שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

החששות התממשו: פלאזה סנטרס נכנסת להסדר חוב

בקופת פלאזה סנטרס 23 מיליון יורו, והיא אמורה לשלם בשבוע הקרוב 15 מיליון יורו למחזיקי אג"ח בפולין, ובחודש דצמבר 17 מיליון יורו למחזיקים בישראל; מעלות הורידה אחה"צ את דירוג החברה מ-B ל-D

מיקי גרינפלד 17:2214.11.13

החששות התממשו: פלאזה סנטרס מודיעה הבוקר (ה') על הקפאת תשלומים לכלל בעלי אגרות החוב ועל כניסה להסדר חוב. לאחר הסדר החוב בחברה האם אלביט הדמיה, סנטרס מודיעה כי בכוונתה להתחיל בימים הקרובים במו"מ עם כלל נושיה כדי להגיע למתווה החזר מוסכם על כל הצדדים. כמו כן, רואי החשבון החיצוניים של החברה, עדכנו את החברה שסביר להניח כי דוחות הרבעון השלישי יכללו הערת "עסק חי". 

 

עדכון מאחר הצהריים: חברת מעלות הורידה את דירוג פלאזה סנטרס מ-B ל-D, ומנמקת את העדכון בכך שלנוכח הודעת פלאזה סנטרס "צפוי כשל פירעון אג"ח בטווח המיידי".

על פי הודעת החברה, מתחילת שנת 2013 השיגה החברה תזרים מזומנים של כ-61 מיליון יורו באמצעות מימוש 5 נכסים והשלמת גביית התמורה ממימוש עסקת ארה"ב. "למרות המאמצים הרבים והמתמשכים החברה לא הצליחה להשלים מספר מימושים והסכמי מימון בטווח הזמן אשר היה מאפשר לה לעמוד בהתחייבויותיה הקרובות כלפי מחזיקי האג"ח השונים", מסרה החברה.

 

נכון להיום, בקופתה של פלאזה סנטרס 23 מיליון יורו במזומן במאזן. החברה אמורה לשלם כבר בשבוע הקרוב, ב-18 לנובמבר, תשלום אג"ח למשקיעים בפולין בשווי של כ-15 מיליון יורו (קרן וריבית). את איגרות החוב הפולניות גייסה פלאזה סנטרס ב־16 בנובמבר 2010 ממשקיעים מוסדיים במדינה. לפי תנאי האג"ח הפולניות, הקרן צריכה להיפרע בתשלום אחד כעבור שלוש שנים.

 

בנוסף, בדצמבר הקרוב נדרשת החברה לשלם למחזיקי אג"ח מישראל (בשתי סדרות, א' ו-ב') חוב בהיקף של של 17 מיליון יורו (כ-81 מיליון שקל, קרן וריבית). המוסדיים העיקריים המחזיקים באג"ח הם מיטב דש, אליהו ופסגות. ל"כלכליסט" נודע כי פסגות מחזיקה אג"ח פלאזה סנטרס בהיקף של כ-40 מיליון שקל - 7 מיליון שקל בסדרה א' ו-33 מיליון שקל בסדרה ב'.

 

מה דעתך על מניית אלביט הדמיה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מחזיקי האג"ח הישראלים פנו לפני כשבוע למנהלי החברה ודרשו שלא להעביר את התשלום למחזיקי האג"ח מפולין.

 

בדו"ח הדירוג שפרסמה S&P מעלות בספטמבר השנה צוין שהיקף המזומנים וההשקעות הזמינות שיהיו בידי פלאזה סנטרס, לאחר קבלה של כ־25 מיליון יורו תמורת נכסים שמומשו בצ'כיה, אינם מספיקים כדי לעמוד בתשלומים למחזיקים מפולין ומישראל.

 

הנפגעים הפוטנצאיליים מהליך של הסדר חוב בפלאזה סנטרס הם מחזיקי אג"ח אלביט הדמיה, שאישרו לאחרונה הסדר חוב עם הדמיה. נפגע אפשרי נוסף הוא בנק הפועלים שהעניק לאלביט הדמיה הלוואה שיתרתה העדכנית היא כ־59 מיליון דולר המובטחת בשעבוד על כ־29% ממניות פלאזה סנטרס. אם פלאזה סנטרס תגיע לחדלות פירעון, תהפוך הבטוחה שקיבל בנק הפועלים לחסרת משמעות.

 

ההודעה הדרמטית הגיעה לאחר דיווח מוקדם מהבוקר על הסכם למכירת קניון קורגון פארק שבפונה, הודו. פלאזה סנטרס תקבל בתמורה 18.5 מיליון יורו. על פי הערכתה, מתוך הסכום ישולמו לה כ-10 מיליון יורו בחודשיים הקרובים, ויתרת הסכום במחצית הראשונה של 2014. העסקה בוצעה לפי שווי נכס של 40.5 מיליון יורו, והיא כפופה, בין השאר, להסכמת הבנק המממן.

 

מוטי זיסר. גם החברה הבת נכנסת להסדר חוב מוטי זיסר. גם החברה הבת נכנסת להסדר חוב צילום: אוראל כהן

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x