$
שווקי חו"ל

התקשורת הרוסית מדווחת: קרימוב ימכור אחזקותיו באורלקלי תוך שבועיים

על פי הדיווח, קרימוב ימכור 22% ממניות החברה למשקיע רוסי המקורב לפוטין תמורת 3.7 מיליארד דולר. מנכ"ל החברה שנעצר בבלארוס לאחר עזיבתה את קרטל האשלג ישוחרר ממאסר; לדיווח לא ניתן אישור רשמי

סוכנויות הידיעות 12:1415.09.13

הטייקון הרוסי סולימן קרימוב מתכוון למכור את חלקו בענקית האשלג אורלקלי למשקיע ולדימיר קוגאן עבור 3.7 מיליארד דולר. כך דווח בסוף השבוע בעיתונות הרוסית. קרימוב מחזיק ב-21.75% ממניות אורלקלי.  

הדיווח לא זכה לאישור מצד המעורבים, אך קוגאן, איש הפיננסיים שהוגדר בעבר כבנקאי של פוטין, תואר בשבוע האחרון בתקשורת כמקושר לעסקה. על פי הדיווחים, הבנקים הרוסים VTB וסברבנק יהיו מעורבים במימון העסקה. מנכ"ל סברבנק גרמן גרף ביקר במינסק ביום שישי.

 

אלכסנדר דוברובינסקי, עורך דין רוסי שפוסט שפרסם בפייסבוק בשבוע שעבר החל את גל השמועות כי קרימוב מתכוון למכור את מניותיו, טען ביום שישי כי הקונה הוא קוגאן, שכבר שילם מקדמה בגובה 20%. לדבריו, העסקה תושלם בתוך "שבועיים עד שלושה שבועות", במהלכם ישוחרר מנכ"ל אורלקלי ולדיסלב באומגרטנר ממאסר בבלארוס. באומגרטנר נעצר ב-26 באוגוסט באשמה שניצל את תפקידו לרעה. עתירה לשחרורו נדחתה בשישי.

 

השמועות על כך שקרימוב מתכוון למכור את אחזקותיו באורלקלי הלכו והצטברו מאז סוף יולי, אז הודיעה אורלקלי הרוסית כי היא פורשת מהקרטל המשותף שלה עם בלארוסקולי, BPC, ששלט על 40% מהמסחר העולמי באשלג.  

 

המנכ"ל ולדיסלב באומגרטנר המנכ"ל ולדיסלב באומגרטנר צילום: בלומברג

 

קוגאן (50) שימש בין 2008 ל-2012 בשורה של תפקידי מפתח במשרד לפיתוח אזורי ברוסיה ולאחרונה כיהן כסגן השר וראש הסוכנות שאחראיות על דיור ציבורי. עמדות מסוג זה לרוב מאוישות על ידי אנשים המקורבים במיוחד לפוטין.

 

לפי הערכות, אם וכאשר תושלם העסקה שבו ימכור קרימוב את חלקו באורלקלי, צפויה החברה לשקול מחדש את המהלך של עזיבת קרטל האשלג הרוסי, BPC, ששולט ב-40% משוק האשלג העולמי. "קרימוב הוא המוח שמאחורי ההחלטות האסטרטגיות של אורלקלי", אמר בעניין זה אנליסט בכיר בבנק ההשקעות VTB שבמוסקבה. "במידה שהוא יעזוב, סביר להניח שאורלקלי תשנה את ההחלטה שלה לפרוש מהקרטל", העריך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x