$
בורסת ת"א

הפרידה מגוגל תרכך את המיליטנטיות של יאהו?

אחרי שבוע וחצי של חשש להסכם מול יאהו, הסטירה של בבילון הגיעה מכיוון בלתי צפוי: גוגל, האחראית ל־43% מהכנסות החברה, הודיעה כי לא תחדש את החוזה. המניה צנחה ב־62% אבל גורמים בענף מעריכים שכעת יהיה קל יותר לישר את ההדורים עם המתחרה

אסף גלעד וניר צליק 10:0331.10.13

"לא צריך להיות גאון כדי להבין שהסיכוי למיזוג בין איירון סורס לבבילון שואף לאפס", כך אומר מקורב לעסקת המיזוג בין החברות ל"כלכליסט" בעקבות הודעת בבילון אתמול על הפסקת החוזה עם גוגל, ענקית החיפוש שאחראית על 43% מהכנסותיה.  

לפי הגורם, בבילון, שהמו"מ על המיזוג בינה לאיירון סורס החל, תסרב להתמזג בשליש או ברבע משווייה, מה גם שבשלב זה יקשה על איירון סורס לבלוע נכס כמו בבילון, שיחסיו עם שתי ענקיות החיפוש והפרסום יאהו וגוגל עלו על שרטון. "מנצלי הזדמנויות כלכליות קנו את מניית בבילון לפני יומיים־שלושה, אבל חברה כמו איירון סורס לא חיפשה בבבילון הזדמנות השקעה אלא חברה לרכישה", אמר הגורם המקורב לעסקה.

 

שווי השוק של בבילון נחתך אתמול ב־62%, כך ששווי החברה צנח מכ־981 מיליון שקל לכ־369 מיליון שקל בלבד.

 

הגולשים התלוננו על התוסף

באחת ההודעות הדרמטיות בתולדותיה הודיעה אתמול בבילון, יצרנית תוכנת התרגום וסרגלי הכלים, כי החוזה עם גוגל — שצפוי להסתיים בסוף נובמבר — לא יחודש. בבילון הודיעה כי מקור המחלוקת בינה לבין גוגל הוא תלונות גולשים על חוויית השימוש בכרום — הדפדפן של גוגל — עם סרגל הכלים של בבילון.

 

ל'כלכליסט" נודע כי מוקד המחלוקת הוא בתוסף Delta Search לכרום מתוצרת בבילון, המעביר את ברירת המחדל של מנוע החיפוש מגוגל למתחרה יאהו. עם זאת, מדובר בתוסף שאותו צריך המשתמש לאשר באופן אקטיבי כדי להוריד למחשבו.

 

גוגל מספקת לבבילון את מרבית הכנסותיה דרך הסכם חלוקת רווחים מפרסום והפצת תוכנות. לכאורה, היה יכול להיווצר מצב שבו בבילון תנסה להפיק את הכנסותיה העתידיות ממנוע חיפוש אחר — כגון יאהו — אלא שגם ההסכם מול יאהו נמצא בהשהיה על רקע הפרות מצדה של בבילון, הפרות שהחברה הישראלית עומלת על תיקונן.

 

אחד הנפגעים העיקריים מאובדן שווי השוק של בבילון הוא בעל השליטה בחברה נועם לניר (22%). מניותיו של לניר היו שוות אתמול בבוקר 216 מיליון שקל, אך בסוף היום הן נחתכו ב־137 מיליון שקל, לרמה של כ־83 מיליון שקל בלבד.

 

אם מסתכלים על שווי החברה לפני הדיווח על הקשיים מול יאהו, הרי ששווי אחזקותיו של לניר לפני שבוע וחצי עמד על 297 מיליון שקל, כך שעל הנייר איבד לניר 216 מיליון שקל בתוך שבוע וחצי.

 

 

בבילון מפיקה את הכנסותיה מפרסום. משתמשים המורידים את התוכנה של החברה מתקינים במהלך ההורדה את תוסף החיפוש של בבילון, משנים את עמוד הבית שלהם לזה של החברה ואת הגדרת ברירת המחדל של מנוע החיפוש.

 

דרכו הם עושים חיפוש באמצעות מנוע החיפוש של יאהו, גוגל וספקי חיפוש נוספים. כשהמשתמש לוחץ על מודעה המופיעה בצדי המסך, בבילון חולקת את הכנסות הפרסום עם ספק החיפוש.

 

בבילון מסייעת גם ליצרני תוכנות קטנות יותר לקבל כסף על התוכנות שהן יצרו, מאחר שיצרנים אלו לא יכולים להגיע להסכמי שיווק עם ענקיות החיפוש ישירות. יצרני התוכנות מתקינים את סרגל החיפוש של בבילון ואת עמוד הבית שלה, כשבבילון מקבלת את הכסף מיאהו וגוגל ומעבירה חלק ממנו לאותם יצרני תוכנות קטנים.

 

 

"ההחלטה לא תשפיע רק על בבילון"

"אני ממש לא יודע מה להוסיף על הדיווח שלנו", אמר לניר ל"כלכליסט". "לפני שש שנים הגעתי לבבילון. זאת היתה חברה קטנה שהתבססה על מודל שונה לחלוטין מהיום, כל נושא החיפוש לא היה קיים. עם הניסיון והידע שלנו הובלנו שינוי ולקחנו את החברה הזו להישגים לא מבוטלים, ואנחנו עומדים היום בפני מצב מאוד מורכב. אנחנו נצטרך לייצר שינויים וללמוד את המצב החדש ולהגיב בהתאם. אני חושב שתהיה פה השפעה רוחבית, ואני מאמין שמה שבבילון חווה לא בהכרח מסתיים אצלנו".

 

כיצד תשפיע החלטת גוגל על יאהו, שבימים אלה שוקלת אם להמשיך ולעבוד עם בבילון לאחר שורה של אזהרות ששיגרה לחברה הישראלית בשבוע שעבר?

 

בכירים בענף סרגלי הכלים סבורים דווקא כי יאהו צפויה ליהנות מחוזה עבודה מחודש עם בבילון. החברה הישראלית מספקת ליאהו כיום ‭20%־כ‬ מהמשתמשים במנוע החיפוש שלה, כך שכעת היא עשויה לגלות סובלנות יתרה לבבילון, שכבר אינה כבולה בהסכמים עם המתחרה גוגל.

 

גורמים בתעשייה מעידים על כך שהתזמון של ההודעה שקיבלה בבילון אינו מקרי. ככל הנראה פנו נציגי המתחרה יאהו לבבילון דווקא בשבוע שעבר בגלל שידעו על תום ההסכם עם גוגל שיחול בסוף חודש נובמבר. על פי הערכות, יאהו התכוונה לייצר מצג של חוסר שביעות רצון מההתקשרות עם בבילון כדי להשפיע על החלטת גוגל.

 

מנכ"ל בבילון אלון כרמלי ומנכ"לית יאהו מריסה מאייר מנכ"ל בבילון אלון כרמלי ומנכ"לית יאהו מריסה מאייר צילום: איתן ריקליס, איי אף פי

 

האיום הגדול תלוי בהשפעה על יאהו

גורמים בתעשייה מטילים ספק באשר לחשיבות הטוטלית של ההסכם של גוגל עבור בבילון. מרבית משתמשי גוגל בבבילון הם משתמשים ישנים מסרגלי הכלים שהפיצה בבילון עם גוגל לפני שעברה להסכם בלעדיות עם יאהו בתחילת השנה. האיום הגדול של הפסקת העבודה עם גוגל טמון — אם כן — לא בהפסקת ההפצה של סרגל הכלים של גוגל, אלא בהשפעה שלו על החלטת יאהו באשר להמשך העבודה עם בבילון.

מה דעתך על מניית אברא:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בינתיים הודיעה גם מפיצת התוכנות החינמיות סומוטו כי היקף הכנסותיה מהתקנת סרגלי הכלים של בבילון המונע על ידי גוגל עומד על 18%, וכי הפסקת ההתקשרות עם גוגל תוריד את שיעור ההתחלות התקנות סרגלי הכלים של בבילון על ידה מ־50% מכלל ההתחלות ל־25%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x