$
שווקי חו"ל

כלכלנים בארה"ב: בעקבות ההשבתה - הפד ידחה את צמצום רכישות האג"ח למרץ

לפי התחזיות, הסיבה לדחייה היא ההאטה שחלה בכלכלת ארה"ב בעקבות ההשבתה החלקית של הממשלה והעיכובים באספקת נתוני המאקרו

בלומברג 11:0019.10.13

הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, ידחה את צמצומה המתוכנן של תוכנית ההקלה הכמותית למרץ. זאת בשל ההאטה שחלה בכלכלת ארה"ב ברבעון הרביעי בעקבות ההשבתה החלקית של הממשלה והעיכובים באספקתם של הנתונים המאקרו כלכליים כתוצאה מכך.

 

על פי תחזיות כלכלנים שנסקרו על-ידי בלומברג, יחליט הפד במפגש שיערוך במרץ לצמצם את היקפה של תוכנית ההקלה הכמותית שבה הוא רוכש מידי חודש אגרות חוב בשווי של 85 מיליארד דולר כדי לעודד את צמיחת הכלכלה. אחרי הצמצום יהיה היקף הרכישות 70 מיליארד דולר.

 

הכלכלנים אף אמרו כי המבוי הסתום שאליו נקלעו השיחות בין הבית הלבן לקונגרס לגבי תקרת החוב של ארה"ב האטו את צמיחתה של כלכלת ארה"ב ב-0.3% לרבעון הנוכחי.

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה עם יו"ר הפדרל ריזרב, ג'נט ילן נשיא ארה"ב ברק אובמה עם יו"ר הפדרל ריזרב, ג'נט ילן צילום: איי פי

 

הכלכלנים, שהופתעו מהחלטתו של הבנק בספטמבר לא לצמצם את היקף התוכנית, האריכו את המועד שאותו חזו לצמצום התוכנית לאחר שההשבתה של הממשלה אילצה 800 אלף עובדי ציבור לצאת לחופשה ועיכבה את פרסומם של נתוני הכלכלה. הפד אמר שעליו להעריך אם הצמיחה הכלכלית הייתה גדולה דיה כדי לעמוד בצמצום התוכנית.

 

"התנאים בשוק העבודה היום רחוקים מלהיות מה שכולנו היינו רוצים לראות", אמר יו"ר הפד, בן ברננקי במסיבת עיתונאים שהתקיימה לאחר פגישת הפד בחודש שעבר. הפד ממשיך בפעילותו השוטפת גם בעת ההשבתה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x