שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הפועלים יקבל 3% מאלביט הדמיה תמורת דחייה של 3 שנים

היום יתכנסו הנושים הבלתי מובטחים של אלביט הדמיה כדי לקבוע את עמדתם לגבי ההסדר שהשיגה החברה מול הבנק. בעלי האג"ח: "החברה משתמשת בכוחה מול המחזיקים כדי לאלץ אותם לחתום על הסדר שמתאים לבעל השליטה ונושאי המשרה"

יניב רחימי 07:5106.11.13

היום יתכנסו הנושים הפיננסיים הבלתי מובטחים של אלביט הדמיה– מחזיקי איגרות החוב ובנק לאומי – כדי להכריע על עמדתם לגבי עקרונות ההסכם שבין החברה לבנק הפועלים.  

מתווה הסדר החוב של אלביט הדמיה שבשליטת מוטי זיסר זכה כבר לפני כחודש בתמיכה של יותר מ־90% מהמצביעים, אולם הוא הותנה בהסדרת יחסי החברה עם בנק הפועלים — נושה מובטח שמחזיק בשעבוד על כ־29% מהון המניות של החברה־הבת (62.5%), פלאזה סנטרס.

 

שורה של הטבות לבנק

הצורך להכניס את התנאי המתלה עלה כתוצאה מחששם של מחזיקי האג"ח, שלאחר אישור הסדר החוב הכרוך בהעברת 95% מהחברה לידיהם, הפועלים ידרוש פירעון מיידי של החוב כלפיו. מהלך זה לבדו עלול להביא את אלביט הדמיה בתוך זמן קצר שוב למצב של חדלות פירעון, אלא שהפעם מחזיקי האג"ח יהיו בכובע של בעלי המניות בחברה.

 

ההסכם למימון מחדש שגובש עם הפועלים ופורסם על ידי אלביט הדמיה, כולל שורה של הטבות לבנק בתמורה לפריסת החוב באופן שבו קרן ההלוואה תיפרע בתשלום אחד בתום שלוש שנים ממועד השלמת הסדר החוב.

 

מתוך חוב של כ־59 מיליון דולר (קרן בלבד) לבנק הפועלים, ייפרעו כ־12.6 מיליון דולר באמצעות תקבולים מומחים שייוחסו במלואם להלוואה מהבנק. המדובר בהמחאה על דרך השעבוד של תקבולים המגיעים לאלביט הדמיה מהחברה־הבת של Park Plaza שמועד פירעונם חל בסוף השנה. לאחר מכן תעמוד יתרת ההלוואה של אלביט הדמיה כלפי בנק הפועלים על כ־47 מיליון דולר.

 

במסגרת הסכם המימון מחדש יוקצו לבנק הפועלים כ־16.6 מיליון מניות של אלביט הדמיה כפיצוי על דחיית מועד פירעון ההלוואה. מניות אלו יהוו, לאחר השלמת הסדר החוב לנושים הפיננסיים הבלתי מובטחים, 3% ממניות החברה.

 

בנוסף לביטחונות הקיימים היום לטובת בנק הפועלים בגין ההלוואה בדמות שעבוד על כ־29% ממניות פלאזה סנטרס, הוסכם שהבנק יקבל שני שעבודים נוספים: שעבוד קבוע בדרגה ראשונה על מניותיה של חברת BHEE המחזיקה בעקיפין בכ־77% מהזכויות במלון רדיסון בלו בבוקרשט ברומניה. והשני, שעבוד קבוע בדרגה ראשונה על מניות חברת AHH המחזיקה בזכויות של שני מלונות באנטוורפן, רדיסון אסטריד ופארק־אין.

 

מחזיקי האג"ח של אלביט הדמיה נמצאים בין הפטיש לסדן. התנגדות לעקרונות ההסכם עם בנק הפועלים, גם אם הם משקפים הטבות מופלגות, תעמיד את הסדר החוב שגובש עם אלביט הדמיה בסכנה ברורה ומיידית. מבחינתו של הפועלים, הסכם המימון מחדש מאפשר לבנק שבניהולו של ציון קינן להחזיר מעט מהכבוד האבוד ומהחוב שנשמט בהלוואה שהועמדה לחברה־האם (49.8%) של אלביט הדמיה, אירופה ישראל.

מה דעתך על מניית אלביט הדמיה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

במקרה הזה, מתוך הלוואה של מיליארד שקל, בנק הפועלים אמנם הצליח לשים את ידיו על אחזקותיה של אירופה ישראל באלביט הדמיה. אולם לנוכח ההסדר הממתין לאישור בית המשפט, מניות אלו ידוללו ל־2.5% בלבד מאלביט הדמיה. במידה ומחזיקי האג"ח יאשרו את עקרונות ההסכם למימון מחדש, בנק הפועלים יקבל כאמור 3% נוספים.

 

מוטי זיסר מוטי זיסר צילום: אוראל כהן

 

נדרוש רוב של 75%

עו"ד רועי סלוקי ואוהד אלוני מנציגות סדרה ב' מסרו בתגובה: "אנו מבינים את החשיבות להגיע עם הבנות עם בנק הפועלים, יחד עם זאת, לאור רמת הסיכון הגבוהה שההסכם מול הבנק חושף אליו את המחזיקים במידה וחברת פלאזה לא תעמוד בהתחייבויותיה, ההצבעה צריכה להתקיים ברוב של 75% ולא כחלק מן ההסדר. אנו נדרשים להחלטה כאשר חברת פלאזה הינה בחזקת קופסה שחורה ואין לנו כל מידע לגבי מצבה דבר שבעייתי כשלעצמו. נראה כי הנהלת החברה עושה שימוש בכוחה המונופוליסטי מול המחזיקים כדי לאלץ אותם לחתום על ההסדר המתאים לבעל השליטה ונושאי המשרה בה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x