$
שוק ההון

בורסות אירופה ננעלו בעליות; הבנק המרכזי הותיר את הריבית ללא שינוי על 0.25%

הפוטסי עלה בלונדון ב-0.2%, קאק הצרפתי התחזק ב-0.6%, הבורסה במילנו הוסיפה 0.4% ודאקס בגרמניה ננעל ביציבות. הבנק האנגלי הותיר את את הריבית ללא שינוי על 0.5%; בורסות אסיה ננעלו במגמה חיובית - טוקיו טיפסה ב-1.6%

שירות כלכליסט 19:3406.03.14

המסחר בבורסות אירופה ננעל היום (ה') בעליות, על רקע הודעת הבנק האירופי בראשות הנשיא מריו דראגי כי הריבית לחודש מרץ נותרה על כנה ברמה של 0.25%. ההודעה פורסמה ב-14:45 שעון ישראל. הפוטסי עלה בלונדון ב-0.2%, קאק הצרפתי התחזק ב-0.6%, הבורסה במילנו הוסיפה 0.4% ודאקס בגרמניה ננעל ביציבות.

 

גם הבנק המרכזי של אנגליה בראשות המושל מארק קרני הודיע (14:00 שעון ישראל) כי הוא מותיר את הריבית על כנה ברמה של 0.5%. כמו כן, הבנק הבריטי הותיר את תוכנית ההרחבה הכמותית על רמת רכישות מקסימלית של 375 מיליארד ליש"ט (611 כ-625 מיליארד דולר).

 

מוקדם יותר היום נסגרו בורסות אסיה המובילות בעליות שערים.

 

פוטסי דאקס קאק ניקיי האנג סנג שנגחאי

 

בורסות אירופה

 

במסמך שפרסם הבנק נאמר כי כלכלת אירופה ממשיכה להתאושש בקצב איטי, והצפי הוא שקצב זה יימשך. במסיבת העיתונאים שלאחר הפרסום אמר דראגי כי נתוני המאקרו שדווחו מאז החלטת הבנק בחודש שעבר היו ברובם חיוביים.

 

במענה לשאלה על שער החליפין של היורו אמר דראגי כי השער כשלעצמו, למרות משמעותו הרבה ליציבות מחירים, אינו מהווה יעד של הבנק. "אין ספק שהעלייה בשער היורו מנקודת השפל של 2012 תרמה לאינפלציה הנמוכה", אמר דראגי, שהעריך את השפעת היורו החזק על המדד בכ-0.4%. לפי דראגי, כל התחזקות של 10% בשער היורו מול הדולר מאיטה את קצב עליית המחירים בטווח של 0.4-0.5%.

 

דראגי הוסיף כי המפתח להצלחת המדיניות המוניטרית של הבנק האירופי הוא מצב הבנקים ביבשת. הבנק האירופי פועל לשיפור פעילות האשראי של הבנקים, כך שמדיניות הבנק המרכזי תחלחל בהצלחה יתרה ותתרום לכלכלת אירופה. "האמון במערכת הבנקאית של אירופה צריך להיות משוקם. זהו התנאי ההכרחי והתנאי המספיק למען השקעה מחודשת של הסקטור הפרטי", אמר דראגי.

 

ג'ונתן לוינס (Jonathan Loynes), ראש צוות אירופה ב-Capital Economics, מאוכזב מהחלטת הבנק האירופי. "ככל הנראה התייצבות שיעור האינפלציה בחודשים האחרונים, לצד כמה נתוני מאקרו משופרים במעט שהתפרסמו לאחרונה, שכנעו את חברי המועצה בבנק שתמיכה מיידית נוספת בשווקים אינה מחויבת - אנחנו איננו שותפים לעמדה זו. אפשר שלשיקולי הבנק התוווספה  אי הבהירות סביב המצב באוקראינה וייתכן שגם החשש מהסיבוכים הטכניים הכרוכים בהורדת הריבית מעבר לשיעור הנמוך שבו היא נמצאת כיום", אמר לוינס.

 

בניגוד לעבר, הפעם לא היתה הסכמה מוקדמת בין האנליסטים על ההחלטה הצפויה של הבנק האירופי. חלקם חזו כי שיעור האינפלציה הנמוך יחייב את הבנק לבצע הפחתה נוספת, וחלק אחר טען כי לאחרונה פורסמו מספיק נתוני מאקרו חיוביים שימנעו מהבנק לבצע פעולה חריגה בשלב זה - כשאי היציבות באוקראינה רק תחזק את הלך הרוח המאופק.

 

בחודש נובמבר החליט הבנק האירופי להוריד את הריבית באיחוד לשיא תחתון של 0.25% במטרה להמריץ את הפעילות בכלכלת היבשת ובניסיון למנוע הידרדרות לדפלציה. זאת לאחר שבחודש נובמבר נרשמה ירידה חדשה בשיעור האינפלציה השנתי מ-1.1% ל-0.7% בלבד. מדצמבר ועד פברואר הותיר הבנק את הריבית ללא שינוי, אף שהחששות מדפלציה עדיין נותרו על הפרק. דראגי אף הצהיר במסיבת העיתונאים לאחר ההחלטה מינואר כי באירופה "לא תהיה דפלציה".

 

ואולם, על פי נתוני חודש פברואר, שיעור האינפלציה השנתית בגוש היורו עומד על 0.8%. למרות עלייה של 0.1% בהשוואה לחודש הקודם, מדובר בנתון נמוך מאד, כשהיעד השנתי עומד על 2%. ביום שני האחרון אמרה ראש קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגרד כי שיעור אינפלציה נמוך לטווח ארוך יסכן את המשך התהליך המתון של ההתאוששות באירופה.

 

היו שהעריכו כי הבנק האירופי יבחר לפעול הפעם בדרכים פחות קונבנציונאליות ולא באמצעות מכשיר הריבית. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אתמול שהבנק שוקל מעורבות בשוק האג"ח שתשחרר בעקיפין הלוואות זולות יותר לשוק. הצפי על פי הידיעה עמד על הזרמת 175 מיליארד יורו (250 מיליארד דולר) לשווקים הפיננסיים - ובעקיפין להוריד את הריבית על ההלוואות שמציעים הבנקים.

 

ב-23 בפברואר אמר דראגי כי הפגישה של תחילת מרץ עשויה להיות קריטית בתהליך ההכרעה על הצורך בתמיכה נוספת מצד הבנק בכלכלת גוש היורו. "עד אז יהיה לנו מסד נתונים מלא לצורך קבלת החלטה האם ליזום פעולה נוספת או לא", אמר דראגי. "ההתאוששות באירופה היא מתונה ושבירה, עם אי איזון ברמת הפעילות, אך היא לאט לאט יוצאת ממצב זה. אנו רואים התקדמות, אך גם את הסיכונים, ואנו נכונים לפעול", הוסיף נשיא הבנק.

 

דראגי עמד על עמדתו - עליה חזר בחודשים האחרונים - לפיה גוש היורו אינו עומד בפני סכנה של דפלציה, ואמר כי "בטווח הבינוני כלכלת הגוש נמצאת רק מעט מתחת ליעד הבנק של 2% אינפלציה".

 

אשר לאנגליה, כאן שררה הסכמה בין האנליסטים כי הבנק לא יעלה את גובה הריבית, לנוכח העובדה שלאחר כמה חודשים של ירידה באבטלה היא שבה ועלתה לרמה של 7.2%. פרוטוקול ישיבת הריבית של הבנק הבריטי צפוי להתפרסם ב-19 במרץ.

 

הפרט המעניין באנגליה: החודש ימלאו 5 שנים להורדת הריבית לרמה של 0.5% - שיעורה הנמוך אי פעם. מ-2009 שיעור הריבית נותר עומד על 0.5%. לפני 5 שנים שוגרה גם תוכנית ההרבה הכמותית של כסף לשווקים - שעמדה בתחילה על 165 מיליארד ליש"ט והיקפה התרחב לאורך התקופה. ההרחבה האחרונה שנעשתה, בחודש יולי 2012, הביאה את התוכנית לשיעורה כיום - 375 מיליון ליש"ט כאמור. גם בעניין זה צפוי האנליסטים צפו שהבנק האנגלי יודיע על המשך ההזרמה בהיקף הקיים.

 

מארק קרני (מימין) ומריו דראגי מארק קרני (מימין) ומריו דראגי צילום: בלומברג

בורסות אסיה

שוקי המניות באסיה ננעלו בעליות, בהובלת הבורסה של יפן שעלתה ב-1.6% על רקע רמת שפל של שנתיים של הין - לאחר שקרן הפנסיה הממשלתית של המדינה המליצה לשנות את המיקוד שלה מאג"ח מקומי. האנג סנג עלה ב-0.6% ושנגחאי עלה ב-0.3%.

 

"הרבה סוחרים ממתינים לנתוני התעסוקה במחר בארה"ב. בנוסף, אף שנראה שהמתיחות עם אוקראינה קצת נרגעה, בהחלט ייתכן שזה עדיין לא נגמר " אמר טימותי מריאנו, ראש מחלקת מסחר באסיה ב-GFI בהונג קונג.

  

 

"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x