שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הראל: "ייתכן ונראה בקרוב עלייה בשכר הריאלי במשק"

לפי בית ההשקעות העלייה מותנית בכך ששיעור האבטלה במשק יישאר ברמתו הנוכחית. מוקדם יותר היום פורסם כי השכר הממוצע באוקטובר ירד ל-9,050 שקל

שי סלינס 16:0007.01.14

"במידה ונתוני התעסוקה בישראל יתמידו בחוזקם בחודשים הבאים, יתכן שנתחיל לראות גם התאוששות בשכר הריאלי במשק". על התחזית האופטימית הזו אחראי עפר קליין מהראל פיננסים בסקירה השבועית שכתב.

 

קליין מסביר כי בניגוד לנתוני החשבונאות הלאומית לשנת 2013 המלמדים על פעילות ממותנת יחסית בישראל – (צמיחה של 3.3%) - שוק העבודה ממשיך לשקף חוזק משמעותי. "שיעור האבטלה מנוכה העונתיות בנובמבר ירד ל-5.5% - השיעור הנמוך ביותר שנמדד בישראל בשני העשורים האחרונים", אמר.

 

עם זאת, קליין מוסיף כי מרבית הירידה באבטלה בשנה האחרונה נבעה מקליטת עובדים בסקטור הציבורי – על רקע קיצוץ כלל ההוצאה בתקציב 2015 ובשל תחזית להמשך גידול בשיעור ההשתתפות. על כן, ייתכן ששיעור האבטלה בשנים 2015 - 2014 דווקא יעלה. אולם, במידה ולא תהיה עלייה באבטלה, אזי התחזית של קליין לעלייה בשכר הריאלי עשויה להתממש.

 צילום: שאטרסטוק

 

מוקדם יותר היום פורסם כי השכר הממוצע (ברוטו) של העובדים הישראליים במשק ירד בחודש אוקטובר ב- 161 שקלים והסתכם ב- 9,050 שקלים. מספר העובדים הישראלים במשק (נתונים מנוכי עונתיות), הסתכם בחודש אוקטובר השנה בכ-3 מיליון ו-173 אלף איש - כ-14 אלף איש יותר מאשר בחודש המקביל בשנה שעברה.

 

השכר הממוצע בענפי השירותים המקצועיים, המדעיים והטכניים הסתכם בחודש אוקטובר ב-11,838 שקל. בענפי הפעילויות בנדל"ן היה השכר הממוצע 10,168 שקל ובענפי שירותי התחבורה, אחסנה, דואר ושליחויות - 9,902 שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x