$
שווקי חו"ל

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת; פריון צללה ב-10.9%

כשברקע פרישתו של לארי סאמרס מהמירוץ לתפקיד יו"ר הפד, דאו ג'ונס עלה ב-0.8%, S&P 500 התחזק ב-0.6% ונאסד"ק ירד ב-0.1%; אג"ח ארה"ב ל-10 שנים עלתה ל-2.88% לאחר צניחה בפתיחת המסחר ל-2.79%. הזהב עלה ב-0.7%, הנפט ירד ב-1.5%; אפל נחלשה ב-3.2%, פלוריסטם זינקה ב-6.2%

מיקי גרינפלד 23:0416.09.13

המסחר בוול סטריט ננעל היום (ב') במגמה מעורבת, על רקע פרישתו של שר האוצר לשעבר לארי סאמרס מהמירוץ על תפקיד יו"ר הפד הבא, ולקראת הכרעת הפד בהמשך שבוע על מועד צימצום תוכנית התמריצים. דאו ג'ונס הוביל את העליות, לאחר שבוע שבו טיפס ב-3%, בעלייה השבועית הגדולה ביותר של המדד מאז ינואר השנה.

 

בעקבות הודעתו של סאמרס עלו מרבית הבורסות באסיה ובאירופה, ובשוק המט"ח נחלש הדולר מול רוב המטבעות המרכזיים בעולם.

 

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

 

הודעתו של סאמרס והציפיות להחלטת הפד ביום רביעי גורמות לאי יציבות בשוק האג"ח: התשואות על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדו בתחילת המסחר ל-2.79% וחזרו לעלות בהמשך עד לרמה של 2.88% בנעילה. הדולר נחלש מול מרבית מטבעות העולם, ומנגד, לראשונה לאחר חמישה ימים של ירידות, סיים הזהב את פרק המסחר בניו יורק בעליות - החוזה על הזהב עלה בוול סטריט ב-0.7% ל-1,317.8 דולר לאונקייה. החוזים העתידיים על הנפט מסוג קרוד ירדו לרמתם הנמוכה זה שלושה שבועות, כשברקע ההסכם לא לתקוף בסוריה. החוזים למסירה בחודש אוקטובר ירדו היום בשיעור של 1.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק למחיר של 106.59 דולר לחבית. מדובר במחיר הסגירה הנמוך מה-26 באוגוסט.

 

בן ברננקי צפוי לפרוש בינואר הקרוב וסגניתו, ג'נט ילן, מובילה כרגע את רשימת המועמדים לרשת את מקומו. ההנחה היא שילן תמשיך בקו של ברננקי, ותימנע מהעלאת ריבית ומצמצום משמעותי של התמריצים לשוק עד לשלב של התאוששות בת קיימא בכלכלה האמריקאית. ישיבת הפד האמורה להכריע על מועד והיקף צמצום תוכנית התמריצים ורכישות האג"ח (שהיקפן עומד על 85 מיליארד דולר בחודש) תתקיים בימים שלישי-רביעי השבוע. בקרדיט סוויס צופים כי הבנק יחליט על צמצום של 20 מיליארד דולר ברכישות, החל מהשבוע הבא. 

 

"הסרת מועמדותו של שר האוצר לשעבר מגדילה את הסיכוי שמדיניות הפד תיוותר על כנה", אמר בעניין זה מוחמד אל-אריאן, מנכ"ל פימקו, חברת ניהול קרנות האג"ח הגדולה בעולם. "ההנחה בשוק היתה כי סאמרס הולך לקבל את תפקיד יו"ר הפד וכי עמדתו תהיה ניצית יותר ממועמדים אחרים", אמר ראש מחקר שווקים של בנק נשיונל אוסטרליה (National Australia) פיטר ג'ולי. "עם הסרת מועמדותו, סביר שנראה התעוררות בשוק האג"ח".

 

"ילן, המועמדת המובילה לתפקיד הנגיד לאחר פרישת סאמרס נתפסת כ'יונה' מבין חברי הפד, קרי, ממשיכת דרכו של ברננקי בכל הקשור להמשך מדיניות זהירה בכל הנוגע לצמצום הרכישות באג"ח ממשלתי ובנכסים מגובי משכנתאות. גם לגבי הריבית הצפי הוא כי ילן תוביל גישה של השארת ריבית נמוכה לטווח אורך יותר מזה שהיה מוביל סאמרס, שהתבטא כי יש לצמצם את הנזילות בארה"ב בקצב מהיר מזה הנעשה היום. הודעת סאמרס מוציאה במידה מסוימת את העוקץ מישיבת הפד השבוע מאחר שגם אם יודיעו על צמצום הרכישות, נראה שילן, במידה שתמונה לתפקיד, תוביל לצמצום רכישות בקצב מתון. בכך למעשה היא זו שתקבע ככל הנראה את הטון בהודעת הפד השבוע", אמר קובי פלר, מנהל ההשקעות הראשי של UBS Wealth Management.

 

מאקרו

במהלך היום פרסם הפד שני נתונים משמעותיים על תעשיית ארה"ב, ובשני המקרים לא עלו הנתונים על התחזיות. תפוקת הייצור לחודש אוגוסט עלתה ב-0.4% - הצפי עומד על גידול של 0.5% בהשוואה ליציבות שנרשמה בחודש הקודם. רמת השימוש בחומרי גלם בתעשייה לחודש אוגוסט עמדה על 77.8%, בהתאם לצפי הכלכלנים ובהשוואה ל-77.6% בחודש שלפניו. מדד זה מעיד בעקיפין על רמת הצריכה בארה"ב. הצפי עומד על רמה של 77.8%, לעומת 77.6% בחודש הקודם.

 

אכזבה במדד האמפייר סטייט של סנטימנט התעשיינים בניו יורק לחודש ספטמבר - אותו מפרסמת שלוחת הפד בניו יורק: המדד עמד על 6.3 נקודות, הרבה פחות מצפי האנליסטים שעמד על 9.2 נקודות, ופחות מהקריאה של 8.2 נקודות שנרשמה בסקר הקודם.

 

וול סטריט וול סטריט צילום: בלומברג

 

 

הודעתה של טוויטר בסוף השבוע על כוונתה לצאת להנפקה בניו יורק תפנה את תשומת הלב למניות הרשתות החברתיות, ובראשן זו של פייסבוק, שנמצאת בקו עלייה בשבועות האחרונים.

 

עוד במוקד בנאסד"ק: אפלנחלשת היום, לאחר הדיווח בוול סטריט גו'רנל לפיו צ'יינה טלקום, ענקית הסלולר הסינית, דורשת מקדמה יקרה מהצפוי מלקוחותיה המזמינים מראש את מכשירי האייפון החדשים שהשיקה אפל בשבוע שעבר. אינטל זינקה ביום שישי ב-3.6% על רקע העלאת המלצה מג'פרי מ"החזק" ל"קנייה".  

 

לאחר הדיווחים כי דירקטוריון בלקברי מנסה למצוא רוכש לחברה עד נובמבר הקרוב, מתברר כי מרבית המתעניינים מבקשים לרכוש חלקים מהחברה או נכסים שונים שבבעלותה, ולא לקנות את החברה כולה. כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטר על בסיס מקורות מקורבים לנושא. בעיה זו נחזתה על ידי המשקיעים בחברה לפני מספר חודשים, שטענו שיש להקדים את המאוחר ולהתחיל לפרק את החברה לחלקיה השונים.

 

עסקת ענק בתחום האריזות והמיכלים: יצרנית הענק Packaging Corp. of America תרכוש את חברת אריזות הנייר Boise בעסקה בשווי של 1.99 מיליארד דולר במזומן, סכום שחלקו מיועד לכיסוי חובותיה של Boise. הרכישה, שצפויה להיות מושלמת ברבעון הרביעי, תגלם מחיר של 12.55 דולר למניה במזומן, כ-26% מעל מחירה בבורסה בסגירה של יום שישי. היקף המכירות של שתי החברות יחד הסתכם ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני 2013 ב-5.5 מיליארד דולר. בקדם מסחר קופצת מניית Boise ב-25%. מניית Packaging Corp מתחזקת ב-13%. 

 

טנסנט (Tencent Holdings) הודיעה כי תשקיע 448 מיליון דולר בחברה בת של סוהו (Sohu) - חברת שירותי האינטרנט והמדיה החברתית מסין. החברה הבת, סוגו (Sogou), מתמקדת בשירותי חיפוש באינטרנט.  

 

פוטאשתמשיך לעורר עניין לאחר הפרסומים ברוסיה לפיהם בתוך שבועיים תושלם מכירת מניותיו של בעל המניות המרכזי בענקית האשלג אורלקלי למשקיע רוסי. לפי הערכות, אם וכאשר תושלם העסקה שבו ימכור קרימוב את חלקו באורלקלי, צפויה החברה לשקול מחדש את המהלך של עזיבת קרטל האשלג הרוסי, BPC, ששולט ב-40% משוק האשלג העולמי.

 

ישראליות במרכז

המיזוג בין חטיבת סרגלי הכלים של קונדואיט לבין חברת פריוןיוצא לדרך. פריון תנפיק לקונדואיט 57-60 מיליון מניות, ולאחר סגירת העסקה יהיו 81% ממניות החברה הממוזגת בידי בעלי המניות של קונדואיט, וה- 19% הנותרים בידי בעלי המניות של פריון. מכך עולה כי שווי החברה הממוזגת יהיה 836 מיליון דולר, בהנחה ובעלי המניות של פריון יקבלו 19% ממניות החברה הממוזגת.

 

האנליסט דיוויד קפלן מברקליס צופה תקופה קשה לפרטנר ולסלקום, שנאלצות להתמודד עם אתגרים רבים בעקבות פתיחת השוק לתחרות לפני כשנה. בשל הקשיים הצפויים ואי הוודאות שתשרור בחודשים הבאים מותיר היום קפלן את דירוג ה"מכירה" על כנו. 

 

פלוריסטםהודיעה שמנהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA), ביטל את ההשהיה שהוטלה על הניסוי הקליני שלב 2 בצליעה בינונית לסירוגין ואישר את חידוש הניסוי. בקשת ה-FDA באה על רקע מקרה ספציפי של חולה שסבלה מתגובה אלרגית לאחר הזרקה של התאים. מדובר במקרה יחיד מתוך 74 חולים שהוזרקו.

מה דעתך על מניית פלוריסטם (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

חברת הביומד פרוטליקסהשלימה גיוס פרטי של 60 מיליון דולר באג"ח להמרה בוול סטריט, בריבית שנתית של 4.5%. הבמסגרת הנפקת האג"ח,שמיועדות להיפרע עד 2018, לחתמים ניתנה אופציה להגדיל את היקף הגיוס ב־9 מיליון דולר. אופציית ההמרה של האג"ח היא לפי מחיר של 5.76 דולרים למניה -פרמיה של 22% על מחיר השוק של פרוטליקס לפני הגיוס. אם אכן יומרו בסופו של דבר כל האג"ח למניות, ידוללו משקיעי החברה בכ־10%, וכ־10.4 מיליון מניות יצטרפו להון המניות של החברה שעומד כיום על כ־90 מיליון מניות.

 

אר.אר תקשורת (RRsat), המספקת שירותי לווין לרשתות טלוויזיה ורדיו בעולם, נבחרה על ידי סינטארה מדיה (Synterra Media), להעברת השידורים החיים של ליגת ההוקי הרוסית KHL באירופה. סינטארה הרוסית חידשה בכך את ההסכם עם RRsat מהשנה שעברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x