$
בורסת ת"א

תום ההגבלה על שיעור דמי הניהול

שעת המבחן של המוסדיים תגיע בנובמבר

רחלי בינדמן 09:2321.10.13

בעוד שבוע תסתיים תקופת העוצר בת חצי השנה שאותה החיל יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר על מנהלי קרנות הנאמנות. בחצי השנה האחרונה נאסר על מנהלי הקרנות להעלות דמי ניהול בכל קרנות הנאמנות שברשותם, זאת על רקע הרפורמה שהוביל האוזר בעמלות ההפצה, שבמסגרתה הופחתו התקרות המותרות לגבייה על ידי מערך הייעוץ הבנקאי ממנהלי הקרנות עבור הפצת קרנות הנאמנות.

 

האוזר דרש ממנהלי הקרנות לגלגל את ההנחה שלה זכו בעמלות ההפצה על לקוחות הקצה וזאת בדמות הורדה זהה בדמי הניהול. מגבלה זו נקבעה לחצי שנה שלאחריה יוכלו מנהלי הקרנות להעלות את דמי ניהול כרצונם וזאת מתוך ציפייה כי התחרות בשוק תעשה את שלה ורוב ההפחתה בעמלות ההפצה תישאר בידי הלקוח.

 

חברי ועדת הכספים בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי שאישרה את הרפורמה, התריעו כי אם מנהלי הקרנות ימהרו וייקרו את דמי הניהול, הם לא יהססו לדרוש מהאוזר לקבוע תקרות לדמי הניהול בקרנות הנאמנות. מנהלי הקרנות חוששים מאוד מקביעת תקרות כאמור, ולכן יהססו לפני שייצאו במהלך רחב של העלאת דמי ניהול.

 

שמואל האוזר שמואל האוזר צילום: אוראל כהן

 

בינתיים, רק בית ההשקעות מנורה מבטחים פיננסים הודיע על העלאת דמי ניהול בקרן כספית שלו מ־0.08% ל־0.1% וזאת החל מנובמבר, אלא שמדובר בהעלאה שלא כפופה לתקופת העוצר שאסרה העלאת דמי ניהול, מכיוון שמדובר בקרן שדמי הניהול בה נמוכים מעמלת ההפצה שנדרשת הקרן לשלם לבנקים (0.1%).

 

העוצר חל רק על קרנות שגובות דמי ניהול הגבוהים מעמלת ההפצה שהקרן משלמת. בשבועות הקרובים יתברר אם התחרות בענף הקרנות תנצח את הרצון של המנהלים להעלות את דמי הניהול כדי לשפר את שורת הרווח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x