שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

המסחר בתל אביב ננעל בירידות; בבילון עלתה ב-5%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 נחלשו ב-0.6%. טבע ירדה ב-0.8% לאחר שהמנכ"ל ג'רמי לוין הכחיש את הדיווח לפיו שקל להתפטר; בנק ישראל יודיע בתום המסחר על הריבית במשק, לראשונה בהובלת קרנית פלוג כנגידה

מיקי גרינפלד 17:2728.10.13

המסחר בבורסת תל אביב ננעל היום (ב') בירידות, ברקע תחילת שבוע המסחר בוול סטריט. המסחר באחד עם מתנהל כשברקע הציפייה להודעת הריבית של בנק ישראל, הצפויה להתפרסם היום לאחר תום הפעילות. מחזור המסחר הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת ביטוח נדל"ן 15  

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60  

 

הציבור מצטרף לחגיגה בשוקי המניות, כך עולה מסיכום הגיוסים והפדיונות של קרנות הנאמנות נכון לסוף השבוע האחרון. רק במהלך השבוע שעבר המשקיעים הגדילו את חשיפתם למניות עם גיוסים של כ־300 מיליון שקל לקרנות המנייתיות והגמישות - השבוע החזק ביותר השנה. אוקטובר כולו מסתמן כחודש המניות, עם גיוסים מתחילת החודש של כ־880 מיליון שקל לקרנות המנייתיות — התקופה החזקה ביותר מאז חודש ינואר כולו ב־2004, כך עולה מאומדנים והערכות שביצעו כלכלני מיטב דש.

 

המועצה המוניטרית של בנק ישראל תחליט היום על גובה הריבית במשק בפעם הראשונה תחת קרנית פלוג כנגידת הבנק, לאחר החלטת הממשלה הרשמית מאתמול על מינויה לתפקיד.

 

בסקר שערך פסגות בית השקעות בקרב כ-450 יועצי השקעות עולה כי כ-88% מהיועצים בבנקים מעריכים שבנק ישראל יותיר את הריבית ברמתה הנוכחית - 1%. שאר היועצים מעריכים שהריבית דווקא תופחת ב-0.25%. גם בקרב הכלכלנים הבכירים בישראל ישנה תמימות דעים בנוגע להחלטת הריבית. מתוך24 החזאים המשתתפים בסקר הריבית של בלומברג, 22 סבורים שבנק ישראל יותיר את הריבית על כנה ורק מיעוט של שני חזאים צופה ירידה של 0.25%.

 

"לאחר ההפתעה שסיפקה הועדה בחודש הקודם עם הפחתת הריבית לחודש אוקטובר ל-1%, אנו מעריכים כי הריבית לחודש נובמבר תישאר ללא שינוי. ראשית בכדי לקבל הפחתת ריבית שנייה ברצף צריך להירשם שינוי משמעותי לרעה בסביבת הנתונים או בשווקים הפיננסיים, התפתחות שלא איפיינה את התקופה האחרונה. מאז ההחלטה האחרונה אמנם נרשמה היחלשות מסויימת בנתוני המאקרו והפתעה כלפי מטה באינפלציה אך בכדי שאלו יובילו להפחתת ריבית נדרשת מגמה של מספר חודשים בכיוון זה (מאז השינוי האחרון בריבית). כמו כן, שע"ח הנומינאלי אפקטיבי של השקל נחלש בשיעור של כ-1.5% מאז הישיבה הקודמת, כך שגם מכיוון זה הלחץ להפחתה נוספת בריבית מתון יותר", אומר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: בלומברג

 

שוק האג"ח

גזית גלוב השלימה גיוס אג"ח בהיקף של 451 מיליון שקל בסדרה חדשה. אגרות החוב נושאות ריבית שנתית קבועה של 4% צמודה למדד, המשולמת פעמיים בשנה. מח"מ אגרות החוב הינו כ-9.8 שנים ומועד הפירעון הסופי שלהן הוא יוני 2027. אגרות החוב קיבלו ממעלות דירוג AA עם אופק יציב, וממידרוג דירוג Aa3 עם אופק יציב.

 

אפריקה מגורים השלימה את השלב המוסדי בהרחבת סדרת אג"ח (סדרה ב'). בגיוס הוזרמו ביקושים בהיקף של 544 מיליון שקל, החברה גייסה בפועל 152 מיליון שקל בתשואה אפקטיבית של 2.15%. האג"ח יעמוד לפירעון בין השנים 2014-2020 עם מח"מ של כ-3.8 שנים. דירוג האג"ח שנקבע על ידי מדרוג עומד על A2 עם אופק יציב.

 

שוק המניות

בזקבולטת היום בין המניות היורדות הבולטות בת"א 25 - מניית חברת התקשורת שרשמה מתחילתה שנה עלייה של כ-73%, רשמה מאז המלצת המכירה של סיטי ירידה של יותר מ-9%.

 

אבוג'ן  האריכה את שיתוף הפעולה שלה עם מונסנטו עד לאוגוסט 2016. מדובר בהסכם שנחתם לראשונה ב-2008 והורחב לאחר מכן ב-2011, המתמקד בזיהוי גנים של זרעים המשפיעים על תכונות של יבול, עמידות לתנאי סביבה קשים וניצול דשנים בתירס, סויה, כותנה וקנולה.

 

"מעל לכל, המשמעות של הסכם זה היא הבעת אמון של ענקית הזרעים בחברת אבוג'ן. הבעת האמון באה ליידי ביטוי הן בהארכת ההסכם הקיים, עד לאוגוסט 2016, הסכם שהיה צפוי להסתיים באוגוסט 2014. בנוסף, במסגרת ההסכם הוכנס תחום חדש לשיתוף הפעולה, שמיועד לחטיבת הביוטיקה של אבוג'ן ויתמקד בעמידות לתנאי עקה ביוטיות בצמח התירס (עמידות למחלות)", אומר היום יהונתן שוחט, אנליסט בבית ההשקעות הלמן אלדובי, בתגובה לדיווחה על הארכת ההסכם.

 

"אנו מעריכים שהכנסות החברה צפויות לגדול בעקבות ההסכם, כך שבשנתיים הקרובות (2014 ו-2015) השפעת ההסכם תהייה משמעותית יותר. חשוב לזכור כי הכנסות אלו מיועדות כולם למחקר ופיתוח ולכן אנו לא צופים כי החברה תוכל להציג רווח תפעולי חיובי בשנים אלו. מנגד, החברה תהנה מאבני דרך גבוהות בגין התקדמויות יעדים ושיעור תמלוגים גבוה ממה שנקבע בהסכם המקורי. החברה אינה מציינת מהן אבני הדרך ומהו שיעור התמלוגים, אך כל שיפור ולא הקל ביותר באלו צריך להשפיע על שווי החברה לחיוב. אנו מעריכים כי תחום הפעילות של החברה ימשיך לצמוח ולהוות את העוגן של שוק הזרעים העולמי בעתיד, שבו החברה תהייה אחת מן השחקניות המרכזיות". הוסיף שוחט.  

 

מנכ"ל טבע ג'רמי לוין הכחיש היום נחרצות את הדיווחים בתקשורת לפיהם בכוונתו להתפטר. מניית טבע זינקה אתמול בת"א לאחר שסיטי גרופ החל לסקר את החברה בהמלצת "קנייה". מחיר היעד שקבע הבנק למניה נקבע על 47 דולר - פרמיה של 16% על מחיר הפתיחה של טבע בשישי בוול סטריט. "בתרחיש הגרוע ביותר אנחנו מתחרים את הקופקסון ב-35 דולר למניה ובתרחיש הטוב ביותר ב-60 דולר למניה, וזאת למרות התחזרות הגנרית לתרופה החל מהשנה הבאה", כתבה אליאב אברהם, אנליסטית הפארמה של סיטי. מניית טבע זינקה בחודש האחרון בכ- 9%. טבע צפויה לפרסם את דוחותיה לרבעון השלישי ביום חמישי הקרוב. אתמול פורסם כי הנהלת טבע שיגרה מכתב לדירקטוריון החברה שבו כתבה כי ההתערבות היומיומית של הדירקטוריון בנעשה בחברה מקשה על תפקודה.

מה דעתך על מניית אלומיי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

המשקיעים ממשיכים לעקוב אחר המתרחש בבזן, לאחר שדיוויד פדרמן נכנס לתפקידו כיו"ר הדירקטוריון עם יציאתו לחופשה מסיבות אישיות ובריאותיות של היו"ר עקיבא מוזס. היום נסחרת בזן במגמה חיובית, מול ירידות בחברה לישראל, אחת משתי בעלות השליטה בה.

 

שופרסל צפויה לפרסם את דוחותיה לרבעון השלישי ביום רביעי. האנליסטית אילנית שרף מפסגות צופה רבעון חזק עונתית על רקע חגי תשרי שחלו השנה בחודש ספטמבר. "אנו מעריכים כי רשתות הקמעונאיות הורידו מחירים לקראת החגים. הפחתת המחירים עשויה להוביל לקיזוז חלקי של השפעת המשך ההתייעלות הנובעת מקיצוץ בהוצאות שמלווה את החברה ברבעונים האחרונים ושל השפעת השיפור בתנאי הסחר של החברה. ההכנסות צפויות להסתכם ב 3.077 מיליארד שקל, עליה של כ- 1.25% לעומת הרבעון המקביל וכ- 5.5% בהשוואה לרבעון הקודם. אנו מעריכים עלייה ברווחיות הגולמית לנוכח המשך עליית מחירים ושיפור תנאי הסחר, אשר יקוזזו באופן חלקי על ידי מבצעי החג במחצית השנייה של הרבעון. כמו כן אנו צופים המשך שיפור ברווחיות התפעולית, גם כתוצאה ממהלכי התייעלות", אמרה שרף.

.

 

 

לקראת פרסום דוחות דלק רכב אומר היום אייל דבי, מנהל מחלקת מחקר ני"ע ישראלים בלאומי שוקי הון כי שה להתעלם מהרוח האופטימית המנשבת לאחרונה בחברה. "אין מדובר בהיחלשותו הפיננסית של היין היפני בלבד, זו גם הציפייה הברורה לשיפור במישור הכמותי - כלומר, בהיקף מסירות הרכבים. אנחנו חושבים שהמגמה החיובית בדלק רכב תימשך, הן כתוצאה משערו הנוח של המטבע היפני והן כתוצאה מהשקתה של מאזדה 3 החדשה. עם זאת, ממחיר המניה אנחנו הרבה פחות נלהבים, שכן זה כבר מקפל בתוכו מרבית מהשיפור הצפוי - ועוד קצת. אנחנו בהחלט אופטימיים לגבי תוצאות הפעילות של דלק רכב, אבל גם השוק כזה - מה שגוזר המלצה של "תשואת שוק", עם מחיר יעד של 37 שקל למניה.

ארבעה ימים לאחר שנבחרה לדירקטורית בבנק לאומי, בנק ישראל פסל את מינויה של אתי לנגרמן, לאחר ששם לב כי ציינה בטופס הגשת המועמדות שאחותה עובדת בלאומי. לפי התקנון של לאומי, במקרה של פסילת דירקטור, המועמד שייכנס לתפקיד במקומה הוא זה שקיבל את מספר הקולות הגדול ביותר אחרי המועמדים שנבחרו, כך שאת מקומה של לנגרמן בדירקטוריון יתפוס משה דברת שימשיך לכהונה נוספת.

 

מניית בבילוןהמשיכה גם אתמול לאבד נתח משמעותי משוויה, על רקע החשש לגורל המיזוג עם איירון סורס בצל המשבר עם יאהו. בחודש האחרון משלימה יצרנית ישראלית של סרגלי כלים ותוכנות חינמיות צלילה של כ-38% בבורסה של תל אביב.

 

אלקטרה נדל"ןחתמה על הסכם למכירת פורטפוליו של נכסים בתמורה לכ-388 מיליון שקל (כ- 114.8 מיליון דולר קנדי). חלקה של אלקטרה נדל"ן בתמורה האמורה יסתכם בכ-349.2 מיליון שקל. 

 

אלומיי קפיטל שבשליטת שלמה נחמה חמי רפאל ורן פרידריך, זינקה אתמול ביום המסחר הראשון בבורסת תל אביב. מניותיה של אלומיי נכללות במדד יתר 50.

.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x