שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מוטי בן-משה מאיים לפוצץ את ההסדר באי.די.בי

בעלי אי.די.בי בדרישה חדשה: לקבל חזרה 450 מיליון שקל שנמשכו כדיבידנדים בידי אי.די.בי אחזקות. המשמעות: מחזיקי האג"ח של אחזקות ייאלצו לספוג תספורת נוספת. נציגי המחזיקים: "הוא מטרפד את ההסדר, לא נוותר על אף שקל"

גולן חזני 06:4827.02.14

עימות חריף שהתגלגל ב־24 השעות האחרונות בין מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לבין בעלי השליטה החדשים בחברה, עלול להביא לפיצוץ הסדר החוב שנחתם עם הרוכשים, מוטי בן־משה ואדוארדו אלשטיין. 

ל"כלכליסט" נודע כי ועדת הביקורת של אי.די.בי פתוח התכנסה אתמול לדון בדרישה שהעלה בן־משה, שלפיה על החברה לתבוע מבעלת השליטה אי.די.בי אחזקות החזר דיבידנדים של 450 מיליון שקל. זאת עבור דיבידנדים שמשכה בצורה לא חוקית לדבריה בשנים 2008-2011 לבעלי המניות שלה, בראשם אי.די.בי אחזקות שנשלטה בידי נוחי דנקנר.

 


בן־משה מבקש לצרף את הדרישה לרשימה של נושי אי.די.בי אחזקות, אשר מגבשים הנאמנים מטעם בית המשפט חגי אולמן ואיל גבאי. הנאמנים אף ביקשו מכל הגורמים הטוענים כי לחברה יש חובות כלפיהם להעביר את נשוא החוב עד יום שני הקרוב.

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

 

לדרישה של בן־משה השלכה מיידית: מחזיקי האג"ח יקבלו רק 100 מיליון שקל מתוך 160 מיליון השקלים שבקופת אי.די.בי אחזקות, ואילו 60 מיליון שקל יוקפאו לטובת תביעה עתידית, ועל פי ההערכות יועברו לקופת אי.די.בי פתוח.

 

מחזיקי האג"ח, שקיבלו מידע ראשוני על הדרישה רק אתמול בערב, הגיבו בחריפות: "בן־משה מטרפד את ההסדר. אם זה מה שהוא רוצה שיקרה - בבקשה. יש לו מיליארד שקל בנאמנות ויצופו נגדו תביעות כך ששבע שנים הוא לא יראה שוב את הכסף שלו. הוא ידע בדיוק על איזה הסכם הוא חותם והיה מודע לעניין התביעות - ועכשיו פותח את ההסדר. אם הוא ואלשטיין יכולים להרשות לעצמם לקבור מיליארד שקל - קדימה. לא נוותר על שקל אחד בהסדר הזה. המשמעות היא העברה של חלק מהכספים שהנושים אמורים לקבל לידי בן משה, והקטנת הסכום שהוא אמור להזרים בהסדר. אין סיכוי שנסכים לכך, זו הפרה של ההסכם". מחזיקי האג"ח טוענים כי התביעה הנגזרת שהוגשה נגד אי.די.בי בגין החזר דיבידנדים עדיין לא נדונה בבית המשפט.

 

מוטי בן-משה (ארכיון) מוטי בן-משה (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

בן־משה ביקש מהדירקטורים להחליט על גובה הסכום שיידרש מאי.די.בי אחזקות. ל"כלכליסט" נודע כי אולמן וגבאי טענו שיש לעדכן את מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לפני ביצוע מהלך כזה. לחילופין הם ביקשו להודיע שאי.די.בי פתוח לא תבקש למנוע את התשלום הראשון בעד הדרישה, שעלולה לפוצץ כאמור את ההסדר.

 

ככל הנראה, יתר הדירקטורים תמכו בעמדתו של בן־משה, לאחר שזה הבהיר בסיוע פרקליטיו, יניב רוג ורענן קליר, כי עליהם כדירקטורים להגן על החברה מפני תביעה עתידית בטענה שלא דרשה את החוב. יו"ר אי.די.בי אהרון פוגל העניק בדיון גיבוי מלא לבן־משה.

 

לאי.די.בי אחזקות חוב של 2.15 מיליארד שקל לנושיה. בעלי החוב אמורים לקבל את חלקם היחסי מהמזומן שנותר בקופתה, מהזרמות של אלשטיין ובן־משה במסגרת ההסדר, וממניות אי.די.בי פתוח שאמורים מחזיקי האג"ח לקבל. כל אלה מתחלקים כיום לנושים בהיקף של 2 מיליארד שקל.

 

דירקטוריון אי.די.בי יקבל החלטתו בהתאם להמלצות ועדת הביקורת שיועברו עד ליום שישי. לאולמן ולגבאי ניגוד עניינים משום שהם נציגים הן באחזקות והן באי.די.בי פיתוח. ארבעה הנציגים של בן-משה ואלשטיין נגועים גם הם לכאורה כי הם בעלי העניין בהחלטה, שתיטיב עמם כלכלית על חשבון מחזיקי האג"ח.

 

מקבוצת אקסטרה אלשטיין נמסר בתגובה: "אין לנו כל רצון לפוצץ את ההסדר או לפגוע בנושים. קיימות עוד לפני ההסדר שתי תביעות נגזרות לפיהן נדרשת פיתוח לתבוע מאחזקות החזר דיבידנד של 442 מליון שקל. בתביעות נתבעים גם הדירקטורים לשעבר של פיתוח ונושאי משרה של פיתוח שכיהנו בזמני החלוקה של הדיבידנד.

 

“הנאמנים עו"ד חגי אולמן ואייל גבאי פרסמו מועד שעד אליו יש להגיש תביעות חוב כנגד אחזקות. לפי אולמן וגבאי התובעים הנגזרים שהגישו את התביעות הנ"ל כבר הגישו להם תביעות חוב. כמו כן הגישו להם הדירקטורים תביעות חוב. כך מסר אתמול עורך הדין של הדירקטורים שגם מייצג את החברה בתביעות אלו, משרד אגמון, אשר מייצג את החברה מזה זמן ונבחר בתקופת בעלי השליטה הקודמים. לפיכך, דירקטוריון פיתוח חייב היה להתכנס לדון ולהחליט על עמדת החברה עד המועד האחרון שקבעו הנאמנים (יום שני הקרוב), שאחרת המועד חולף וזכויות פיתוח עלולות להיפגע. הטיפול בעניין הוא של חברת פיתוח. לא של מוטי בן משה שכלל לא נכח בישיבה האמורה".

 

יש לציין י בשיבה של ועדת הביקורת נכח רענן קליר, עורך דינו של בן-משה שייצג את בעל השליטה החדש ובאופן חד משמעי דרש להגיש את התביעה להחזר הדיבידנדים ע"י החברה. הגשת התביעה תגרום להקפאה של כ-60 מיליוןו שקל מסכום המזומן בקופת אי.די.בי לטובת ההחזר, ותגרע אותו מנושי החברה. ל"כלכליסט" נודע כי הנושים רותחים וכי הם נערכים לביצוע פגישות דחופות בנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x