שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

בלעדי לכלכליסט

טבע מנסה לרכוש חברה אמריקאית ב־700 מיליון דולר

בעודה נמצאת בעין הסערה, נודע כי החברה הישראלית משתתפת במירוץ לרכישת רספטוס, שתרופה שלה אמורה להתחרות בקופקסון של טבע לטיפול בטרשת נפוצה. המתמודדת הנוספת, ענקית התרופות סלג'ן, הגישה ככל הנראה הצעה גבוהה יותר

גולן חזני 07:0316.10.13

טבע ממשיכה להתכונן ליום שאחרי הקופקסון. אחרי שהודיעה על תוכנית התייעלות הכוללת פיטורים של כ־5,000 עובדים, כעת נודע ל"כלכליסט" כי חברת התרופות הישראלית מתמודדת על רכישת חברת התרופות רספטוס האמריקאית (Receptos, סימול: rcpt), וכי ההתמודדות היא מול ענקית התרופות סלג'ן שמעוניינת אף היא ברכישת רספטוס. מתמודדת שלישית, אלי לילי, פרשה בשלב זה מהמירוץ.

ג'רמי לוין ג'רמי לוין

 

רספטוס, שהמטה שלה ממוקם בסן דייגו שבקליפורניה, מפתחת ארבע תרופות, שאחת מהן בולטת מעל כולן: תרופה אוראלית לטרשת נפוצה. תרופת הקופקסון של טבע מיועדת אף היא לטיפול בטרשת נפוצה, אך ניתנת בזריקה והיא פחות נוחה. רספטוס נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 510 מיליון דולר לאחר שזינקה ביותר מ־50% בחודש האחרון.

 


 

טבע, שנסחרת לפי שווי של 33 מיליארד דולר, הובילה במירוץ עד הימים האחרונים, אולם סלג'ן - חברת ענק עם שווי של 61 מיליארד דולר - עקפה אותה בהצעה גבוהה יותר ככל הנראה, כשהמחיר לחברה עשוי להגיע אף ל־800–750 מיליון דולר. לדברי מקורבים למו"מ, ההצעה אחרונה של טבע עמדה על כ־700 מיליון דולר - 36 דולר למניה - כ־33% מעל מחיר המניה של רספטוס כיום, שעומד על 27 דולר (נכון לאתמול לפני תחילת המסחר).

 

 

בנוסף, טבע העניקה מחיר של 5–10 דולר נוספים למניה בהתאם לעמידה ביעדים, שעיקרם הצלחה בניסויי התרופה העיקרית של רספטוס. הצעתה של סלג'ן עומדת על יותר מ־40 דולר למניה, ו־5–10 דולר נוספים בהתאם לעמידה ליעדים. דירקטוריון רספטוס מעדיף לנסות בשלב זה להביא הצעות נוספות מצד חברות אחרות ולא סוגר בשלב זה את העסקה. לא ברור אם טבע תעלה את הצעתה.

 

המוצר של רספטוס לטיפול בטרשת נפוצה נקרא rcp1063, והוא נמצא בשלב השני של הניסוי הקליני שלב 2 שנעשה בבני אדם ומתרכז בקופנהגן. שלב זה נעשה בעשרות חולים, ותוצאותיו אמורות להתפרסם עד יוני 2014. טבע בוחנת גם את רכישת זכויות המסחור של המוצר.

 

ההכנסות מהקופקסון - תרופת הדגל של טבע - צפויות לעמוד ב־2013 על 3.7–3.9 מיליארד דולר לעומת 4 מיליארד דולר ב־2012. מכירות הקופקסון אחראיות ל־20% מהמכירות הכוללות של טבע, אולם הן צפויות לרדת דרמטית במאי 2014, עם פקיעת הפטנטים על התרופה. הקופקסון מהווה 36.2% מסך המרשמים לטרשת נפוצה בארה"ב לעומת 40.4% בסוף 2012.

 

 

בשנים האחרונות סובלת טבע מהשקת תרופות חדשות לטיפול בטרשת נפוצה, שניתנות באופן אוראלי. בטבע, המנוהלת על ידי ג'רמי לוין, נערכים כבר זמן רב לירידת קרנה של התרופה ומפתחים תרופה אוראלית משלהם בשם לקווינימוד, שנמצאת בשלבי ניסוי קליני מתקדמים. המטרה ברכישת רספטוס היא לרכוש מוצר אוראלי לטרשת נפוצה שישלים את הלקווינימוד.

 

במקביל, טבע מקדמת גרסה של הקופקסון שתינתן במינון גבוה יותר - שלוש פעמים בשבוע, במקום פעם יום. בנק ההשקעות UBS העריך לאחרונה שב־2014 יושקו גרסאות גנריות לקופקסון שישיגו נתח שוק של 2.1%, ויעלו לנתח של 15.1% עד שנת 2017.

 

בטבע סירבו להגיב לידיעה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x