שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

יום דרמטי ננעל בת"א: הבנקים ירדו ב-2.3%, טבע קפצה ב-4.1%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 איבדו 0.9%, מדד הביטוח השיל 2.6%; טבע עלתה לאחר שפרסמה תחזיות לשנה הבאה ואמיר אלשטיין מונה לסגן יו"ר; פועלים ירד ב-2.3%, לאומי ב-2.4% ומזרחי ב-2.7%. מחזור המסחר - 1.3 מיליארד שקל

שי סלינס 17:3410.12.13

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') בירידות שערים שהתגברו בדקות האחרונות על רקע המגמה השלילית בבורסות באירופה, בפתיחה בוול סטריט ומוקדם יותר ברוב המדדים המובילים באסיה. מחזור המסחר הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים נדל"ן 15 ביומד תקשורת נפט וגז

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

יום אחד בלבד לאחר פרסום דברי בנק ישראל, על כך שברבעון השלישי של השנה ירד היצוא הישראלי לרמתו הנמוכה ביותר מאז שנת 2010, ועל רקע הצמיחה הנמוכה שנרשמה ברבעון השלישי (2.2% במונחים שנתיים), מפרסם היום משרד האוצר תחזית אופטימית הרבה יותר ביחס לרבעון האחרון של השנה. לדברי הממונה על כלכלה והכנסות המדינה באוצר ד"ר מיכאל שראל, אומדנים מוקדמים לחודשים ספטמבר ואוקטובר מצביעים על התאוששות משמעותית ביצוא. כתוצאה מכך מעריך כעת האוצר שהרבעון האחרון של השנה יהיה טוב הרבה יותר מהרבעון שקדם לו, גם מבחינת היצוא וגם מבחינת הצמיחה.

אתמול אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק הריכוזיות שמטרתו היא להדק את הפיקוח על מרכזי הכוח בכלכלה הישראלית. 73 חברי כנסת הצביעו בעד ו-2 נמנעו. לא היו מתנגדים לחוק. שמו של החוק שונה בהצבעה וייקרא "החוק לקידום התחרות וצמצום הריכוזיות במשק, הרחבת הגדרות קרטל ואיסור על חברות פירמידה".

 

פרק השטחת הפירמידות צפוי להשפיע על חברות כגון אי.די.בי, גזית גלוב ואפריקה ישראל. פרק הקצאת המשאבים צפוי להשפיע על כיל, קבוצת דלק, שיכון ובינוי, גרנית הכרמל, פזו בזק, שעשויות להיכלל ברשימת הגופים הריכוזיים שיידרשו לאישור מיוחד כדי לקבל מהמדינה הקצאה של זכות - זכייה במכרז למתן רישיון, התקשרות בחוזה או רכישת החזקה בשיעור משמעותי (20%) - בתשתית חיונית.

 

עוד אתמול פורסם כי הממשלה סיימה את החודש שעבר עם גירעון קטן בהרבה מהצפוי, של כ-700 מיליון שקלים בלבד. כתוצאה מכך מסתכם הגירעון מתחילת השנה בסכום כולל של כ-18.9 מיליארד שקל, לעומת יעד גירעון מתוכנן לשנת 2013 גדול הרבה יותר, של 45.7 מיליארד שקל. עם זאת, הגירעון הסופי לשנת 2013 יהיה גדול יותר, שכן משרדי הממשלה נוטים להוציא חלק גדול מהתקציבים שעומדים לרשותם בחודש האחרון של שנת התקציב.

 

 

 צילום: בלומברג
 

שוק האג"ח

רק 20% מהחוב שגייסו החברות עד סוף ספטמבר, היו מגובים בביטחונות ברמה גבוהה, בדמות שעבוד ראשון וקבוע על נכסים ריאליים ועל מניות סחירות של חברות תפעוליות, לעומת 23% ב־2012. מקרב הגיוסים, 52% היו מגובים בביטחונות כלשהם לעומת 37% מהגיוסים ב־2012, אלא ש־32% מהביטחונות שניתנו ב־2013, היו בדרגה נמוכה, בדמות שעבוד שני על נכסים או שעבוד שוטף על מלאי ולקוחות, זאת לעומת 14% ביטחונות בדרגה נמוכה ב־2012. בקרב חברות הנדל"ן שביצעו גיוסי אג"ח בשנה האחרונה, כ־63% היו מגובות בביטחונות לעומת 33% מהגיוסים ב־2012, אך אם בוחנים את סוג הביטחונות, מגלים שרק 19% מהביטחונות היו בדרגה גבוהה, בעוד ש־44% היו ביטחונות גרועים יותר.
 

חברות הביטוח איילון וביטוח חקלאי כמו גם בתי ההשקעות מודלים, הלמן-אלדובי, אינפיניטי ואיילים היו בין הגופים המוסדיים הבודדים שתמכו בהצעה של נוחי דנקנר ואלכסנדר גרנובסקי לרכישת אי.די.בי. חברת הביטוח מנורה מבטחים בחרה להימנע, ואילו יתר גופי הפנסיה, ובהם פסגות, הפניקס, מיטב דש, אקסלנס, הראל וקרן הפנסיה הוותיקה גילעד העדיפו את ההצעה של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה - והכריעו את הכף לטובתה.

 

היום יורדות איגרות החוב של אי.די.בי כשהמעניינת מכולן היא האג"ח מסדרה ד' בעלת מח"מ של מעל ל-3 שנים שמאבדת 4.3% ונסחרת בתשואה של 34%.

 
 
התוכנית של רמי שביט, בעל השליטה בקבוצת המשביר, למזג את המשביר 365 החזקות עם החברה־הבת שבבעלות מלאה מועדון 365, נתקלה בהתנגדות לא צפויה. לאסיפת מחזיקי האג"ח של מועדון 365 שהתקיימה אתמול הגיע שלומי ברכה, עד לאחרונה מנהל ההשקעות הראשי של בית ההשקעות פסגות והיום שותף ביחד עם רועי ורמוס, מנכ"ל פסגות לשעבר, בקרן הגידור נוקד קפיטל. באמתחתו של ברכה אחזקה משמעותית באג"ח החברה־הבת. ברכה הביע התנגדות למיזוג המתוכנן משום שלשיטתו המיזוג פוגע באופן מהותי במחזיקי האג"ח של מועדון 365 שעמם נמנית קרן נוקד קפיטל.
 

מניות במרכז

"טרם החלטנו אם להשקיע בישראל - ההחלטה צפויה להתקבל לא לפני המחצית השנייה של 2014", כך לפי מנכ"ל חברת הנפט האוסטרלית וודסייד, פטר קולמן, בשיחה עם אנליסטים הבוקר באוסטרליה. הודעה זו של מנכ"ל וודסייד מגיעה לאחר שלפני מספר ימים חברות דלק קידוחים ואבנר, שמחזיקות יחדיו ב-45.34%, דיווחו באופן רשמי על דחיית העבודות לפיתוח מאגר הנפט במבנה "לווייתן" לסוף 2014.

 

טבע, סיפקה תחזית כפולה לשנת 2014. החברה מספקת שני תסריטים, כאשר הראשון כולל כניסה של תחרות גנרית לתרופת המקור של החברה לטרשת נפוצה, הקופקסון, ואילו התסריט השני אינו כולל כניסה של תחרות גנרית. במידה ותיכנס תחרות גנרית לקופקסון, טבע צופה הכנסות של 19.3-20.3 מיליארד דולר ב-2014 ורווח תפעולי של 4.8-5.1 מיליארד דולר. הרווח הנקי המתואם צפוי להסתכם ב-4.2-4.5 דולר למניה בתסריט זה. השוק צפה רווח מתואם של 4.9 דולרים למניה.

 

במקביל דווח כי אמיר אלשטיין מסיים את תפקידו כיו"ר החברה לישראל ויעבור לכהן כסגן יו"ר חברת התרופות הישראלית, טבע. אלשטיין יתפוס את מקומו של פרופ' משה מני שביקש לעזוב את תפקידו כסגן היו"ר, החל מ-1 בינואר 2014, וזאת מסיבות אישיות. מני ימשיך לכהן כחבר בדירקטוריון החברה.

 

בית ההשקעות Edison Investment Research החל לסקר את חברת ביוליין בהמלצת "קנייה" במחיר של 7.9 דולרים למניה - מחיר המהווה אפסייד של 200% למניה. לדברי האנליסט רובין דייוידסון, ביוליין עומדת בפני התפתחויות משמעותיות בצנרת הפיתוח שלה ב- 12 החודשים הקרובים, בהם היא צפויה להציג תוצאות קליניות ראשוניות בניסויים בשניים מהפרויקטים בצנרת הפיתוח: BL-8040, לטיפול בלוקמיה מיאלואידית חריפה ו- BL-8020 לטיפול בצהבת C. 

 

פחות משבוע לאחר שאישרו כי הן מנהלות ביניהן מגעים, ל"כלכליסט" נודע כי סלקום, פלאפון וגולן טלקום חתמו אתמול על הסכם לשיתוף רשתות והקמה משותפת של רשת דור רביעי (LTE). לאחר מכן החברות הודיעו באופן רשמי על חתימת החוזה ביניהן. ההסכם הוא בין סלקום לפלאפון ובין שתיהן לגולן טלקום. ההסכם הדרמטי שאליו הגיעו החברות מתחלק לשני חלקים, האחד נוגע לרשתות הקיימות של סלקום ופלאפון והשני לרשת דור רביעי שהחברות מתכננות להקים יחד.

 

מניית אופקו לא עוצרת - נסחרת היום במחזור מסחר גבוה יחסית ומשלימה זינוק של 29% מאז הנפיקה בתל אביב בתחילת אוגוסט.

 

ג'ובוקיט, חברת האינטרנט העוסקת בפיתוח טכנולוגיות חיפוש והתאמה בין עובדים למעסיקים, הודיעה כי בכוונתה לרכוש חברת אינטרנט אמריקאית בעלת אתר מוביל בתחום שיתוף התוכן והוידאו. היקף העסקה הוא 2.5 מיליון דולר ועיקר התשלום בגין העסקה ייתבצע ע"ב הלוואת בלון אותה מתכוונת החברה להשיב מההון החוזר שלה בפרק זמן שלא ייעלה על 24 חודשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x