בורסת ת"א

אלדר ובן זקן מציגים: שיעור כושל בהרצת מניות

תוכנית המרמה הצליחה, אבל חוקרי הרשות היו על הקו: אתמול הפכה החקירה נגד ג'קי בן זקן, איתן אלדר וצביקה קולנברנר לכתב אישום על השפעה בתרמית על שער המניה של מנופים פיננסים, במטרה לצרף אותה למדד ת"א־100

זוהר שחר לוי ותומר גנון 08:2003.10.13

כתב אישום הוגש אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד ג'קי בן זקן, מבעלי השליטה במנופים פיננסים במסגרת פרשת הרצת המניות. ביחד עם בן זקן הואשמו גם איתן אלדר, מבעלי השליטה בגבור ספורט, וצביקה קולנברנר, מנהל תיקי השקעות לשעבר. השלושה, לפי כתב האישום שהגישו עורכי הדין אמיר טבנקין ואלה בנישתי מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), נאשמים בהשפעה בתרמית על שער מניה, קשירת קשר וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

 

החקירה של רשות ני"ע שהובילה כעת לכתב האישום נחשפה בעבר ב"כלכליסט". החקירה העלתה כי מאמצע נובמבר ועד אמצע דצמבר 2010 ביצעו השלושה פעילות שהביאה לעליית שער המניה של מנופים פיננסים בדרך של רכישת מניות במהלך המסחר בבורסה.

 

מטרתם, לפי כתב האישום, היתה להביא את מניית החברה לעמוד בתנאי הכניסה למדד ת"א־100 במועד הקובע לעדכון המדד. במסגרת התוכנית, אלדר היה אחראי על רכישת מניות מנופים במסחר בבורסה ובן זקן היה אמון על איתור משקיע שירכוש את מניות החברה מאלדר במהלך התקופה, ובכך יספק מימון להמשך הפעילות. על בסיס ההסכמות עם בן זקן, קשר אלדר קשר עם חברו קולנברנר לפעול בצוותא במסחר בבורסה לרכישת מניות החברה ובמטרה ברורה להעלות את שער המניה.

 

ג'קי בן זקן ג'קי בן זקן צילום: גדי קבלו

לפי כתב האישום, אלדר עדכן גם את קולנברנר בפעילותו ביחס לרכישותיו, "התייעץ עמו ביחס להשפעה של רכישות אלה על שער המניה וביקש ממנו לרכוש מניות מנופים לצורך מימוש התוכנית המרמתית להעלאת השער". כמו כן עולה מכתב האישום שקולנברנר "מכר במקרים רבים מניות מנופים שהיו ברשותו, תוך ניצול המידע שהיה לו על פעילות הרכישה שביצע אלדר, ותוך יצירת מצג בפני אלדר כאילו הוא פועל עמו בהתאם להסכמותיהם. הוא עשה כן תוך שהוא יודע, בהסתברות גבוהה, שהוראותיו שניתנו בשערים גבוהים התואמים את התוכנית המרמתית, ייקשרו עם הוראות הקנייה הנוגדות שיזרים אלדר, באופן שישתלב עם התוכנית להשפיע על השער".

 

לפי כתב האישום, תוכנית המרמה הצליחה והובילה את שער המניה של מנופים לרמה שענתה על תנאי הכניסה למדד ת"א־100. ואכן, ב־8 בדצמבר 2010 הודיעה הבורסה על צירוף המניה למדד. אלדר, קולנברנר והחברות שבשליטתם נאשמים שגם לאחר שהוחלט על צירוף המניה למדד, הם המשיכו בפעילותם במשך כמה ימי מסחר נוספים כדי להמשיך ולהשפיע במרמה על שער המניה לקראת כניסתה למדד.

 

בן זקן ואלדר גם מואשמים שפעלו להעברת מידע כוזב לעיתון "כלכליסט" כדי להשפיע על שער המניה.

 

עורכי דינו של ג'קי בן זקן, רם כספי, נבות תל־צור וירון ליפשס, מסרו בתגובה ש"בן זקן דוחה בתוקף את הטענות המיוחסות לו. הוא לא עבר כל עבירה וכתב האישום מבוסס על פרשנות שגויה שתתברר בבית המשפט".

 

מאיתן אלדר, המיוצג על ידי עוה"ד מיכל רוזן עוזר וז'ק חן, נמסר: "לא נפל כל פגם בהתנהלותו של אלדר. אנו משוכנעים שכך ייקבע לאחר שנציג את עמדתנו בפני בית המשפט".

עו"ד אילן סופר מגולדפרב זליגמן ושות', בא כוחו של קולנברנר, מסר: "אנו מצרים על ההחלטה להגיש כתב אישום נגד צביקה, ואנו סמוכים ובטוחים שלאחר שיישמעו טענות ההגנה, בית המשפט ישתכנע שבאישומים נגדו אין כל ממש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x