שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

צים ביקשה לדחות החזר חובות לנמל חיפה, נענתה בשלילה ועזבה ליוון

הנהלת הנמל סירבה לחלק מההקלות שדרשה חברת הספנות, וצים העבירה נתח מפעילותה לפיראוס. התוצאה: שכרם של חלק מעובדי הנמל נחתך ב־30%

ליאור גוטמן 08:1520.02.14

במחצית השנייה של 2013 סערו הרוחות בנמל חיפה. חברת הספנות צים החליטה להעביר את פעילות השטעון (העברת סחורות) שלה לנמל פיראוס ביוון, פעולה שהורידה את נפח העבודה בנמל חיפה וחתכה את שכרם של חלק מהעובדים בעד 30%. בענף הספנות ייחסו את העזיבה של צים לעובדה שוועד העובדים סירב לתת חסינות משביתות לחברת הספנות, מה שהוביל אותה להעביר חלק מהפעילות שלה לנמלים אחרים. למרות ההסברים היצירתיים שמנמקים מדוע צים העתיקה חלק מפעילותה לחו"ל, מידע חדש שהגיע לידי "כלכליסט" מעלה שצים פנתה להנהלת נמל חיפה ברבעון האחרון של 2013 עם שורה של דרישות יוצאות דופן, כדי לשכנע את ההנהלה להשאיר את צים בחיפה. 

כך, למשל, צים ביקשה לדחות ליולי 2015 החזר הלוואה בהיקף מוערך של 10-5 מיליון שקל, שאותה נטלה מהנמל והיתה אמורה להיפרע במהלך 2014. תנאים נוספים שהוצבו היו אחסנת מכולות שמגיעות מאשדוד למשך 21 יום, לעומת שבועיים כמקובל בענף, הפחתת עלויות השטעון ל־107-103 דולר למכולה במקום כ־115 דולר, ומתן תמריץ הגדלת פעילות של כ־14-16 דולר לכל מכולה סטנדרטית ותמריץ גבוה בכ־60% לכל מכולה גדולה במיוחד.

 

ל"כלכליסט" נודע שהנהלת הנמל סירבה לקבל את ההצעות כמקשה אחת, דבר ש"עזר" לשכנע את צים להעביר חלק מפעילותה ליוון. בהנהלת נמל חיפה אמרו: "איננו מגיבים או מתייחסים לנושאים הקשורים בהסכמים מסחריים עם לקוחותינו. עם זאת אנו מצפים ומקווים לראות את פעילות השטעונים של צים חוזרת במהרה לחיפה, נמל הבית של חברת צים".

 

עם זאת, מקור בכיר בהנהלה מוסיף: "הרוב המכריע של הדרישות הכספיות של צים חייב להגיע מוויתור של העובדים על חלק מהפרמיות בשכרם. אם העובדים ייתנו, נוכל לנסות ולהחזיר את הפעילות האדירה של צים. אם העובדים לא ייתנו, צים לא תחזור. הנמל לא יישא בהפרש.

 

חד משמעית. גם כך רוב מכריע של ההכנסות מהשטעונים מגיע בסופו של דבר לכיסם של העובדים, זה אינטרס שלהם בראש ובראשונה".

 

צים מסרה בתגובה כי אינה מתייחסת לנושאים מסחריים אך הוסיפה: "למעט פעילות השטעון, צים ממשיכה לפעול בנמל חיפה ובמסגרות האחרות באופן שוטף, ומשלמת עבור השירותים על פי ההסכמים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x