$
בורסת ת"א

מה עומד מאחורי הזינוק במניית אי.די.בי אחזקות?

המנייה שצפויה להפוך לשלד בורסאי בתוך שבועות ספורים מזנקת ב-25% במחזור ענק - ככל הנראה כחלק מסגירת הימור שורט יומי על המניה. המשמעות: מחיר המניה יירד, החל ממחר

אורי טל טנא 14:5806.01.14

למרות החלטת השופט איתן אורנשטיין על העברת השליטה באי.די.בי למוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, שמשמעותה הפיכת מנייתאי.די.בי אחזקות לשלד בורסאי בתוך שבועות ספורים, מזנקת היום המניה ביותר מ-20% במחזור מסחר יוצא דופן של מעל 17 מיליון שקל (נכון לשעה 14:30). הסיבה לכך, להערכתנו, היא סגירת שורט יומי (הימור כנגד מחיר המניה) שמבצעים סוחרים המחזיקים במניה.

 

משקיעים לא יכולים לבצע שורט ארוך טווח על מניית אי.די.בי אחזקות בגלל שלא ניתן לקבל השאלות במניה. ואולם, מספר בתי השקעות מאפשרים למשקיעים הסוחרים דרכם לבצע שורט תוך יומי במניה, תוך התחייבות של המשקיעים לסגור את השורט עד לסוף היום.

 

כפי הנראה משקיעים רבים צריכים לסגור היום את הימור השורט שפתחו אתמול על המניה, לאחר שהמסחר במניה נקטע אתמול באחת בצהריים ולא חודש עד היום בבוקר. משקיעים אלו רוכשים את המניה במחיר הגבוה פי 50 עד 100 מערכה הכלכלי של המניה.

 

היינו עדים לתופעה זהה ב-18 בדצמבר, לאחר הכרעת בית המשפט הקודמת על העברת השליטה בתאגיד לבן משה-אלשטיין שהותנתה בדו"ח על עסקיו של בן משה. גם אז ההכרעה הייתה לרעת מחזיקי המניות באי.די.בי אחזקות, אך מחיר המניה זינק למחרת בכ 20% במחזור עצום של כ 12.9 מיליון שקל. כיוון שמדובר בשורט יומי, הבעיה נפתרה לאחר יום בודד, ומחיר המניה קרס מ 476 אגורות ב-18 בדצמבר האחרון ל-240 אגורות ב-6 בינואר 2014.

 

 

אנחנו מניחים שהחל ממחר נראה תופעה זהה בה מחיר המניה יתכנס במהירות לערכה הכלכלי (כ-10 אגורות למניה), ולכן אנחנו ממליצים למשקיעים להימנע מלהחזיק מניה זו (וממי שמחזיק במניה, למכור אותה עוד היום).

 

המסחר הער במניית אי.די.בי אחזקות ב-18.12 והיום מצביע על בעייתיות של יתרות שורט תוך יומי עצומות שמאפשרים בתי ההשקעות במניות עם סחירות נמוכה. למרות שהמשקיעים צודקים בהימור שלהם כנגד המניה, הם מפסידים בגלל העדר שצריך לסגור את פוזיציית השורט הזו במהירות. בנושא פרוץ זה יש מקום להתערבות של הרשות לניירות ערך.

 

טיפוס זמני טיפוס זמני צילום: shutterstock

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x