שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הבורסה בת"א ננעלה בעליות - הבנקים זינקו ב-2.9%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 עלו ב-1%. קבוצת דלק טיפסה ב-3.7% על רקע חשיפת "כלכליסט" כי שותפות תמר קרובה לסיכום על מכירת גז בירדן. בריינסווי ירדה ב-7.9%; מחזור המסחר - 1.23 מיליארד שקל

מיקי גרינפלד 17:2716.12.13

המסחר בבורסת תל אביב ננעל היום (ב') בעליות לאחר פרסום המדד אתמול ועם הפנים לתחילת שבוע מסחר בשווקים הבינלאומיים - שבוע שיתנהל כולו בסימן התכנסות הפדרל ריזרב בארה"ב. מחזור המסחר הסתכם ב-1.23 מיליארד שקל.

 

ועידת השוק הפתוח של הפד תתכנס בימים שלישי-רביעי, ותודיע ברביעי בערב האם החליטה לצמצם את היקף רכישות האג"ח החודשיות (העומדות על 85 מיליארד דולר לחודש) או להמשיך בקו הנוכחי עוד כמה שבועות, על מנת לקבל חיזוק נוסף להתאוששות כלכלת ארה"ב.  

 

מדדי מניות

ת"א 25  ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

מדד המחירים לחודש נובמבר ירד ב-0.4%, נמוך מהתחזיות שעמדו על ירידה של 0.2%. בעקבות כך, מסתכמת האינפלציה בפועל המחושבת 12 חודשים לאחור, ב-1.9% - והיא נמוכה מעט ממרכז תחום יעד האינפלציה השנת שקבעה הממשלה (1%-3%). אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי, אמר כי המדד הנמוך הוא הוכחה נוספת לכך שאין לחצי אינפלציה במשק, אף ששמדד נובמבר הוא נמוך באופן היסטורי ואף היה שלילי בשנתיים האחרונות.

 

"אנחנו ממשיכים להעריך כי גם בחודשים הקרובים צפויים מדדים נמוכים, למרות שהסופה עלולה להעלות את מחירי הפירות והירקות באופן זמני. הורדת מחירי המים הצפויה עשויה לבשר על כיוון של הורדות מחירי מוצרים בפיקוח המדינה ומחזקת את הערכתנו בנוגע לאינפלציה הנמוכה הצפויה במשק. לגבי ההשפעה על הריבית, הרי שהמדד הנמוך וייסוף השקל בימים האחרונים בהחלט מעלים את הסבירות להורדת ריבית נוספת בחודשים הקרובים", אמר ארצי.

 


 

אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות, צופה כי הפד יכריע השבוע בעד צמצום הזרמת הכספים לשוק. "אם נתוני הצמיחה והתעסוקה מתחילת החודש לא הספיקו הרי שנתוני המכירות הקמעונאיות איששו את ההערכות שהפד יודיע על צמצום ראשוני של ההרחבה הכמותית כבר בפגישתו ביום רביעי הקרוב. השאלה החשובה באמת צריכה להיות מה יהיו המסרים שיבחר הפד לשדר במקביל להודעה, על מנת לשכך את כאבי הגמילה ולמנוע עליית תשואות", אמר גרינפלד.

 

גרינפלד מעריך שכחלק מנסיונות ההרגעה, יאותת הבנק על תהליך צמצום שימשך זמן רב. "כרגע ההערכות הן שהצמצום הראשוני יהיה של 10 מיליארד דולר. אם ניקח בחשבון שבין צמצום לצמצום הפד ירצה להמתין על מנת לבחון את ההשפעה על השווקים ועל הכלכלה הרי שמדובר על צמצום פעם בחודשיים-שלושה. לכן גם בתרחיש בו הסביבה הכלכלית ממשיכה להשתפר וקצב הצמצומים גובר, עדיין מדובר על תהליך שיימשך כנראה לפחות שנה".

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: תומי הרפז

 

שוק האג"ח

על רקע המדד הנמוך והצפי לצעד מצמצם של הפד עולה היום האג"ח הממשלתי של ישראל ל-10 שנים (שחר) ב-0.2% ונסחרת בתשואה של 3.52%.

 

אדגרהודיעה על תוצאות המכרז המוסדי בהנפקת אג"ח חדשה (סדרה ח'). במסגרת המכרז נרשמו ביקושים גבוהים שהסתכמו בכ-467 מיליון שקח, למעלה מפי 2 מהיקף הגיוס המתוכנן. החברה גייסה בשלב זה כ- 173 מיליון שקל בריבית של 3.5%, לעומת ריבית המקסימום שעמדה על 4.5%.

 

מה דעתך על מניית ישראל קנדה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מעלות הורידה את דירוג האג"ח של צים, חברת הספנות שבשליטת החברה לישראל, מ-CCC ל-CC. מעלות הסבירה בעדכון כי "המשבר המתמשך בענף הספנות ממשיך להשפיע לרעה על התוצאות התפעוליות של צים. לדעתנו, ללא ארגון מחדש של חובות החברה ו/או ללא שינוי מהותי לטובה בתנאי הענף, החברה תתקשה לעמוד בהתחייבויותיה כבר במהלך 2014. תחזית הדירוג השלילית משקפת את הערכתנו לסבירות גבוהה לביצוע ארגון חוב מחדש (distressed restructuring) או לכשל פירעון קונבנציונלי (payment default) בטווח הקצר".  

 

מניות במרכז

שותפות הגז הטבעי תמר שבשליטת נובל אנרג'י וקבוצת דלק (באמצעות דלק קידוחים ואבנרצפויה לחתום בשבועות הקרובים הסכם ראשון למכירת גז טבעי למפעלי פוטאש בירדן. היקף הגז שיועבר למפעלי פוטאש שנקבע במגעים בין הצדדים עשוי להגיע ל־2 מיליארד מ"ק (BCM) לאורך 15 שנה תמורת 700–500 מיליון דולר.

 

בריינסוויזינקה אתמול ב-23% לאחר סקירה חיובית שפרסמה חברת היעוץ Cameron Associates. היום התברר כי בריינסווי היא למעשה אחת מלקוחותיה. החברה פרסמה תחזית אופטימית לחברה בה ציינה כי פוטנציאל ההכנסות השנתיות שלה עשוי להגיע לעשרות מיליוני דולרים.

 

חברת קנדה ישראל צירפה את חברת גינדי השקעות, למו"מ לרכישת קרקע לבנייה למגורים במתחם השוק הסיטונאי לשעבר בתל אביב, בשיעור של 50%. החברות ישקיעו בשלב זה 25 מיליון שקל במיזם המשותף, בחלקים שווים.

 

מניית אופקוהמשיכה אתמול בצניחה החופשית, עם ירידה של 7.9% בת"א. המניה החלה ליפול בשבוע שעבר, לאחר סקירת אנליסטים שלילית שיצאה מבית ההשקעות לייקווד.

 

חברתמנדלסון תשתיות ותעשיות מקבוצת נץ חתמה על הסכם לרכישת מחצית מהזכויות בשטח של כ-25.2 דונם סמוך לקיבוץ צרעה, תמורת כ-7.5 מיליון שקל. בכוונת מנדלסון להקים באתר מבנה לוגיסטי בשטח של כ-10,000 מ"ר, שבו תרכז את פעילות הסחר שלה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x