$
בורסת ת"א

צביקה אורן: "אם הדולר לא יעלה תהיה פה קטסטרופה"

יו״ר נשיאות הארגונים העסקיים אמר את הדברים בועדת הכלכלה בכנסת וקרא לנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, להעלות את שער הדולר לרמה של 3.8 שקלים

רוני זינגר 14:2621.01.14

"לא מעניין אותי מה האג'נדה של הנגידה ומה המשחקים שלה. אנחנו חייבים לקרוא לה להתעשת. אם הדולר לא יעלה תהיה פה קטסטרופה”, את הדברים אמר הבוקר יו״ר נשיאות הארגונים העסקיים, צביקה אורן, במהלך דיון בועדת הכלכלה בכנסת, במסגרת יום המגזר העסקי במצוין במשכן.

 

אורן אמר את הדברים בהתייחסו למדיניות שמנהיגה נגידת בנק ישראל קרנית פלוג באשר לשער הדולר, וקרא לה להעלותו ל-3.8 שקלים. במהלך הדיון הזהיר אורן מפני פיטורים של אלפי עובדים במשק כתוצאה מגל החקיקה ״הפופוליסטית״ לדבריו, שנועד לטענתו להיטב עם ציבור העובדים אך באותה שעה מטיל אחריות פלילית על המעסיקים בנושאים שונים.

 

קרנית פלוג קרנית פלוג צילום: בלומברג

 

במסגרת יום המגזר העסקי שמובילים חברי הכנסת גילה גמליאל ואראל מרגלית מתקיימים דיונים בוועדות הכנסת השונות. בדבריו בפני ועדת החינוך בכנסת דיבר אורן בזכות ההכשרה הטכנית, שהולכת ונעלמת: ״ אני מסתובב במפעלים בכל רחבי הארץ ורואה איך המחלקות הטכניות הולכות ומצטמצמות. רתכים, חרטים, טכנאים ועובדי כפיים הם אנשים מבוגרים שעתידים לצאת לפנסיה בשנים הקרובות, אבל מנגד, אין הכשרה של כוח אדם חדש. למה אנחנו מחכים? שהתעשייה הצבאית תהיה מבוססת על פועלים זרים מסודן ואריתריאה?״.

 

אורן הציג בפני חברי הכנסת נתונים לפיהם בעשור האחרון ירד תקציב ההכשרה הטכנולוגית במערכת החינוך מ-165 מיליון שקלים לשנה ל-43 מיליון שקלים בלבד ב-2012. והציג כי כיום חסרים בתעשייה 21,500 עובדים מקצועיים. כתוצאה מכך, התוצר לעובד בתעשייה נמוך ב-40% מהתוצר בארה"ב וב-20% מהתוצר באירופה. בענפים המסורתיים המצב חמור אף יותר והתוצר הישראלי נמוך ב-60% מארה"ב וב-40% מאירופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x