$
בורסת ת"א

ארגנטינאי או סינגפורי: מחזיקי אג"ח ד' של אי.די.בי יכריעו

היום ב־12 בצהריים יגישו ארבע קבוצות לפחות את הצעותיהן למחזיקי האג"ח לרכישת החברה. איל גבאי יגיש את המלצתו בנוגע להצעה הטובה ביותר

גולן חזני 06:5603.11.13

המירוץ לרכישת אי.די.בימתקרב לנקודת ההכרעה. היום ב־12 בצהריים יגישו ארבע קבוצות לפחות את הצעותיהן למחזיקי האג"ח לרכישת החברה. לפי הערכות, שווי אי.די.בי פתוח בהצעות השונות יעבור את מיליארד השקלים לעומת שווי של 822 מיליון שקל בהצעה האחרונה של אדוארדו אלשטיין. זאת, גם לאור הערכת השווי החדשה שפרסם בשבוע שעבר איל גבאי, המומחה מטעם בית המשפט, שנקבה בשווי של 980 מיליון שקל לחברה. הקבוצות הן: אדוארדו אלשטיין; נוחי דנקנר, אלכסנדר גרנובסקי, קבוצת נץ ומשקיע נוסף שעמו ניהל עד אמש דנקנר משא ומתן מתקדם לצירופו; קבוצת בוש המורכבת ממשקיעים סיניים באמצעות חברת APIC; מוטי בן־משה וחברת אקסטרא הולדינגס הגרמנית.

 

"מהליגה של לי קא־שינג"

 

הקבוצה החזקה ביותר היא קבוצת בוש, שמאחוריה עומד למעשה המיליארדר הסינגפורי גורדון טאנג, שבפגישות עם מחזיקי האג"ח הציגה אותו הקבוצה כגורם "מהליגה של לי קא־שינג" בסין. לי קא־שינג החזיק כזכור בשליטה בפרטנר. טאנג הוא מעשירי סינגפור ומבחינה עסקית נראה כי אין לו בעיה להזרים הון ככל שיידרש לאי.די.בי. טאנג מיוצג על ידי משרד הרצוג פוקס נאמן, ואיש הקשר הישראלי שלו הוא אשר פוגל מארה"ב, אחיו של שלומי פוגל, בעלי השליטה בקבוצת אמפא. גבאי יקבע מהי ההצעה הטובה ביותר ויגיש את המלצתו, אולם יהיו אלה המחזיקים הפרטיים של סידרת אג"ח ד', הגדולה מכולן, שיכריעו מי יזכה בשליטה.

 

בשבועיים האחרונים נפגשו נציגיהם של APIC ובן־משה עצמו עם מנהלי החברות הבנות באי.די.בי ונראה כי הם מתכוונים להגיש הצעות רציניות לרכישה. נכון לאתמול אחר הצהרים לא נוצר חיבור בין מי מהקבוצות למרות שביום שבימים האחרונים היו גישושים בין חלק מהקבוצות להגשת הצעה משותפת.

 

ההצעות היו אמורות להיות מוגשות עד 13.30, אבל ביום שישי הגישה אי.די.בי בקשה דחופה לבית המשפט בדרישה שההצעות יוגשו במעטפות סגורות עד לשעה 12.00. אלשטיין דווקא תמך בהצעה בצורה לא פורמלית. הנימוק היה שלא להעניק יתרון לקבוצה אחת על האחרת, בכך שקבוצה שתגיש מוקדם יותר תהיה חשופה לשיפור ההצעה של יריבותיה. השופט איתן אורנשטיין הסכים מיד והחליט לקבל את הבקשה.

 

נכון להיום החלטת בית המשפט היא שלא לקיים התמחרות. מחזיקי האג"ח בראשות הנציגות והנאמנים, וגם בעלי התפקידים מבית המשפט שביקשו לקיים התמחרות, חגי אולמן ואיל גבאי, קיבלו את ההחלטה באכזבה רבה. בשיחות פנימיות משוכנעים השניים וגם הנאמנים שלאחר פתיחת המעטפות ישפרו לפחות חלק מהמפסידים את הצעתם ולא יהיה מנוס מפתיחת התמחרות. השופט אורנשטיין טען בשבוע שעבר כי התמחרות תהיה שינוי לרעת שני המתמודדים הוותיקים, אלשטיין וגרנובסקי-דנקנר, ושינוי כללי המשחק תוך כדי משחק. ההחלטה של השופט מאלצת את המתמודדים להתאמץ ולהגיש הצעה גבוהה כבר בשלב הזה, בהיעדר התמחרות נכון להיום. הנושים מתכוונים לפנות עד לבית המשפט העליון ולדרוש התמחרות במידת הצורך: "שום דבר פה לא קדוש, חוץ מלהקסים את הערך לנושים", אמר גורם מקרב מחזיקי האג"ח.

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

 

 

הקנס שמוכנים לספוג

 

כל קבוצה אמורה להפקיד 70 מיליון שקל בקופת בית המשפט. בן־משה עתר לבית המשפט וטען כי הגזברות איננה ערוכה לקבל את ההפקדה במטבע זר, יורו, כפי שביקש, ולכן ביקש להפקיד את הסכום בידי המשקיף אולמן. כל קבוצה תצטרך לציין את מקורות המימון ליתרת הסכום בהצעה. ההצעות יהיו מורכבות מתשלום למחזיקי החוב ולהזרמה לאי.די.בי פיתוח, אולם כבר עתה ברור שחלק מהקבוצות יכניסו מרכיב של רכישת חלק מהאג"ח מידי המחזיקים. נושא נוסף שאמורים המציעים לציין הוא סוגיית הפטור מתביעות. קבוצת דנקנר גרנובסקי לא מתכוונת לכלול בהצעה סכום ספציפי לפטור.

 

ניל בוש ניל בוש צילום: בלומברג

 

נושא נוסף שייכלל בהצעות – במידה ויהיה מדובר בכמה מועדים לכל תשלום – מה הקנס שכל קבוצה מוכנה לספוג במידה ולא תעביר את התשלומים הבאים. אלשטיין למשל מוכן לספוג במתווה המקורי קנס בגובה של 7% משווי אי.די.בי פיתוח.

 

לפי הערכות, אלשטיין יגיש הצעה גבוהה יותר מהמיתווה המקורי עליו סיכם עם הנאמנים, וההערכות הן כי 20% מהקבוצה שלו יהיו משקיעים זרים, כנראה מייקל שטיינהרדט האמריקני, וקרן פילנתרופיה יהודית. בן־משה אמר כי "ההצעה של אקסטרא הולדינגס מבטיחה לכל בעלי העניין בהסדר עסקה ודאית ומידיית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x