שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

נעילה חיובית בת"א; מניית פז צללה ב-6.3%

מדד ת"א 25 עלה ב-0.5%, ת"א 100 טיפס ב-0.6%; אל על צנחה ב-9.3% לאחר שקרן פימי נסוגה מההשקעה בחברה. צדיק בינו מכר מניות פז ב-300 מיליון שקל. טבע עלתה ב-1.6% לאחר הודעתה על פיטורי 5,000 עובדים; מחזור המסחר: 1.9 מיליארד שקל

שי סלינס 17:3910.10.13

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ה') בעליות, על רקע העליות הנרשמות בוול סטריט ובאירופה - לנוכח הדיווחים על הידברות בין הרפובליקנים לדמוקרטים בארה"ב. מחזור המסחר הסתכם  ב-1.9 מיליארד שקל.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60 

 

מדד ת"א יתר 50 ננעל היום מעל לרמה של 600 נקודות, ולכן יום המסחר האחרון בתעודת השורט של קסם צפוי להיות ביום ראשון. בשל כך מחזיקי התעודה יקבלו את התמורה לתעודה לפי שער הפתיחה של מדד יתר 50 ביום שני. במקביל תצטרך קסם לכסות את הגידור לתעודה במסחר הפתיחה של יום שני, והיא צפויה להזרים ביקוש מצרפי מהותי בהיקף של 25-35 מיליון שקל למניות המדד.

 

מנגנון ההמרה הכפויה מתרחש במידה שהמדד ננעל ברמה הגבוהה מ-20% מהערך לפיו מחושב השורט. תהליך ההמרה הכפויה מונע על ידי נעילת המדד מעל הטריגר. ניתן לאחר מכן עוד יום מסחר אחרון (לאפשר למי שרוצה למכור), והערך לפיו פוקעת התעודה הוא הפתיחה של היום העוקב (בו כבר אין מסחר). מנהל התעודה סוגר את הגידור שלו על התעודה במועד לפיו נקבעת התמורה – מסחר הפתיחה ביום שאחרי יום המסחר האחרון בתעודה.

 

בארה"ב יצאה אמש ההודעה הרשמית על מינויה של גנ'ט ילן לתפקיד יושבת ראש הפדרל ריזרב הבאה. ילן תחליף את בן ברננקי שיפרוש מתפקידו בסוף השנה.

 

"בסך הכל זה מינוי שאמור לעשות טוב לשווקים, גם לאג"ח וגם למניות", אומר אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי של הלמן־אלדובי. "ג'נט ילן היא אחת מהארכיטקטיות של תוכנית ההרחבה הכמותית בארה"ב. היא הצהירה בעבר שהטיפול באבטלה ובכלכלה חשוב יותר מהטיפול באינפלציה. העובדה שהאישה החזקה ביותר בכלכלה העולמית דוגלת במדיניות כזאת היא איתות מאוד חיובי לשווקים. עם זאת, יכול להיות שלא נראה את ההשפעה באופן מיידי, כי ציפו לזה".

 

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של אי.בי.אי מוסיף כי "אנחנו עומדים בצומת משמעותית, הפד רוצה לרדת בעוצמת תוכנית התמריצים הנוכחית והשאלה היא באיזה קצב. המינוי נותן לשווקים תחושה שהיציאה לא תעשה בצורה אגרסיבית".

 

"בטווח הארוך המשך האג'נדה של ברננקי אומרת שהתשואות של אג"ח ארה"ב יישארו נמוכות, ולכן זה טוב לנכסי סיכון", מציין דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם.

"ברגע שסאמרס (לארי סאמרס, שר האוצר לשעבר של ארה"ב - א"ג) הסיר את מועמדותו לתפקיד היו"ר, תשואות האג"ח ירדו ושוקי המניות עשו ראלי. היו גם תיקונים בשווקים המתעוררים - אני חושב שהשוק גילם את המינוי. אם עכשיו יודיעו על הסכמה בין הרפובליקאים והדמוקרטים תהיה לזה השפעה גדולה יותר על השווקים ממינויה של ילן כעת", מציין ירדני, ומוסיף כי "כרגע מה שנותן את הטון הוא החשש משמיטת חובות של ממשלת ארה"ב. כל השוק עם העיניים ל־17 באוקטובר (מועד פקיעת תקרת החוב בארה"ב - א"ג)".

 

צילום: בלומברג

 

חברות דירוג האשראי יציגו לוועדת הכלכלה של הכנסת דו"ח על התנהלותם ודירוג האשראי שהעניקו לחברת אי.די.בי בעת משבר החוב שלה. בדיון בוועדה אודות הצעת חוק להסדרת פעילות חברות דירוג האשראי העירה עו"ד נילי אבן חן מהתנועה לאיכות השלטון על התנהלות חברות דירוג האשראי בעת מקרה הסדרי החוב של אי.די.בי. יו"ר הוועדה פרופ' אבישי ברוורמן (עבודה) ביקש לקבל דיווח מהחברות בדיון הבא על התנהלותם.

 

שוק האג"ח

הצניחה בשווי השוק של בזן שחקה בימים האחרונים את יחס הכיסוי בין שווי המניות המבטחות את החוב למחזיקי האג"ח של פטרוכימיים באופן משמעותי. לרוע מזלם של נושי פטרוכימיים ההתפתחויות השליליות בבזן הגיעו בעיתוי בעייתי במיוחד, כשהחברה נמצאת בעיצומו של תהליך לגיבוש הסדר חוב. מנגד, סדרות האג"ח שאינן מובטחות בשעבוד כלשהו (ה', ו') המשיכו בצלילה החופשית. מחיר השוק של האג"ח הלא מובטחות נע סביב 17–19 אגורות ומעיד על פסימיות של המשקיעים ביחס ליכולת שלהם לחלץ נתח משמעותי מהחוב שהעמידו לפטרוכימיים במסגרת הסדר החוב המתגבש של החברה.

מניות במרכז

טבע בהודעה דרמטית: תפטר כ-10% מכוח האדם בעולם - כ-5,000 איש, כאשר בישראל צפויה החברה לפטר בין 700-800 עובדים. נכון לסוף 2012 העסיקה טבע 45,948 עובדים, מהם 7,397 עובדים בישראל. בדצמבר 2012 חשפה טבע, יצרנית התרופות הישראלית, תוכנית אסטרטגית חדשה במסגרתה הודיעה החברה על כוונתה לחסוך כ-1.5-2 מיליארד דולר בהוצאות התפעול תוך חמש שנים, קרי, עד דצמבר 2017. ההודעה על קיצוץ בכוח אדם מלמדת כיצד היא מתכוונת לעשות זאת.

 

צדיק בינו, בעל השליטה בחברת פז נפט, מוכר מניות בשוק בהיקף של כ-300 מיליון שקל. בינו מוכר את המניות במחיר של 569.6 שקל למניה - מחיר הנמוך ממחיר השוק בכ-5%.

מדובר בסך הכל בכ-526 אלף מניות המהוות כ-5% מהון המניות של פז בבורסה. לאחר המכירה צפוי בינו להישאר עם אחזקה של כ-35% מהון המניות של חברת הנפט הישראלית.

מניית אל על קרן פימי של ישי דוידי נסוגה מההשקעה באל על. חברת התעופה הלאומית שיגרה היום הודעה לבורסה לפיה הקרן נסוגה מכוונתה להשקיע בחברה בשל העובדה כי לא התקיימו התנאים המתלים שנקבעו בהסכם ההשקעה. המסחר במנייה הופסק במהלך המסחר, לקראת הדיווח המהותי, ולפני כן הספיקה המניה לצנוח ב-8.1%.

 

שלמה אליהו, בעל השליטה בחברת הביטוח מגדל, מוכר מניות לאומי בשווי של 550 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט". אליהו מוכר את המניות בהנחה של 3% על מחיר השוק. עיתוי המכירה מאפשר לאליהו לנצל את העלייה שרשמה מניית הבנק בחודש האחרון (כ-15%) על רקע התאוששות בשוק ההון המקומי.

 

מה דעתך על מניית מגדל ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

חברת גזית גלוב הודיעה אתמול כי היא קיבלה את אישור הבורסה בטורונטו שבקנדה להירשם למסחר שם, אישור המותנה בעמידה בכמה תנאים מקובלים. גזית גלוב הודיעה כי רישום המניות למסחר לא ילווה כרגע בהנפקת מניות או בגיוס הון כלשהו, וכי בדומה לנעשה בישראל ובארה"ב, מניות החברה ייסחרו תחת הסימול GZT. המהלך צפוי להיות מושלם בחודשיים הקרובים.

 

המגעים בין ועד העובדים בדיסקונט להנהלת הבנק על הסכם עבודה חדש הוקפאו עד למינוי מנכ"ל חדש במקומו של ראובן שפיגל, כך נודע ל"כלכליסט". מתחילת השנה אין הסכם שכר עם העובדים, והנהלת הבנק נאלצת להתמודד עם ועד מיליטנטי בראשות ריקי בכר, שאף הודיע באפריל האחרון על סכסוך עבודה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x