שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

לוקסי כבר היה כאן קודם

יעקב לוקסנבורג המכונה לוקסי, הוא מהשועלים הוותיקים של שוק ההון; כיום, הפרויקט הבולט ביותר שלו הוא הפוזיציה בקבוצת סאני־סקיילקס שבשליטת אילן בן־דב

אסף גילעם 07:4431.12.13

הרבה לפני שתעשיית הגידור גייסה את השקל הראשון שלה, פעלו בשוק ההון הישראלי שחקנים מתוחכמים. מי שבלט בשנים האחרונות ולא הסתפק בלקיחת פוזיציות פסיביות בני"ע היה יעקב לוקסנבורג.

לוקסנבורג המכונה לוקסי, ברוקר לשעבר בן 57, הוא מהשועלים הוותיקים של שוק ההון. את צעדיו החל בשנות השמונים כמנהל תיקים בבטוחה ולאחר מכן הקים משרד עצמאי. הסיבוב שלו בפרופיל גבוה בשוק ההון החל בתחילת שנות האלפיים, אז רכש את השליטה בלפידות - שעסקה בשירותי קידוח בישראל המרוכזים בדרום הארץ - במהלך השתלטות עויינת מידיו של בעל השליטה הקודם, ברוס רפפורט המנוח, מהלך שנמשך כשלוש שנים.

 

מעבר לפעילות זו, שממשיכה להיות רווחית עד היום, היוותה החברה את הפלטפורמה של לוקסנבורג לניצול הזדמנויות בשוק ההון ולמהלכים אגרסיביים שלא היו שכיחים בשוק הישראלי, הרבה לפני קרן יורק ובלנק.

 

הצעד האגרסיבי הבולט השני שלו היה ההשתלטות העוינת שביצע על חברת הנדל"ן אינוונטק. ב־2003 פרץ סכסוך בעלי מניות בין המחזיקים באינוונטק, בהם יצחק תשובה. לוקסנבורג רכש את אחזקתו של תשובה, והחל לרכוש עוד דרך השוק. מול לוקסנבורג התמודד גידי שובל, בנו של זלמן שובל ומבעלי השליטה בבנק ירושלים. אך בסופו של דבר הצליח לוקסנבורג, דרך בית המשפט, להשיג את השליטה בחברת הנדל"ן.

 

יעקב לוקסנבורג יעקב לוקסנבורג צילום: אוראל כהן

 

לוקסנבורג עשה סדר באיוונטק, חיסל השקעות שלא היו רווחיות ומכר את החברה כעבור ארבע שנים לסנטראל יורופיאן של יולי עופר המנוח ברווח של כ־100 מיליון שקל (כיום לפידות עדיין תובעת מסנטראל יורופיאן את החלק האחרון מהתמורה עבור אינוונטק).

 

כיום, הפרויקט הבולט ביותר של לוקסנבורג הוא הפוזיציה בקבוצת סאני־סקיילקס שבשליטת אילן בן־דב, והסדרי החוב שם. ללוקסנבורג זיהה בשלב מוקדם את הפוטנציאל באג"ח הקבוצה, והפך דרך השוק לאחד המחזיקים הגדולים הן בסקיילקס והן בסאני. הכניסה של לוקסנבורג למשחק הובילה את בן־דב לחשש שמא יאבד את השליטה בפרטנר. בן־דב מיהר והודיע על העסקה למכירת השליטה בפרטנר להאצ'יסון, וכשזה לא צלח, לחיים סבן.

 

בכל מקרה, האמונה של לוקסנבורג בשווי הטמון בסקיילקס והחזית הברורה שהציב לבעל השליטה השתלמו: שבשבוע שעבר אושר הסדר החוב בחברות, שסולל את הדרך גם להסדר חוב בחברה־האם סאני. בשני המקרים ההסדרים אינם כוללים תספורת, כך שמי שרכש את האג"ח שצנחו, רשם כבר רווח ניכר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x