$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל צים: "הוועד בצים מחזיק את העובדים כבני ערובה"

רפי דניאלי שלח מכתב לראשי ההסתדרות שבו הוא מאשים את ועד העובדים בחברה בחיבול במאמצי ההישרדות של חברת הספנות. הוועד מצדו מסרב לקיים מו"מ עם ההנהלה וטוען שהיא הפרה את הסכם העבודה מול העובדים

גולן חזני 07:4826.02.14

משבר בין הנהלת צים לוועד העובדים מאיים עלהסדר החוב בחברה. בשבועות האחרונים הפסיק הוועד את השיחות מול ההנהלה לגבי תוכנית ההתייעלות, וכרגע יש נתק מוחלט בין הוועד להנהלה.  

אתמול שלח מנכ"ל צים רפי דניאלי מכתב לראשי ההסתדרות, עופר עיני ואבי ניסנקורן, ובו ביקש מהם להורות לוועד העובדים לשוב לשיחות. במכתב השתמש דניאלי בביטויים חריפים כנגד הוועד וטען שהוועד מחזיק את העובדים כבני ערובה ומחבל במאמצי ההישרדות של החברה. בהנהלה סבורים כי לנתק עלולות להיות השלכות על השלמת הסדר החוב.

 

בשיחות פנימיות טען הוועד כי ההנהלה הפרה את הסכם העבודה מול העובדים — החברה הפסיקה את העלאת הדרגות ואת תוספות השכר. תוכנית ההתייעלות שהציגה צים לנושיה כוללת גם את צמצום כוח האדם, וכפי שפורסם ב"כלכליסט", מבקשת ההנהלה לפטר 100 עובדים מתוך 650 העובדים הקבועים במשרדי המטה בחיפה, כאשר לגבי מחציתם כבר סוכמו התנאים.

 

הבנקים הזרים, הנמצאים בין נושי צים, עומדים על כך שייעשה הקיצוץ בכוח האדם של החברה. הבנקים טוענים כי לא ייתכן שכל הנושים ויתרו על חלק מהחוב, והמגזר היחיד שלא תרם את חלקו הוא עובדי החברה. ההסכם מול נושי החברה הנו הסכם עקרונות, אולם נטען שהוא עלול להיפגע אם ההנהלה לא תיישם את חלקיו הלא כתובים.

 

 

יצוין כי בוועד מודעים לפרטי תוכניות ההתייעלות של ההנהלה, וטוענים כי מאחר שבמשך חודשים ההנהלה מפרה את ההסכם הקיים מול הוועד, אין טעם לקיים מו"מ. עדיין לא ברור אם ההסתדרות תשתף פעולה עם ההנהלה, אולם נראה שתתמוך בוועד.

 

במסגרת ההסדר בין צים לנושיה הוסכם על מחיקת 50% מחובותיה, המסתכמים כיום ב־3 מיליארד דולר. בנוסף, החברה לישראל, בעלת השליטה, תמחק לצים חוב של 225 מיליון דולר, תזרים לה כ־200 מיליון דולר ותדולל לאחזקה של כ־32% מהמניות. מחזיקי האג"ח יקבלו לידיהם כ־20% מהמניות, ויתר הנושים (לא כולל בעל השליטה עופר ושותפו אודי אנג'ל) יחזיקו ב־48% מהמניות.

 

 

רפי דניאלי רפי דניאלי צילום: אלעד גרשגורן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x