שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

אילן בן־דב שוב נדרש ללוליינות פיננסית שתמנע הסדר חוב נוסף

שלושה חודשים אחרי שחתם על הסדר חוב, בעל השליטה בסקיילקס ייאלץ להחליף בטוחות ולפרוע את החוב לאג"ח א' עד סוף מרץ, לבצע התאמת בטוחות לסדרה ו' ולעמוד בהתחייבויותיו לרשות המסים. טעות קטנה, ומגדל הקלפים שלו מתמוטט

יניב רחימי 07:5512.03.14

חברת סקיילקס שבשליטת אילן בן־דב שוב נמצאת במצב מאתגר ונדרשת לתרגילים יצירתיים כדי להימנע מהסדר חוב נוסף.

 

היום תתכנס אסיפת מחזיקי האג"ח של סקיילקס כשעל הפרק אישור לוליינות פיננסית בדמות החלפת בטוחות שמטרתה לפרוע את החוב לסדרה א' עד 31 במרץ, לעמוד בתנאי הסדר החוב שאושר ב־5 בינואר, לבצע התאמת בטוחות לסדרה ו' ולעמוד בהסכם הפשרה עם רשות המסים.  

בסוף החודש מגיע מועד הפדיון הסופי והמלא של אג"ח א', ובקופתה של סקיילקס אין המזומנים הנדרשים כדי לעמוד בתשלום. נוסף על כך, בהתאם להסדר החוב, סקיילקס נדרשת לשעבד עד סוף מרץ מניות של פרטנר למחזיקי האג"ח ולחזק ביטחונות לאג"ח ו'. 

 

אלא שבידי סקיילקס כמעט שאין מניות חופשיות של פרטנר שאותן היא תוכל לשעבד. כעת נמצא מנכ"ל סקיילקס, יהל שחר, במרוץ נגד הזמן כדי להוציא אל הפועל עד סוף החודש מהלך בן שלושה צעדים מקבילים. אם יצליח במשימה, סקיילקס תוכל לצאת זמנית מהפלונטר.

 

בטוחות ומימון ביניים

היקף החוב המתואם לאג"ח א' הוא כ־54 מיליון שקל בלבד, שעה ששווי השוק של 4.8 מיליון מניות פרטנר המשועבדות לטובתם מגיע לכ־145 מיליון שקל ומשקף יחס בטוחה לחוב של 267%. השלב הראשון במהלך שמוביל בן־דב, ודורש הסכמה של 75% ממחזיקי אג"ח א', כרוך בשחרור המניות המשועבדות לטובתם. כדי שמחזיקי האג"ח יוכלו לקבל את כספם בזמן, גם להם יש אינטרס לתרום להצלחת המהלך. כדי שיסכימו לשחרור המניות, מציעה סקיילקס לשעבד להם בתמורה פיקדון מזומן של 55 מיליון שקל שיופקד בידי הנאמן רזניק פז נבו. אך לצורך החלפת הבטוחות, קודם יהיה על סקיילקס לגייס את המזומנים שהיא נדרשת להפקיד בנאמנות.

 

לזימון האסיפה צורף נספח המפרט את עקרונות מימון הביניים בין סקיילקס לאקסלנס שהסכימה להעניק לסקיילקס אשראי של עד 50 מיליון שקל בריבית של פריים + 1.5%. הלוואה זו תובטח בשעבוד על מניות פרטנר ביחס של 1:2. כלומר, על כל שקל שיתקבל, סקיילקס תשעבד מניות פרטנר בשווי שוק של 2 שקלים. בנוסף, סקיילקס מתחייבת שלאורך חיי ההלוואה היחס ביין שווי השוק של מניות פרטנר שישועבדו לחוב לא יפחת מ־150%. תמורת ההלוואה, שתתחדש אוטומטית כל 21 ימים עד אוקטובר 2014, תשלם סקיילקס עמלת הקצאה של 50 אלף שקל.

 

עושר אופטי בלבד

מניות פרטנר שישוחררו משעבוד לסדרה א' ישמשו כאמור בראש ובראשונה כבטוחה לצורך קבלת מימון ביניים המהווה תנאי הכרחי לשחרור המניות מלכתחילה. לאחר שעבוד המניות הנדרשות לקבלת ההלוואה יוותרו בידי סקיילקס מניות נוספות של פרטנר החופשיות משעבוד. אם סקיילקס תבחר לנצל את כל מסגרת האשראי, כדי לקבל הלוואה של 50 מיליון שקל יהיה עליה לשעבד מניות פרטנר בשווי של 100 מיליון שקל, מה שיותיר בידיה כ־1.5 מיליון מניות ששווי השוק הנוכחי שלהן הוא כ־45 מיליון שקל. אבל זהו עושר אופטי בלבד.

 

אם המהלך של סקיילקס יצליח, המניות החופשיות משעבוד ישובו להיות משועבדות תוך זמן קצר. בהסדר החוב נקבע שסקיילקס תשעבד למחזיקי האג"ח מהסדרות הלא מובטחות (1, ז', ח' וט') מניות של פרטנר כחלק מהפיצוי שקיבלו על הסכמתם לדחות את החוב כלפיהם בשלוש שנים. סקיילקס נדרשת לשעבד 750 אלף מניות, כמות שמחסלת מחצית מיתרת מניות פרטנר החופשיות.

 

בשטר הנאמנות של אג"ח ו' נקבע מנגנון התאמת בטוחות כאשר שווי היחס בין המניות המשועבדות לחוב יורד מ־95%. כפי שנחשף ב"כלכליסט", במועד הנדרש לא היו ברשות סקיילקס מניות חופשיות של פרטנר ומחזיקי האג"ח נאלצו לתת לסקיילקס אורכה ולדחות את מועד הוספת הביטחונות לסוף מרץ. בתמורה, סקיילקס התחייבה לתת להם פיצוי של 150 אלף שקל ב־1 ביולי השנה. כמות מניות פרטנר שתשועבד לסדרה ו' לצורך עמידה במנגנון התאמת הבטוחות היא כ־620 אלף מניות.

 

אילן בן דב אילן בן דב צילום: אוראל כהן

 

הפשרה עם רשות המסים

בשלהי 2013 נחתם הסכם פשרה בין סקיילקס לרשות המסים לפיו תשלם החברה 60 מיליון שקל לעומת שומת מס מקורית של כ־302 מיליון שקל. סקיילקס התחייבה ליצור שעבוד בשווי של 10 מיליון שקל שיבטיח את התשלומים כלפי הרשות.

 

לנוכח מצוקת המזומנים והמחסור במניות פרטנר, נכון להיום משועבד לטובת הרשות פיקדון כספי של 5 מיליון שקל. סקיילקס מתכננת לשעבד לטובת הרשות כ־330 אלף מניות של פרטנר בשווי של 10 מיליון שקל, ואז להשתמש בפיקדון שישתחרר מרשות המסים, בתוספת ההלוואה של 50 מליון שקל, לצורך החלפת הבטוחות לאג"ח א'.

מה דעתך על מניית סאני תקשורת:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

סך המניות שסקיילקס נדרשת לשעבד כדי לעמוד בהתחייבויותיה השונות מגיע ל־5 מיליון מניות, כמות הגבוהה מזאת שהיא עומלת כדי לשחרר משעבוד למחזיקי אג"ח א'.

 

לפיכך, סקיילקס תאלץ לאתר מקורות נוספים כדי להיחלץ באופן מלא ממצב הביש. הפתרון למצוקה יכול להגיע בעזרת 98 אלף מניות פרטנר החופשיות משעבוד שמוחזקות כיום על ידי סקיילקס, או בדרך של צמצום מימון הביניים מאקסלנס.

 

העובדה שסקיילקס "הולכת על הקצה" הופכת אותה לרגישה במיוחד לשווי השוק של מניית פרטנר היות שהיא נדרשת להתאמת בטוחות לחלק מנושיה בתרחיש ששווי השוק של

פרטנר ירד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x