$
בורסת ת"א

צדיק בינו מוכר מניות פז בהיקף של 300 מיליון שקל

בעל השליטה בחברה מפיץ את המניות במחיר הנמוך בכ-5% ממחיר השוק. המכירה מתבצעת על רקע מסקנות ועדת הריכוזיות המחייבת את בינו לבחור בין האחזקה בבנק הבינלאומי לבין האחזקה בפז

שי סלינס 10:3010.10.13
 צילום: אוראל כהן

 

צדיק בינו, בעל השליטה בחברת פז נפט, מוכר מניות בשוק בהיקף של כ-300 מיליון שקל. בינו מוכר את המניות במחיר של 569.6 שקל למניה - מחיר הנמוך ממחיר השוק בכ-5%.

 

מדובר בסך הכל בכ-526 אלף מניות המהוות כ-5% מהון המניות של פז בבורסה. לאחר המכירה צפוי בינו להישאר עם אחזקה של כ-35% מהון המניות של חברת הנפט הישראלית.

 

פז נפט נסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 5.8 מיליארד שקל. ב-12 החודשים האחרונים השלימה מניית החברה זינוק של 1% בבורסה. מכירה זו מצטרפת למכירות נוספת שביצע בינו בחודשים האחרונים בהיקף של כ-350 מיליון שקל.

 

המכירה של בינו מתבצעת במסקנות ועדת הריכוזיות אשר תאלץ ככל הנראה את בינו לבחור בין האחזקה בבנק הבינלאומי לבין האחזקה בפז.

 

לפני כחודשיים אושרו בוועדת הכספים של הכנסת שני פרקים טעונים מבחינה ציבורית בחוק - הגבלת השליטה בחברות במבנה פירמידאלי והפרדה בין תאגידים ריאליים משמעותיים לגופים פיננסיים משמעותיים. הפרקים עוררו שאלות כמו מי יאלץ להיפרד מאחזקה כזאת או אחרת ומי יאלץ להשטיח את הפירמידה.

 

על פי הצעת החוק הממונה יקבע מיהם הגורמים הריכוזיים על פי מידע שיימסר לו על ידי הרגולטורים בכל ענף, כאשר שמי שמוגדר כגוף ריאלי משמעותי (מחזור שנתי הגבוה מ־6 מיליארד שקל, או מונופול שהיקף המכירות שלו עולה על 2 מיליארד שקל), מי שמוגדר כגוף פיננסי משמעותי (מנהל נכסים בהיקף של מעל 40 מיליארד שקל) או מי שמשתייך לקבוצת המחזיקים בהם (תאגיד או השולט בתאגיד) יוגדר כגוף ריכוזי. 

 

גופים שמסתמנים כגופים ריאליים משמעותיים, ועל כן נחשבים לגופים ריכוזיים, הם בין היתר קבוצת אי.די.בי, החברה לישראל, אינטרנט זהב־בזק, דלק, עזריאלי, פז, כנפיים, רבוע כחול ותנובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x