שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

דיווח שוטף

המסחר בבורסה ננעל בעליות; אופקו קפצה ב-8.5%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 עלו ב-0.5% ומדד הבנקים הוסיף 0.3% לערכו. האג"ח הממשלתי השקלי ל-10 שנים עלה ב-0.47%; פיוניר: "כל אזרח המושקע בשוק המקומי צריך לחשוב עד כמה המשק חולה והאם ההחלטה להשקיע בחו"ל נכונה היום מאי פעם"

מיקי גרינפלד 16:3116.02.14
ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נדל"ן 15 נפט וגז

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 


 

16:30 - המסחר בבורסה ננעל בעליות שהתמתנו מעט בדקות האחרונות של המסחר. מסחר ער בשוק האג"ח הממשלתיות: האג"ח הממשלתי השקלי ל-10 שנים עלה ב-0.47% לתשואה של 3.48%.

 

15:40 - אלכס זבז'נסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, אומר כי הצמיחה הנמוכה יחסית במשק במחצית השנייה של שנת 2013 (ראו למטה) צפויה להיות נקודת התחתית במגמה של האטה בצמיחה שנמשכת כבר מספר רבעונים. "מן הנתונים השוטפים שהתפרסמו לאחרונה כבר ניתן היה לראות שהמשק "נדבק" מההתאוששות בכלכלה העולמית ובפרט בארה"ב וגם באזורים אחרים בעולם. נתוני הייצוא השתפרו, רואים גידול ביבוא של מוצרי השקעה וחומרי גלם. להערכתי, לא צפויה להיות פריצת דרך, אך בהחלט ניתן לצפות שבשנת 2014 המשק, יחד עם כל העולם, יצמח בקצב מעט יותר גבוה מאשר בשנה שעברה. בנק ישראל לא צפוי להגיב לנתונים האחרונים ע"י הורדה נוספת בריבית, כי מדיניות בנק ישראל לא נועדה לתקן את העבר, אלא לצפות פני העתיד. לכן, הריבית צפויה להישאר ללא שינוי בתקופה הקרובה", אמר זבז'נסקי.

 

 

15:30 - כל המדדים הענפיים נסחרים בעליות, למעט ת"א נפט וגז עם ירידה קלה של 0.2% ות"א תקשורת שנסחר ביציבות. מחזור המסחר נכון לשעה זו: 363 מיליון שקל בלבד.

 

14:45 - די פארם בוחנת אפשרות לגיוס הון בדרך של הצעה לציבור של מניות רגילות ו/או כתבי אופציה של החברה, אשר יירשמו למסחר בבורסה בת"א. על פי דיווח שפרסמה החברה שבשליטת כלל תעשיות ביוטכנולוגיה, הצעת ניירות הערך שלה, ככל שתבוצע, תיערך בדרך של "הצעה אחידה" במכרז על מחיר היחידה. די פארם מציינת כי בעלת השליטה כלל ביוטנולוגיה מתכוונת להשתתף בהנפקה, בהיקף שלא נקבע בשלב זה.

 

14:35 - המשק הישראלי ממשיך להוריד הילוך ובמחצית השנייה של שנת 2013 הוא צמח רק בשיעור שנתי של 2.8%. זאת לעומת שיעורי צמיחה של 3.2% במחצית הראשונה של השנה שעברה, ושל 3.8% במחצית השנייה של שנת 2012. כך מתברר מהאומדן הראשון של החשבונות הלאומיים למחצית השנייה של שנת 2013, שמפרסמת היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי אומר לאחר פרסום הנתונים: "אין ספק שהשחיקה בייצוא היתה צפויה, בטח עם התנהלות בנק ישראל שטומן ראשו בחול מזה תקופה. אך הדבר האבסורדי המפתיע הוא החולשה המסוימת אשר נרשמה במנוע הצמיחה החשוב ביותר במשק - הצמיחה הפרטית, על רקע נתון האינפלציה שפורסם בשישי האחרון ואכזב את כולנו. מצב זה צריך לגרום לכל אזרח אשר מושקע כיום בשוק המקומי לחשוב עד כמה המשק חולה והאם ההחלטה להשקיע בחו"ל נכונה היום מאי פעם", אומר בן אריה.

 

14:30 - מתחזקות העליות באג"ח הממשלתי: האג"ח הממשלתי השקלי ל-10 שנים עולה ב-0.5%.

 

14:05 - אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות, אומר היום כי ההתאוששות הכלכלית דוחפת את הבורסות. "בעוד הנתונים בארה"ב נותרים קפואים בהשפעת החורף הקשה ביותר מזה כמה עשורים, באירופה קולות ההתאוששות ממשיכים להתגבר. התאוששות זו יחד עם הקונצנזוס (שאיתו אנו מסכימים) שגם בארה"ב הנתונים יחזרו להראות מגמה של שיפור לאחר החורף, ממשיכים להוביל לעליות בשוקי המניות", אומר גרינפלד.

 

"עד כמה ההתאוששות באירופה חזקה? תלוי מאיזו נקודת מבט מסתכלים. ראשית, אמנם גוש היורו הצליח לצאת מהמיתון אך ברמה האבסולוטית הצמיחה בו עדיין נמוכה, בטח בהשוואה לארה"ב ובריטניה שצמחו ב-2013 ביותר מ-2%. שנית, לאור הבעיות המבניות של מדינות הגוש ובעיקר האבטלה הגבוהה וחוסר הגמישות של שוק העבודה, שיעור הצמיחה באירופה צפוי להיוותר נמוך גם במהלך השנה הקרובה ולעמוד על 1%-0.5%. מצד שני, השווקים לא מתעניינים בשיעור הצמיחה האבסולוטי אלא בשיפור בו ושיפור כזה צפוי כאמור להיות גם השנה. לכן, ציפיות המשקיעים להמשך שיפור באירופה מוצדקות", הוסיף גרינפלד.

 

13:55 - ת"א 25 ות"א 100 עולים ב-0.6%, מדד הבנקים ב-0.7%, במחזור מסחר נמוך במיוחד - 291 מיליון שקל. ברקע למחזור הנמוך חופשת סופשבוע ארוך בוול סטריט: הבורסות של ניו יורק ישבתו מחר לרגל יום וושינגטון (המכונה גם יום הנשיא) וישובו לפעילות ביום שלישי. מובילות בפעילות בת"א: כילהמרכזת מחזור של 13 מיליון שקל וטבע עם מחזור של 11.5 מיליון שקל.   

 

12:20 - כמעט חצי יום מסחר כבר מאחורינו ומחזור המסחר עומד על 226 מיליון שקל בלבד.

 

כלכלני מיטב-דש טוענים כי למרות המדד הנמוך, בנק ישראל אינו צפוי להוריד את הריבית במשק בחודשים הקרובים. "סביבת האינפלציה במשק צפויה להישאר מתונה, אך במבט קדימה, שיפור בכלכלה העולמית והמקומית על רקע המשך מדיניות מוניטרית מאוד מרחיבה, שינוי מגמת מחירי הסחורות והתחזקות הדולר עשויים לשנות מגמת ירידה בסביבת האינפלציה בהמשך השנה", הסבירו בבית ההשקעות. 

 

11:30 - האג"ח השקליות עולות על רקע מדד ינואר המפתיע. האג"ח הממשלתי שיקלי ל-10 שנים עולה ב-0.3% לתשואה של 3.5%. האג"ח הצמודות מדד נסחרות ללא שינוי מהותי. 

 

סמיר מצלאוי, בעל השליטה (77%) והיו"ר הפעיל בחברת הנדל"ן מצלאוי, הודיע כי הוא מבקש להפחית ב-36% את עלות העסקתו בחברה. במסגרת הפחתת הגמול המבוקשת, מצלאוי מבקש גם הפחתה של התשלום עבור הרכב והטלפון הנייד המשמשים אותו. כתוצאה מהפחתות אלו תעמוד עלות העסקתו הכוללת החודשית של מצלאוי ב-150 אלף שקל בחודש, בהשוואה לעלות הקודמת שהסתכמה ב-277 אלף שקל.

10:40 - בסקירת האג"ח השבועית שלו מציג דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון, את המלצותיו השבועיות: "אנו ממליצים על מח"מ אחזקות של כ-6-5 שנים. בשקלים הלא צמודים על אחזקה סינתטית של המח"מ על ידי שילוב של אג"ח קצר ואג"ח ארוך. באפיק השקלי צמוד המדד מומלצת אחזקת מח"מ ארוך יותר של כ-8-6 שנים. לגופי חיסכון לטווח ארוך אנו ממליצים לרכוש בחלק הארוך מאוד של העקום השקלי הלא צמוד את האיגרות ל-30 שנים, רקע תלילות גבוהה וחריגה ביחס לעולם בטווח של 30-10 שנים, וכן על רקע ציפיות אינפלציה גבוהות יחסית בטווח זה", אומר רזניק.

 

"ירידת התשואות מתחילת השנה באיגרות החוב הממשלתיות הארוכות בארה"ב נובעת בעיקר מתופעת המעבר ל-"safe haven". זאת על רקע החשש מהמשך הירידות בשוקי המניות ובעיקר בשווקים מתעוררים, ופחות מהעובדה כי תשואות האג"ח הממשלתיות הארוכות נתפסות כגבוהות. על רקע השיפור בפעילות הריאלית בארה"ב ובאירופה, תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב, בטווח של 10 שנים צפויות לחזור לסביבת ה 3% ולכן מומלצת אחזקת פוזיציית שורט שם, גם מתוך הגנה על תיק האג"ח המקומי", מוסיף רזניק.

 

10:30 - העליות בת"א מתחזקות מעט במחזור פעילות נמוך של 87 אלף שקל בלבד נכון לשעה זו. למעט פרטנרו פריגו, שיורדות ב-0.3%, כל מניות ת"א 25 נסחרות בעליות.

 

09:50 - האופטימיות בסוף השבוע בוול סטריט דוחפת את בורסת תל אביב לפתיחה בעליות של עד 0.7%.

 

09:30 - המשקיעים חזרו להגדיל חשיפה למניות: הקרנות המנייתיות גייסו השבוע כ-200 מיליון שקל, זאת לעומת פדיונות של כ-40 מיליון שקל בשבוע הקודם. עיקר הגיוסים (2/3) התרכזו בקרנות מניות חו"ל. כך על פי עפ"י אומדנים והערכות של כלכלני מיטב דש. המשקיעים הגבירו את הזרמת הכספים לקרנות הקונצרניות וכתוצאה מכך נרשם השבוע גיוס נאה של כ-150 מיליון שקל. זאת, לעומת גיוסים של כ-10 מיליון שקל בלבד בשבוע הקודם.

 

09:20 - איתמר מדיקלמדווחת כי חתמה על הסכם הפצה ביפן עם חברת Philips Respironics GK הנציגות המקומית ביפן של חברת Philips, אשר משווקת פתרונות טיפוליים לשוק השינה. על פי הסכם ההפצה, המפיץ יזכה לבלעדיות על מוצר החברה ה-™WatchPAT ואביזרים נלווים לו ביפן, בהתאם לרישיון אשר יוענק לו על ידי החברה.

 

09:10 - אנדימד מדווחת כי  חברת הבת אנדימד מדיקל קיבלה את אישור משרד הבריאות הישראלי לרישום בפנקס האביזרים והמכשירים הרפואיים (אמ"ר), לשיווק במרשם של המוצר הביתי NEWA, אותו פיתחה, להפחתת קמטים ומיצוק העור באזור הפנים. אנדימד מבהירה כי אישור אמ"ר יכול לסייע בקידום הליכי רישום רגולטוריים במדינות בהן נדרש לשם כך אישור ממדינת המקור בה יוצר המוצר.

 

09:00 - רבדהודיעה הבוקר כי קיבלה הודעה מיגאל אהובי, יו"ר הדירקטוריון ובעל השליטה בחברה, לפיה "בעקבות פרסומים לא נכונים ומסולפים בתקשורת" בדבר השלכות אישורה של מדיניות התגמול בחברה, ובאופן ספציפיי על תנאי העסקתו של אהובי כיו"ר הדירקטוריון, עד תום תקופת העסקתו כיו"ר דירקטוריון לא יחול שינוי כלשהו בתנאי העסקתו ועלות העסקתו הכוללת תמשיך להסתכם ב-69 אלף שקל בחודש.

 

עתה. 08:55 - ארז צדוק מקרנות אביב מתייחס היום בסקירתו לפער בין השווקים הגלובאליים לבורסת ת"א: "מדד המניות העולמי פתח את שנת 2014 בסערה כשעלה מתחילת החודש בכ-3.5%, לאחר שירד בינואר בכ-4.5%. מדד ת"א 100 לעומתו מתנהג בסולידיות ועלה מתחילת החודש בפחות מאחוז, לאחר שירד בינואר בשיעור דומה. ראש הממשלה אוהב להגדיר את ישראל כאי של יציבות בעוד שאחרים יפרשו את התנודתיות הנמוכה כחוסר עניין של המשקיעים".

 

"למרות העליה במתאם בין שוקי המניות בעולם, נראה כי עדיין יש יתרון משמעותי בשילוב בין השוק הישראלי לשווקים הגלובליים, במונחים של הקטנת הסיכון. ההתאוששות המהירה בעולם משקפת את העובדה שכל עוד הריביות אפסיות, אנשים יראו תיקון כהזדמנות קנייה ולכן על אף שהשוק צפוי להיות תנודתי, הוא נראה אטרקטיבי גם בשנת 2014. שילוב בין שוק המניות הישראלי לעולם יקטין את התנודתיות ולכן מומלץ לפחות חצי מהחשיפה המנייתית להשקיע בפיזור גלובלי", אומר צדוק.

 

08:10 - פוטומדקס הפועלת בתחום בריאות העור והאסתטיקה הודיעה בסוף השבוע כי חתמה על הסכם סופי לרכישת חברת LCA-Vision האמריקאית במחיר של 5.37 דולרים למניה - בהיקף כולל של כ-106.4 מיליון דולר.

 

07:50 - חוזרות מניו יורק עם פערי ארביטראז' בולטים: אופקועם פער חיובי של 8.8%; איזיצ'יפעם פער שלילי של 3%; טופ אימג'עם פער שלילי של 8.8%.

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
61% 11% 28%

 

07:45 - קרן ההשקעות של ג'ורג' סורוס (Soros Fund Management) הודיעה בסוף השבוע על הגדלת ההחזקה שלה בטבע ברבעון האחרון של 2013 - והפיכתה לאחזקה הגדולה ביותר של הקרן ברבעון זה. על פי הדיווח, הקרן רכשה בשלושת החודשים האחרונים של השנה 5.7 מיליון מניות בטבע, והגדילה בכך את שווי האחזקה שלה בענקית הגנריקה ל-373 מיליון דולר.

 

07:40 -  המסחר ייפתח היום על רקע התגברות החששות מדפלציה, לאחר ההפתעה שנרשמה בסוף השבוע כשהלמ"ס פרסם כי מדד חודש ינואר ירד בשיעור חד של 0.6%. האנליסטים בשוק ההון צפו ירידת מדד קטנה הרבה יותר, בסדר גודל של כ-0.3%. הירידה החדה במדד ינואר באה בהמשך למדד הכמעט אפסי (0.1%) שנרשם בדצמבר, ולירידה של 0.4% שנרשמה במדד נובמבר. אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי, אמר בתגובה למדד המפתיע: "מדד ינואר מעיד שאין בעיה של אינפלציה בישראל, ומאפשר הורדת ריבית נוספת, אבל לא בטוח שהורדה נוספת תתרום לשער החליפין או הצמיחה". אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות, אמר בתגובה: "ההפתעה במדד המחירים של חודש ינואר נבעה בעיקר מסעיף שירותי הדיור בבעלות שירד ב-0.9% וממחירי המזון שירדו ב-0.8%. מהירידה במחירי המזון שמתאימה לירידה שנרשמה בשנה האחרונה במחירים הסיטונאיים של המזון ניתן ללמוד על סימנים לביקושים נמוכים אשר מקשים על היצרנים לשמור על המחירים הגבוהים".

 

07:30 - בורסת ת"א חוזרת לפעילות לאחר סיום שבועי אופטימי בבורסות של ניו יורק, שם סגרו המדדים המובילים את השבוע הטוב ביותר מתחילת השנה. דאו ג'ונס עלה בשישי ב-0.8%, נאסד"ק הוסיף לערכו 0.1% ו-S&P 500 התחזק ב-0.5%. בסיכום שבועי עלה מדד דאו ג'ונס ב-2.28%, כש-S&P 500 סגר בעלייה של 2.32% - זוהי העלייה השבועית הגדולה ביותר שנרשמה במדדים אלה מאז השבוע שהסתיים ב-20 בדצמבר 2013. הנאסד"ק טיפס השבוע ב-2.86%, העלייה השבועית הגבוהה ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-18 באוקטובר 2013.

 

בורסת ת"א בורסת ת"א צילום: אריאל שרוסטר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x