$
בורסת ת"א

בנק לאומי יפצה מחזיקי אג"ח א' חפציבה חופים

אף שדחה את טענות המחזיקים, חתם לאומי על פשרה והוא יפצה את המחזיקים ב־11.5 מיליון שקל על "תפקידו במודע או שלא" למעשי המרמה של בעז יונה

תומר גנון 08:1719.12.13

שמונה שנים לאחר הקריסה: בנק לאומיישלם 11.5 מיליון שקל למחזיקי אג"ח א' של חפציבה חופים בתמורה למחיקת תביעה ייצוגית שהגישו נגדו. כך עולה מהסכם פשרה שהגישו לאחרונה הצדדים לאישורו של בית המשפט. בתביעה נטען כי הבנק סייע לבעל השליטה לשעבר בועז יונה, במודע או ברשלנות, להטעות את מחזיקי האג"ח של החברה. הבנק דחה את הטענות, אולם החליט להתפשר במקום לנהל הליכים משפטיים. 

בתביעה שהגיש נגד לאומי מחזיק האג"ח יוסף חי אלמסי, על סך 53 אלף שקל, הועלו טענות הדומות לאלה בגינן הורשע יונה בשורה של עבירות מרמה וגניבה, עבירות שהובילו לקריסת קבוצת חפציבה. יונה השתחרר בחודש מרץ מהכלא לאחר שריצה 4.5 שנות מאסר.

 

בועז יונה בועז יונה צילום: אוראל כהן

על פי התביעה, אותה ביקש אלמסי להכיר כייצוגית, משך יונה בניגוד לדין מקופתה של חפציבה חופים עשרות מיליוני שקלים. במטרה להסתיר משיכות אלו מציבור בעלי האג"ח של החברה, לווה יונה מבנק לאומי כספים באמצעות חברה בבעלותו ימים ספורים לקראת סוף רבעון והעמידם למראית עין בלבד בחשבון סגור ומשועבד לטובת הבנק אצל חפציבה חופים. כל זאת למשך ימים אחדים, עד לחלוף המועד לדיווח חשבונאי. מיד בתחילת הרבעון העוקב הוחזר הכסף המשועבד לבנק לסגירת ההלוואה. אלמסי טען כי במצב זה הוטעו בעלי האג"ח, ועל כן מעשיו ומחדליו של הבנק מקימים נגדו אחריות אזרחית בעוולת תרמית, רשלנות והפרת חוק ניירות ערך.

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

במסגרת הפשרה נקבע שאלמסי יהיה זכאי ל־4% מסכום הפשרה (460 אלף שקל), ובאי כוחו עוה"ד בועז וילנסקי ודקל ברוקמן יהיו זכאים לשכר טירחה בהיקף של 15% (1.72 מיליון שקל). לאומי התחייב בנוסף לשאת בחלק מהמע"מ על שכר הטירחה של עורכי הדין עד לתקרה של 120 אלף שקל. בשורה התחתונה יוותרו כ־9.3 מיליון שקלים לפיצוי יתר בעל האג"ח. את לאומי מייצג עו"ד דרור קדם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x