$
בורסת ת"א

מהקפה בברזיל עד תסריט הגז הטורקי: ההמלצות של אקסלנס ל-2014

בית ההשקעות הצליח לפגוע בכל המניות והאג"חים עליהן המליץ בפרויקט של השנה שעברה. שלוש מבין המניות עליהן המליץ לפני שנה ממשיכות לזכות באמונו גם לקראת 2014

מיקי גרינפלד 11:0325.12.13

בית ההשקעות אקסלנס זוכה לתואר הממליץ המושלם בפרויקט ההמלצות של "כלכליסט", עם "פול האוס" של המלצותיו ל-2013: כל המניות והאג"חים שעליהן המליץ אקסלנס בתחזית שפרסם בתחילת השנה הציגו תשואה מרשימה ביותר במהלך 12 החודשים האחרונים, מבלי נפילה אחת "לרפואה".

 

ההמלצות של דיסקונט ל-2014

 

ההמלצות של הלמן אלדובי ל-2014

 

ההמלצות של מגדל שוקי הון ל-2014

 

את ההצלחה הגדולה רשם אקסלנס עם ההמלצה על מניית בזק, שרשמה תשואה של 72% מתחילת השנה. שאר המניות שבחר לא אכזבו גם הן: רמי לוי, עם תשואה של 55%, מליסרוןעם תשואה (43%), רציו(27%), ובנק מזרחי טפחות(18%). סך הכול תשואה ממוצאת של 43%, מול תשואה של 11% במדד ת"א 25. שלוש מבין המניות ממשיכים לזכות לאמון של אקסלנס גם הפעם.

 

שורת ההמלצות על האג"חים שהציג אקסלנס ב-2013 מרשימה גם היא: בי-קומיוניקיישן בראש עם תשואה של 30%, אפריקה ה' (23%), בראק אן וי א' וישרס ו' (שתיהן עם תשואה של כ-13%) ואלבר ט' (6%).

 

בפינת התחזית פספסו באקסלנס את העלייה במדדי ת"א 25 ודאו ג'ונס, ופגעה בשערי המט"ח. אקסלנס צפה כי מדד ת"א 25 יגיע ל-1,180 נקודות, הרבה פחות מרמות השיא אליהן הגיע – המדד עומד היום על סביבת 1,350 נקודות. לדאו ג'ונס צפו באקסלנס עלייה מתונה של כ-5%, ולא חזו גם כאן את שבירת השיאים ואת העלייה בשיעור של כ-23% מתחילת השנה. אקסלנס צפה לדולר ירידה לרמה של בין 3.4-3.5 שקלים, כששערו היציג אכן נמצא כיום בסביבת ה-3.5 שקלים. הרמה שנצפתה ליורו עמדה בטווח של 4.7-4.8 שקלים, ושערו היציג אכן עומד היום בסביבת 4.8 שקלים.

 

ועכשיו, אחד לשנה הבאה. פרויקט ההמלצות ל-2014 של "כלכליסט" ובתי ההשקעות נמשך - בכל יום עד סוף השנה האזרחית נציג בית השקעות אחר שימליץ על 5 מניות, 5 איגרות חוב, ופיזור מומלץ של תיק ההשקעות.

 

חמש מניות מומלצות ל-2014

 

מזרחי טפחות - שנת 2014 תהיה שנה מאתגרת במיוחד לענף הבנקאות. האשראי יצמח רק במעט, הריבית תמשיך לפגוע במרווחי אשראי, ההאטה בפעילות הכלכלית תעיב על איכות האשראי והמסים יקטינו את שורת הרווח. במצב כזה, אנחנו מעדיפים להיצמד לבנקים איכותיים, בעלי יעילות גבוהה, הנהלות בעלת ניסיון, עם יחסי הון חזקים המשלמים דיבידנדים.

 

בנק המזרחי הוא הבנק היחיד שממשיך להצמיח את תיק האשראי שלו בקצב מהיר, עם מרווח אשראי יציב יחסית (על אף הירידות ברמת הריבית), עם איכות אשראי גבוהה ויעילות גבוהה מהממוצע - עובדות המסבירות את התשואה על ההון העולה על ממוצע המערכת. כתוצאה מכך, מזרחי ימשיך להוביל את הענף ברווחיות גם בשנים הקרובות, ולכן נשאר הבנק המועדף עלינו.

 

אלדד פרשר מנכ"ל מזרחי טפחות אלדד פרשר מנכ"ל מזרחי טפחות צילום: אבשלום ששוני

 

פועלים- אל מול האתגרים האמורים של מערכת הבנקאות הישראלית, אנחנו מעריכים שבמקרה הטוב ועם לא מעט מאמצים, הבנק יצליח לשמור על רווחי 2013. לבנק הפועלים התשואה על ההון השנייה בטיבה מבין הבנקים הגדולים, בעיקר כתוצאה מרווחיות גבוהה יותר בצד ההכנסות ורמת יעילות גבוהה יותר. מניית הפועלים נסחרת במכפיל הון של 0.7 ומכפיל רווח של 7.5 לשנת 2014 - זול, להערכתנו, ביחס לחלופות השוק ובהתחשב בתשואה להון שלו.

 

המזרחי רשם כאמור השנה תשואה של 18%, פועלים עם תשואה של 24%.

 

הממליץ על שתי מניות הבנקים: מיכה גולדברג, מנהל מחלקת המחסר ואנליסט הבנקים באקסלנס ברוקראז'.

 

מליסרון- אנחנו מעדיפים את ענף הקניונים על ענף המשרדים, ומליסרון היא החברה הזולה ביותר בסקטור, להערכתנו. החברה פועלת להרחבת קניון אבנת בפתח-תקווה (בניית מבני משרדים ומלון מעל לקניון) ולהרחבת מתחם המילניום ברעננה (הקמת מלון עסקים בסמוך למשרדים שבבעלות החברה). כמו כן, נחתם חוזה מול מלונות פרימה שצפויים לנהל ולהפעיל את שני המלונות.

 

המשך גיוס של חוב חדש שיחליף חוב ישן (ויקר), בעיקר של בריטיש, יתרום לקיטון בהוצאות המימון. החברה תמשיך להערכתנו לפעול להקטין עוד את המינוף של החברה עד לרמה של כ-60%. נכסי החברה מהוונים בספרים לפי תשואה ממוצעת של 7.66%, שלהערכתנו אינה מייצגת את שווים הריאלי. סביבת הריבית הנמוכה תמשיך להביא להוזלה משמעותית בעלות גיוסי ההון של החברה, מה שיגדיל את ה-FFO בשנתיים הקרובות בעשרות מיליוני שקלים בשל חסכון בהוצאות מימון.

 

מליסרון רשמה השנה תשואה של 44%.

 

הממליץ על מליסרון: שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של אקסלנס ברוקראז'

 

רציו- 2014 היא שנת הכרעות לשותפות לווייתן, ובהן רציו. על השותפות להחליט (אם כי הדבר לא נתון לחלוטין בידיהן) אם הן בוחרות לייצא את הגז מלווייתן דרך הנזלה – מה שיכול להיות כרוך במו"מ מחודש על עסקת וודסייד בשל שינוי בווליואציות ובכמויות הגז - או שהן בוחרות להיכנס לעסקה בינלאומית מסובכת אך אטרקטיבית לייצוא הגז בצינור לטורקיה.

 

מאגר לוויתן מאגר לוויתן

 

זוהי אפשרות אטרקטיבית, כאמור, כי מדובר על השקעות הון הרבה יותר קטנות מההשקעות הנדרשות להנזלת גז, וגם בגלל שכנראה מדובר על כמויות גז גבוהות יותר ומהירות יותר ממה שאפשר להשיג בעסקת הנזלה. בלב העסקה, העברת גז בצינור לגבולה הבינלאומי של ישראל-קפריסין ומשם קונסורציום בינלאומי יעביר את הגז בצינור לטורקיה, ובשלב הבא ייתכן שייבנה צינור נוסף לשימושן של מדינות אירופאיות אחרות.

 

הסיכון להתממשות התסריט הוורוד הזה הוא גיאופוליטי, שהרי מבחינה מסחרית זהו רעיון מנצח. להערכתנו, ייתכן שבסופו של דבר שותפות לווייתן תנסנה לחתור לפתרון שמשלב צינור לטורקיה ובמקביל הנזלת גז דרך קפריסין, מה שיהווה ערוץ ייצוא מקביל אך גם גיבוי למקרה שהפוליטיקה האזורית תחבל בפעולתו השוטפת של הצינור. אם התסריט הטורקי יתממש אז לרציו יש אפסייד של כ-25%. אולם זוהי הנחה מסוכנת בהינתן המכשולים הגיאופוליטיים. הנחה של 50% הסתברות להנזלה ו-50% הסתברות לייצוא לטורקיה בגז משאירה אפסייד של 9% לרציו.

 

כאמור, רציו רשמה השנה תשואה 27%.

 

הממליץ על רציו: גלעד אלפר, אנליסט בכיר באקסלנס ברוקראז'

 

שטראוספעילות הקפה צפויה להמשיך ולהוות רוח גבית לתוצאות הקבוצה גם בשנה הקרובה, עם המשך רווחיות גבוהה וצמיחה דו-ספרתית בברזיל. עם זאת, ישנם גורמים אחרים אשר מקזזים חלק מן הצמיחה הזו. נושא מימוש חלקה של TPG בחברת הקפה יביא להנפקת החברה או רכישת האחזקה ע"י שטראוס.

 

כמו כן, המשך מגמת הירידה בחומרי הגלם משקף שנה נוספת של תוצאות חזקות בקפה, כאשר השאלה היא עוצמת התחרות ברוסיה, לאחר שנה של תחרות מחירים, ובברזיל, עם שינוי הבעלות במתחרה העיקרית של שטראוס במדינה. בישראל, נציין לחיוב כי אנו רואים חדשנות רבה לקראת סוף השנה, אשר צפויה להיטיב עם צמיחת החברה.

 

שטראוס עם תשואה של כ-40% מתחילת השנה.

 

הממליצה על שטראוס: האנליסטית ליאת גלזר מאקסלנס ברוקראז'

 

חמש איגרות חוב מומלצות ל-2014

 

מגה אור סדרה ד' (תשואה של 3.45%)

מגה אור התאגדה ב-2002 ועוסקת בייזום וניהול של נדל"ן מניב בתחום המרכזיים המסחריים והלוגיסטיים בישראל, בעיקר בצפון והמרכז, ובעיקר באזורי הפריפריה המתאפיינים באוכלוסייה ברמה סוציו-אקונומית ממוצעת. החברה עוסקת בתחום הנכסים המניבים בייזום והקמה של הפרויקט, שיווק והשכרה ובחלק מהנכסים אף נותנת שירותי ניהול ואחזקה לשוכרים בתקופת השכירות.

 

לחברה 3 שותפים אסטרטגיים עיקריים הכוללים את ביג מרכזי קניות (8 מרכזים), רמי לוי, וילאר. לחברה תמהיל שוכרים מגוון הכולל ענפי מזון, אופנה, חשמל צעצועים ועוד. למגה אור 17 נכסים מניבים הרשומים בספרים בשווי של כ- 550 מיליון שקל, מניבים לחברה NOI של כ- 40 מיליון שקל ומאוכלסים בשיעורי תפוסה גבוהים של כ- 99%. במידה שתחזיות החברה יתגשמו (ההון העצמי יגדל מ-250 מיליון שקל ל-320 מיליון שקל תוך שנה), שווי החברה יתנפח ככל הנראה בהתאם לכ-350-400 מיליון שקל תוך ירידה במינוף ל35% הון למאזן.

 

פרשקובסקי סדרה ה' וסדרה ו' (4.72% ו-4.55% בהתאמה)

החברה היא אחת מחברות הייזום הוותיקות בענף הנדל"ן, הפועלת למעלה מ-25 שנים ועם היסטוריית ביצוע ארוכה. כיום לחברה פרויקטים בהיקף של 1,000 יח"ד, מתוכם 550 יח"ד בביצוע (היקף גבוה יחסית לחברות הקטנות). החברה סיימה את שלוש השנים האחרונות ברווחיות של כ-20 מיליון שקל, כשרובם המכריע של הפרויקטים הם בייזום למגורים בישראל. שיעורי הרווחיות של החברה גבוהים יחסית (20% רווחיות בפרויקטים הישנים, 15% עד 17% בפרויקטים החדשים יותר).

 

סדרות אג"ח ה' ו-ו' הן סדרות קטנות יחסית, שאינן צמודות, אבל היתרון שלהן נובע ממח"מ קצר (2.7), נסחרות בתשואה לפדיון של כ-5% והחשוב ביותר – שתי הסדרות משועבדות לפרויקטים הנמצאים בשלבים מתקדים של בנייה. היקף המכירות המוקדמות בפרויקטים גבוה, מה שמספק פוזיציה דפנסיבית.

לאור העובדה ששיעור האינפלציה בישראל נמצא במגמת ירידה והאפשרות שבשנה הסיכון באפיק האג"חי צפוי לעלות, אגרות החוב מספקות השקעה שמרנית יחסית, בשיעור תשואה סביר וברמת בטחונות שתנטרל חלק מהתנודתיות בשוק אם וכאשר תהיה בשנה הבאה.

מה דעתך על מניית מליסרון:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

הכשרת הישוב סדרה 16 (4.47%) 

לחברה שלושה תחומי פעילות. נדל"ן: זרוע נדל"ן מניב ופעילות ייזום בישראל. מלונאות (רשת רימונים)ייזום ונדל"ן מניב בפולין, ובאמצעות סקייליין ייזום ומניב בקנדה; הכשרה אנרגיה (46.6% מהזכויות ברישיון מירה ושרה ואופציה להשתתפות 15% ברישיון עוז); חברת פרסום החוצות רפיד ויז'ן (83%). החברה שואפת לשפר את יחסי הכיסוי , הרחבת הפעילות, הנפקות של חברות בת ושאיפה לעליית דירוג החוב.

 

החברה הנפיקה באוקטובר את חברת MLP בפולין ובניסיון לשפר את יחסי החוב שלה, שואפת לבצע עסקאות sell and lease back בחברת המלונאות ולהפוך אותה לחברה תפעולית שנהנית מיתרונות לגודל. החברה תרחיב את קניון שבעת הכוכבים וצופה גידול בשכירות למטר. כמו כן, בתכנון הנפקת סקיילין בקנדה.

 

אשדר סדרה ג' (2.23%) 

אשדר התאגדה כחברה פרטית בשנת 1972 ובשנת 2007 הפכה לחברה ציבורית. הפעילות העיקרית שלה היא בנדל"ן היזמי למגורים והפעילות המשנית היא בתחום הנדל"ן המניב. נכון ליום 30.09.2013 החברה מעורבת עם שותפיה בבניה של 9,745 יח"ד (חלק החברה הינו 6,236 יח"ד), היקף פעילות זה מציב את החברה כאחת מחברות היזום נדל"ן למגורים מהגדולות בארץ. 

 

לחברה תמהיל פעילות מגוון הכולל מספר רב של פרויקטים מסוגי קומבינציה, פינוי ובינוי ותמ"א 38. החברה פועלת באזורי ביקוש בעיקר במרכז הארץ, בירושלים ובחיפה ופונה למגוון רב של לקוחות בפרויקטים המיועדים למעמד הביניים לצד פרויקטים יוקרתיים. בנוסף, לחברה מספר רב של עתודות קרקע בהיקף של כ 135,827 מ"ר הכוללים כ 1,482 יח"ד.

 

ארנון פרידמן מנכ"ל אשדר ארנון פרידמן מנכ"ל אשדר צילום: עמית שעל

 

נתנאל גרופ סדרה ד' (6%) 

נתנאל גרופ עוסקת ביזמות נדל"ן בישראל, הן ייזום למגורים והן ייזום נדל"ן להשקעה- נדל"ן מניב. תחום הייזום למגורים בישראל הוא ליבת הפעילות של החברה. כיום מעורבת החברה בפרויקטים בהיקף של כ- 585 יח"ד בת"א, חולון, פתח תקוה וירושלים. שלושה פרויקטים מצויים בבנייה, בהיקף של 188 יח"ד (חלק החברה 148 יח"ד).

במסגרת הנפקת האג"ח החדשה (סדרה ד) מתכננת החברה לשעבד לטובת בעלי הקרקע את זכויותיה בקרקע ברח' רפידים, תל ברוך.

 

הקרקע מקנה כיום זכות לבניית 21.6 יח"ד , וחלק ממנה (עוד כ- 3 יח"ד) מוחזק ע"י צד ג'. החברה מעוניינת לבצע פירוק שיתוף כך שיקנו את חלק השותף, בכדי להמשיך לפתח את הפרויקט. אפשרות נוספת היא שיגיעו להבנות עם השותף ויבנו את הפרויקט לפי שיעור ההחזקה הקיים. אם לצורך הבניה החברה תתקשר עם בנק לליווי, מחזיקי האג"ח יקבלו שעבוד על עודפי הפרויקט.

 

כלל ההמלצות בפרק האג"ח - רועי קדוש, ראש תחום אג"ח קונצרני באקסלנס נשואה גמל ופנסיה.

 

הרכב תיק מומלץ

 

שנת 2014 היא שנה שמגיעה לאחר מספר שנים של עלייה בכלל הנכסים שמרכיבים את התיק (מניות/אג"ח חברות/אג"ח ממשלתי). נדמה כי שנת 2014 תאופיין במגמה דומה אך עם ביצועים נמוכים יותר משנת 2013. הרכב התיק הרצוי בנסיבות אלה מחולק באופן הבא:

 

28%-35% מניות (50/50 בין הארץ לחו"ל).

 

20%-30% ממשלתי מח"מ קצר-בינוני (בחלוקה של 50/50 צמוד-שקלי) – צפי לעליית תשואות בארה"ב.

 

25%-32% אג"ח חברות, מח"מ 3.5 דירוג A ממוצע.

 

5%-12% מזומן – ניצול הזדמנויות, המתנה למימוש.

 

הכותב הוא בעל רישיון ניהול השקעות, המועסק בחברה לניהול תיקים. יובהר כי לכותב ו/או לחברה שבה הוא מועסק ו/או לחברות קשורות אליה עשוי להיות עניין אישי ו/או החזקות בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים ו/או באפיקי ההשקעה המוזכרים בכתבה. אין הכתוב מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות ו/או למס והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ו/או מתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x