעה לכל הצדדים". 

 

חגי אולמן חגי אולמן צילום: ישראל הדרי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x