שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

ספטמבר הירוק בת"א: ת"א 25 סגר עלייה חודשית של 7.3%

מדד הבנקים עלה בחודש ספטמבר ב-7.5%; היום בבורסה ננעלו המדדים ת"א 25 ות"א 100 בירידה של 0.5%; הראל: "הבשורה הטובה ביותר לשוקי המניות תגיע מפתרון בעיית החוב בארה"ב"; מחזור המסחר - 1.7 מיליארד שקל

שי סלינס 17:3130.09.13

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ב') בירידות בהמשך למגמה השלילית שנרשמה הבוקר באסיה וסביב הניסיונות להימנע מקריסת שירותי הממשל האמריקאי. מחזור המסחר הסתכם ב-1.7 מיליארד שקל.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15 ביטוח

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

 צילום: אוראל כהן

 

לפי נתונים של מיטב-דש, תעשיית קרנות הנאמנות בישראל גייסה במהלך השבועיים האחרונים (6 ימי מסחר) כ-1.2 מיליארד שקל. מתוכם, גיוסים של 320 מיליון שקל בקרנות הכספיות ו-860 מיליון שקל בקרב הקרנות המסורתיות (בנטרול הקרנות הכספיות). האפיק השקלי המשיך לצמוח בשבועיים האחרונים בדגש על קרנות כספיות ושקל קצר. גיוסים של כ-150 מיליון שקל נרשמו בקרב הקרנות השקליות בשבועיים החולפים ו-380 מיליון שקל מתחילת החודש.

 

חברת הביטוח מגדל, מנהלת הכספים הפנסיוניים הגדולה בישראל, הודיעה לפני כשבוע לעמיתיה על שינוי במדיניות ההשקעה שלה. מגדל החליטה להגדיל את החשיפה המנייתית בתיק ביטוחי המנהלים (הן בפוליסות המשתתפות ברווחים שהונפקו עד 2003 והן בביטוחי המנהלים החדשים) על חשבון החשיפה לאג"ח קונצרניות.

ההחלטה של מגדל בניהולו של יונל כהן, המחזיקה בתיק ביטוחי המנהלים הגדול בישראל, להגדיל חשיפה מנייתית על חשבון חשיפה לאג"ח קונצרניות, היא בעלת משמעות רבה. בחודשים האחרונים מתבטאים מנהלי ההשקעות בישראל כי המרווחים באג"ח הקונצרניות ביחס לאג"ח הממשלתיות הצטמצמו מאוד וכי ההשקעה בהן הופכת למסוכנת יותר ביחס לרמת הסיכון להחזר החוב.

 

כלכלני הראל פיננסים התייחסו למסחר בשוקי המניות וכתבו כי "אחרי העליות של ספטמבר נראה כי הבשורה הטובה ביותר לשוקי המניות בעולם תוכל להגיע מפתרון בעיית החוב בארה"ב".

 

"באיחור לא אופנתי, סוף סוף הצטרף גם השוק המקומי לעליות העליות במדדים המקומיים, במיוחד במדד הבנקים. בשוק המקומי, למעט מזרחי, כל הבנקים נסחרים בפחות מההון העצמי שלהם – מה שאומר שגם אחרי העליות האחרונות הבנקים עדיין זולים יחסית", הוסיפו.

 

השבתת השירותים בארה"ב

במקביל מעבר לים, הממשל הפדרלי עשה צעד נוסף אתמול לעבר השבתה כוללת של שירותיו הלילה בחצות, זאת לאחר שהקונגרס אישר בהצבעה לילית מיוחדת הצעה לתקציב שבמסגרתה יידחה בשנה יישומה של רפורמת הבריאות של הנשיא אובמה, הידועה כאובמה־קר. בעקבות ההצבעה גוברים, כאמור, הסיכויים כי לראשונה מאז 1996 הממשל הפדרלי ישבית את שירותיו ויוציא כמיליון עובדים לחופשה ללא תשלום, ממחר.

 

שירותים כמו חלוקת דואר ופיקוח תנועה אווירית יימשכו כרגיל, אך צפויים עיכובים בתשלומי קצבאות הביטוח הלאומי, כמו גם השבתה חלקית של בתי החולים וסגירת הפארקים הלאומיים. נוסף על כך, 75% מהצוות של אובמה בבית הלבן יישלחו הביתה. הסיכוי האחרון להימנע מקריסת שירותי הממשל עשוי להגיע הלילה, אם הסנאט אכן יסרב להצעת התקציב שכרוכה בדחיית אובמה־קר, כפי שהדמוקרטים הבטיחו לעשות.

מניות במרכז

חלק מהגופים המוסדיים הגדולים המחזיקים במניית כלל תעשיות צפויים לתמוך במחיקתה מן המסחר בניגוד להמלצת חברת הייעוץ אנטרופי שעמה הם פועלים. ההצבעה תתקיים מחר ונדרש בה רוב של בעלי מניות המיעוט המורכבים בעיקר מהמוסדיים. בעסקה שאותה מתבקשים לאשר בעלי מניות המיעוט מבקשת אקסס תעשיות האמריקאית (בעלת השליטה בכת"ש) שבשליטת לן בלווטניק לרכוש את מניות הציבור של כת"ש (50.1%) במחיר של 15.8 שקל למניה ובתמורה כוללת של 1.27 מיליארד שקל. מדובר במחיר הגוזר לכת"ש שווי של 2.5 מיליארד שקל, מחיר דומה לשווי שלפיו רכש בלווטניק את השליטה ב־2012.

 

בנק לאומי נפרד מיתרת אחזקותיו בחברת הביטוח הגדולה בישראל, מגדל, ומוכר 4.7% מהחברה תמורת 295 מיליון שקל. האחזקות נמכרות לגופים מוסדיים במחיר של 5.9 שקלים למניה - כ-2% מתחת למחיר הסגירה אתמול. לאומי צפוי לרשום רווח הון של 160 מיליון שקל על העסקה.

 

מה דעתך על מניית אפריקה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מניוית כיל והחברה לישראל ממשיכות לרכז עניין במסחר בבורסה לאחר שאתמול אמר נשיא בלרוס כי הוא צופה ששוק האשלג העולמי יחזור למצב נורמלי גם ללא התערבות חיצונית. "המצב בתעשיית האשלג חוזר לנורמליות, גם בלי התערבות חיצונית של הבעלים החדש של אורלקלי", כך טען אלכסנדר לוקשנקו לפי דיווח של סוכנות הידיעות הבלרוסית BelTA.

 

אפריקה השקעות שבשליטת (47.3%) לב לבייב דיווחה על דחייה במועד ההשלמה של עסקה למכירת קרקע בלוס אנג'לס. בקשת הדחייה הוגשה על ידי הרוכש, לאחר שזה סיים לבצע את בדיקת הנאותות לנכס ולא לפני שהעביר לחשבון נאמנות 750 אלף דולר. במחצית השנייה של 2013 תשלומי הריבית של אפריקה למחזיקי איגרות החוב מסתכמים ב־112.3 מיליון שקל וב־2014 הסכום צפוי לזנק ל־391 מיליון שקל לנוכח תשלום קרן לאג"ח כ"ו. החוב סולו של אפריקה השקעות עמד בסוף יוני השנה על 3.6 מיליארד שקל.

 

בסוף השבוע האחרון התרחשה רעידת אדמה בתעשיית הרובוטים הרפואיים. סטרייקר, הנסחרת לפי שווי של כ-26 מיליארד דולר, רכשה את החברה המתחרה של מזור רובוטיקה בתחום הרובוטים לחדרי ניתוח, מקו (mako surgical), בתמורה ל-1.65 מיליארד דולר. כעת גוברות ההערכות כי מכירת מזור קרובה מתמיד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x