$
שווקי חו"ל

וול סטריט ננעלה במגמה מעורבת; "האפקט החיובי מרכישות האג"ח הולך ופוחת"

כך לפי פרוטוקול הריבית שפרסם הפד. דאו ג'ונס ירד ב-0.4%, נאסד"ק עלה ב-0.3%. סודהסטרים עלתה ב-3.7% בעקבות המלצת קנייה; טבע טיפסה ב-1.5% לאחר שהגישה הצעה לרכישת חברה אמריקאית

שי סלינס 23:0908.01.14

המדדים המובילים בוול סטריט ננעלו במגמה מעורבת, על רקע סקר התעסוקה שפורסם לפני תחילת המסחר והפתיע לטובה. 

 

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

 

מחיר הנפט בניו יורק איבד היום 1.4%, ונקבע על 92.3 דולר לחבית - שפל של שישה שבועות.

 

מפרוטוקול החלטת הריבית האחרונה של הפד עולה כי חברי הוועדה המוניטרית החליטו להפחית בחודש שעבר את הרכישות החודשיות ב-10 מיליארד דולר משום שסברו כי אפקט הרכישות הולך ופוחת. בנוסף חלק מחברי הוועדה חששו מעלייה בסיכון הכלכלי כתוצאה מהמשך הרכישות.

 

מחירי איגרות החוב הממשלתיות של ארה"ב ממשיכים לרדת - והתשואה לעלות. אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה ב-0.4% לתשואה של 3% והאג"ח ל-30 שנים ירדה ב-0.5% לתשואה של 3.92%.

 

גל הקור הקיצוני שפוקד את אזור המערב התיכון בארה"ב התפשט בשעות האחרונות מזרחה ודרומה, תוך שהוא מביא לקור שיא מבוסטון ועד בירמינגהאם. לדברי הרשויות בארה"ב, גל הקור גבה כבר את חייהם של 21 בני אדם. באזור המידווסט ומזרח ארה"ב שוררות טמפרטורות נמוכות יותר מאשר ברוב יבשת אנטרקטיקה.

 

בתוך כך, עיניי המשקיעים נשואות לקראת נתוני התעסוקה שיפורסמו ביום שישי בארה"ב. במידה ושוק העבודה האמריקאי ימשיך להתאושש ויציג תוספת של מעל ל-100 אלף עובדים בדצמבר, סביר להניח כי הבנק המרכזי בארה"ב יצמצם את קצב הרכישות החודשי של האג"ח העומדת כעת על 75 מיליארד דולר.

 

אתמול פורסם כי הגירעון המסחרי של ארה"ב ירד בחודש נובמבר ב-13% ל-34.2 מיליארד דולר, השיעור הנמוך ביותר שנרשם בגירעון המסחרי בארבע השנים האחרונות. הכלכלנים צפו גירעון של 40 מיליארד דולר. בחודש הקודם נרשם גירעון של 39.3 מיליארד דולר. היצוא גדל ב-0.9% לרמתו הגבוהה ביותר אי פעם - 194.9 מיליארד דולר. היבוא ירד ב-1.4% ל-229 מיליון דולר, בעיקר בשל הירידה ביבוא הנפט.

 

מנתונים שפורסמו היום באירופה, עולה כי האבטלה בגוש היורו ככל הנראה התייצבה, לאחר שנתונים רשמיים שפורסמו היום מצביעים על כך שעבור חודש נובמבר האבטלה נותרה ללא שינוי על שיא של 12.1%, זה החודש השמיני ברציפות. לפי הנתונים שפרסמה יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה המרכזית של האיחוד האירופי, עולה כי בנובמבר נרשמו במדינות גוש היורו 19.24 מיליון מובטלים, עלייה של 4,000 לעומת אוקטובר.

 

מריסה מאייר, אתמול מריסה מאייר, אתמול צילום: איי אף פי

 

מאקרו

הסקטור הפרטי בארצות הברית התרחב בדצמבר ב-238 אלף משרות חדשות, המספר הגבוה ביותר מאז נובמבר 2012, כך עולה מדו"ח ADP, שפורסם היום. התוצאות היו טובות מתחזיות האנליסטים, שציפו להוספה של 215 אלף משרות. בדו"ח תיקנו כלפי מעלה את תוצאות נובמבר, כך שנוספו 229 אלף משרות חדשות ולא 215 אלף כפי שדווח בתחילה.

 

מניות במרכז

אנליסטים מקנטור פיצ'רלד (Cantor Fitzgerald) הורידו היום את ההמלצה על טוויטר מ"החזק" ל"מכירה". "אנו נוהגים לשמור המלצות 'מכירה' לעסקים הניצבים בפני אתגר מבני. לדעתנו טוויטר מוערכת בשוק במחיר גבוה מערכה הריאלי, ונכון לעכשיו אנו מזהים יותר פוטנציאל לירידה (downside) מאשר לעלייה (upside)".

 

"טוויטר היא אכן חברה עם גידול מהיר ביותר, אך בשווי הנוכחי שלה אנו מעדיפים את גוגל ופייסבוק", נאמר בעדכון. בקנטור פיצ'רלד הותירו את מחיר היעד של 32 דולר. קנטור פיצ'רלד הוסיפו טענה על אי התאמה בין הערכות האנליסטים שהתלוו להנפקת טוויטר. לטענתם, האנליסטים שהיו מעורבים בהנפקה (נציגי החתמים והבנקים המלווים) העריכו את המניה במחיר נמוך מזה של האנליסטים שלא היו מעורבים בה.

 

מאריסה מאייר, מנכ"לית יאהוואחת מהנשים החזקות בתעשיית השירותים המקוונים, העבירה אתמול את אחת ההרצאות המרכזיות והצבעוניות ביותר בתערוכת האלקטרוניקה CES בלאס וגאס. מאייר חשפה שירות חדשות מתקדם שמתבסס על אוסף שירותים מקוונים, מגזינים דיגיטליים בתחומי הטכנולוגיה והאוכל ותוכן שיווקי בטאמבלר במקום מודעות סטנדרטיות. באירוע יאהו בתערוכת CES השתתפו גם כוכבי SNL ומגישת החדשות קייטי קוריק.

 

גם ג'ון צ'יימברס, מנכ"ל סיסקו עלה לנאום אתמול במסגרת כנס ה-CES שנערך בימים אלו והתייחס לעתיד החברה. בין השאר הצהיר צ'יימברס כי החברה מאמינה כי שוק ה"האינטרנט של החפצים" (Internet of Things), אותה טכנולוגיה שמאפשרת לחבר מכשירים והתקנים שאינם מחשבים לאינטרנט - היא שוק שעתיד להיות שווה כ-19 טריליון דולר.

 

בינתיים, אפל נתקלת בקשיים טכניים רבים בפיתוח השעון החכם שלה, שידוע בכינוי iWatch. כך דיווח אמש אתר The Information מפי מקורות בחברה. הבעיות כללו קשיים בתחום התצוגה, חיי הסוללה ובהוצאה לפעול של הייצור ההמוני של השעון. על פי הדיווח, אחת מספקיות הרכיבים שבנתה חלקים מרכזיים בשעון התקשתה לעמוד בקצבי הייצור שדרשה אפל.

 

מניות ישרליות במרכז

ענקית הגנריקה הישראלית, טבע, הגישה הצעה לרכישת חברת הפארמה האמריקאית, נופטה (NUPATHE), בכ-100 מיליון דולר. טבע הציעה לרכוש את החברה לפי מחר של 3.65 דולרים למניה - פרמיה של 13% על מחיר נעילת המניה אתמול בוול סטריט. נופטה מפתחת תרופות ניורולוגיות ופסיכיטריות ומוכרת תרופות למיגרנה, פרקינסון וסכיזופרניה.

 

במקביל דווח כי טבע, נמצאת במירוץ לרכוש את חברת הביוטק מקוריאה הדרומית, סלטריון (Celltrion). כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות הקוריאנית outlet Edaily. לפי הדיווח, מלבד טבע נמצאות במירוץ לרכישת חברת הביוטק גם החברות רושה (Roche), ואסטרהזרנקה (AstraZeneca).

 

ארבעה חודשים אחרי שעזב בטריקת דלת את הבורסה של תל אביב, איל וולדמן, מנכ"ל מלאנוקס, סוגר חשבונות עם אנטרופי והמוסדיים בישראל. בארה"ב, לדבריו, יותר נוח: " הרגולטורים פה הגזימו. כולם חושבים שאתה רוצה לגנוב, ואנחנו ממש לא החברה הזו. לאחרונה אמר לי גיל שויד שהייתי אמיץ כשנכנסתי למסחר בתל אביב ועוד יותר אמיץ כשיצאתי", אמר וולדמן בראיון מיוחד לכלכליסט.

 

שבועות ספורים לפני מועד ההנפקה שלה בנאסד"ק, מקבלת חברת לומניס הצעת רכישה מגוף בינלאומי גדול. ל"כלכליסט" נודע כי ההצעה בגובה של יותר מ־400 מיליון דולר הועברה בדצמבר לבעלות המניות של חברת המכשור הרפואי — קרן ויולה ועופר הייטק. המו"מ למכירה מול הגוף המציע מתנהל במקביל להמשך ההכנות להנפקה שאמורה להתבצע בפברואר הקרוב. לומניס שואפת לגיוס של 100 מיליון דולר לפי שווי של 500 מיליון דולר, אך גורמים בתעשייה מעריכים כי השווי המוערך גבוה וכי לומניס תתקשה לקבל אותו מהמשקיעים.

 

מניית סודהסטרים ריכזה מחזור מסחר גבוה יחסית ונסחרה בעליות חדות, לאחר שזכתה להמלצת קנייה מבית ההשקעות האמריקאי keyblack. מחיר היעד למניה נקבע על 70 דולר - פרמיה של 37% מעל למחיר השוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x