שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

החברה לישראל במו"מ למכירת האחזקה בחברת החשמל בפרו

החברה שכרה את שירותיו של בנק השקעות זר - ככל הנראה קרדיט סוויס - כדי למכור את אחזקתה (21.4%) באדחל, בכחצי מיליארד דולר. שווי האחזקה עומד על 430 מיליון דולר, והשקעתה של החברה לישראל בחברה עומדת על כ־250 מיליון דולר

גולן חזני 07:0729.10.13

החברה לישראל ממשיכה בסדרת המימושים שלה. ל"כלכליסט" נודע כי החברה מנהלת מגעים למכירת אחזקותיה באדחל (Edegel), יצרנית החשמל הגדולה בפרו.  

החברה לישראל, שבשליטת עידן עופר, מחזיקה ב־21.4% מאדחל דרך החברה־הבת איי.סי פאואר, ושווי אחזקתה בחברה עומד על כ־430 מיליון דולר (כ־1.5 מיליארד שקל). לביצוע העסקה נשכרו שירותיו של בנק השקעות זר, כשככל הנראה מדובר בקרדיט סוויס. ל"כלכליסט" נודע כי עבור המניות דורשת החברה לישראל קרוב לחצי מיליארד דולר - כפול מהשקעתה בחברה.

 

איי.סי פאואר שותפה לשליטה בחברה בהסכם עם חברת אנל האיטלקית, כך שאפשרות של קבלת פרמיה על האחזקה היא בהחלט ריאלית.

 

עידן עופר, בעל השליטה בחברה לישראל עידן עופר, בעל השליטה בחברה לישראל

 

מדובר בנכס הגדול השני שהחברה לישראל מעמידה למכירה בשבועות האחרונים, לאחר שלפני שבועיים נחשף ב"כלכליסט" כי היא מציעה למכירה - באופן מלא או חלקי - את תחנת הכוח במישור רותם (OPC) תמורת כמיליארד דולר.

נראה כי מהלכי המימושים של החברה לישראל נובעים מהקשיים שאליהם נקלעו החברות־הבנות שלה, ובעיקר צים ובזן, כשבראשונה מתנהל מו"מ להסדר חוב נוסף מול הבנקים ומחזיקי האג"ח. חובה של צים לבנקים, למחכירי אוניות ולבעלי האג"ח עומד על כ־3 מיליארד דולר.

 

 

בזן, שבה מחזיקה החברה לישראל 37%, חייבת לבנקים ולמחזיקי האג”ח כ־1.46 מיליארד דולר (סולו). החברה נקלעה למצב פיננסי בעייתי בעקבות הצניחה במרווחי הזיקוק ובעקבות כמה החלטות ניהוליות שהתבררו כבעייתיות. בעקבות המצב תנסה בזן להנפיק מניות בהיקף של 150 מיליון דולר, הנפקה שבה אמורה החברה לישראל ליטול חלק.

 

את מרבית אחזקתה באדחל רכשה איי.סי פאואר ב־2007 דרך החברה־הבת אינקיה שהוקמה לשם כניסתה של איי.סי פאואר לשוק החשמל באמריקה הלטינית. אינקיה רכשה אז את הבעלות המלאה בחברת גלובלק תמורת 542 מיליון דולר, כשגלובלק החזיקה - בין היתר - ב־14.3% מאדחל. העסקה מומנה בהשקעה של 347 מיליון דולר ובהלוואת בעלים של 200 מיליון דולר שיתרתה כיום עומדת על 136 מיליון דולר. אינקיה הגדילה את אחזקתה באדחל ל־21.4% בספטמבר 2010, בהשקעה של 53 מיליון דולר. במקביל השקיעה אינקיה מאות מיליוני דולרים בשנים האחרונות בפרויקטים מקבילים בדרום אמריקה.

 

אדחל היא יצרנית החשמל הגדולה בפרו, והיא מחזיקה בכושר ייצור של 1,690 מגה־ואט.

 

מהחברה לישראל נמסר בתגובה לידיעה כי "החברה, כחברת אחזקות, בוחנת מעת לעת מימוש נכסים בשלים במהלך עסקיה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x