שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

"ממשלה היא כבר לא הדבר הכי יציב"

ג'ון הול אינו מאמין שמדינות ימלאו חובתן לייצר מערכת שתמנע עוני; מנכ"ל צבירן גיל שלי: "צריכים להבין שאנחנו חיים בעולם שבו הממשלות כבר לא כל כך בטוחות"

ניר צליק 09:2902.09.13
"האחריות של המדינה היא ליצור מערכת בסיסית שתבטיח שאנשים לא יהיו עניים. מעבר לכך אני לא חושב שהייתי בוטח באף מדינה כלשהי", אומר הול.

 

נניח שחסכתי במשך 40 שנה בקרן פנסיה, ואחרי 40 שנה הקרן התמוטטה. מה קורה איתי?

"הפתרון לכך צריך להינתן על ידי ממשל ורגולציה טובים יותר. חייבים להיות גבולות השקעה שנקבעים על ידי המדינה. האם צריכה להיות גם קרן גיבוי גדולה? לדעתי, התשובה היא שלא צריך קרן כזו אם יש ניהול ורגולציה טובים. למעשה, הקרנות האלו מענישות דווקא את הגופים שמנהלים את הכסף היטב, כי צריך לשלם להן כסף עבור הביטוח שהן מעניקות. אם אתה מנהל את הכסף שלך בצורה טובה, אז אתה נאלץ לתת להן כסף שהיה יכול להגיע לעובדים שמבוטחים אצלך, ולמעשה הוא מגיע לביטוח של גופים שלא מנהלים את הכסף בצורה טובה. ממשלות הרבה יותר טובות בפיקוח על זה שהפנסיות שלנו מנוהלות בצורה טובה ושקופה".

 

אבל הן לא, זו הבעיה הגדולה.

"אני כאזרח מעדיף שהממשלה תדאג לרגולציה טובה לכסף מאשר תספק גב לקרנות הפנסיה, כי באופציה השנייה הקרנות לא ינוהלו בצורה יותר טובה. אם הקרנות ייקחו סיכון יותר גבוה, בסופו של דבר כולנו נשלם על זה".

 

חיסכון לפנסיה (אילוסטרציה) חיסכון לפנסיה (אילוסטרציה) צילום: shutterstock

"יש איזו תפיסה שהממשלה היא הדבר הכי יציב, אבל הוכח שזה לא נכון", מוסיף גיל שלי, מנכ"ל צבירן. "אם אני אזרח ספרדי או יווני והממשלה הבטיחה לי משהו - לא הייתי מרגיש כל כך בטוח. מנגד, אם יש לי איגרת חוב של ג'ונסון אנד ג'ונסון, אני בטוח שאקבל את הכסף בחזרה. אני לא בטוח שאזרחים צריכים להיות נלהבים מכך שהממשלה תבטח את הפנסיה שלהם. שהממשלה תעשה את מה שהיא צריכה לעשות, כלומר רגולציה. אנחנו צריכים להבין שאנחנו חיים בעולם שבו הממשלות כבר לא כל כך בטוחות - חוץ מממשלת ארה"ב, ואפילו לה אין דירוג AAA".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x