$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

גרנובסקי רכש את אמבלייז והשיג המימון לרכישת אי.די.בי

בי.ג'י.איי. שבשליטת גרנובסקי תשלם 28.7 מיליון דולר עבור 21% ממניות אמבלייז ואופציה ל-21% נוספים. אי.די.בי תבקש הארכה של יומיים להעברת הסכום לנאמנות

גולן חזני 08:0914.08.13

אלכסנדר גרנובסקי, איש העסקים היהודי מאוקראינה, רוכש את השליטה באמבלייז. ל"כלכליסט" נודע כי העסקה נחתמה אתמול, ובעקבותיה משתלטת בי.ג'י.איישבשליטתו על קופת המזומנים של אמבלייז, שבה 145 מיליון דולר. באמצעות הסכום הזה מתכוון גרנובסקי לרכוש את השליטה באי.די.בי.

 

  

במסגרת העסקה המורכבת רוכשת בי.ג'י.אי פחות ממחצית מהאחזקות של ארבעת בעלי המניות הגדולים באמבלייז: פורטיסימו, נפתלי שני, קרן שרודרס הבריטית ודונלד סטרום. בשלב הראשון תשלם בי.ג'י.איי 27.8 מיליון דולר תמורת 21% ממניות אמבלייז, ובהמשך בכוונתה לרכוש מניות נוספות בחברה. בשלב הראשון תצא בהצעת רכש ל־5% נוספים מהמניות, ולאחר מכן יש בידיה אופציה לרכוש עוד 21% מהמניות.

 

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, שסיכם כבר ביום שישי את תנאי השליטה המשותפת שלו עם גרנובסקי בחברה, יודיע הבוקר אם בחר במתווה גרנובסקי או באדוארדו אלשטיין כשותף. דנקנר צפוי לבקש היום מבית המשפט ארכה של כמה ימים להפקיד את הסכום הנדרש, שיתקבל מגרנובסקי או אלשטיין.

 

לפי הערכות, דנקנר צפוי לבחור בגרנובסקי, שבו הוא מעוניין יותר כשותף ולא באלשטיין, שעמו יש עדיין משקעים מפיצוץ המו"מ לפני כחודשיים. ל"כלכליסט" נודע כי לפי הסכם השליטה של דנקנר וגרנובסקי צפוי איש העסקים האוקראיני להחזיק ב־60% ממניות השליטה ודנקנר ב־40%. אם ייחתם עסקה עם אלשטיין, יחזיק דנקנר ב־30%–35% מהמניות.

 

 

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי צילום: אוראל כהן

 

בניגוד לעמדת דנקנר, נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות מעדיפה את אלשטיין ואיננה שבעת רצון מהעסקה עם גרנובסקי. אחת הסיבות לכך היא שעדיין לא ברור אם הממונה על הביטוח יעניק לגרנובסקי היתר שליטה בכלל ביטוח.

 

עם זאת, ההערכות הן כי ברגע שכספי העסקה יועברו לנאמנות מחזיקי האג"ח, תיחלש ההתנגדות. על פי המתווה של גרנובסקי, הוא אמור להעביר 826 מיליון שקל לקופת אי.די.בי אחזקות, לפי שווי של 1.05 מיליארד שקל לאי.די.בי פתוח.

 

בינתיים ממשיכה נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי להילחם בדנקנר. אתמול שלח עו"ד נועם שרון, המייעץ לנציגות, עדכון שלפיו דנקנר הכניס למסמכי הכניסה להשקעה הראשוניים שהוא עורך עם קבוצות המשקיעים, סעיף כובל ומחייב. לטענתו, סעיף זה קובע כי אסור למשקיעים אלו להביא בפני מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות הצעה מנוגדת לזו של דנקנר.

 

שרון סיפר כי עורך דין ניו יורקי התקשר אליו ואמר כי קבוצה שהוא משמש כנציגה העסקי הגישה לדנקנר הצעה תחרותית יותר מאלו שקיבל עד עתה, אך הוא החליט לדחות אותה. לדבריו, הקבוצה התחייבה בפני דנקנר לא לקיים מגעים ישירים מול הנציגות.

 

"לא צריך להסביר באריכות כמה הנושא הזה חמור אם הוא נכון", ציין שרון במכתבו לנציגות. "ההשפעה של זה על היכולת של הנאמנים להשפיע על התהליך ולעשות לו אופטימיזציה לטובת המחזיקים, היא חמורה. פעולה כזו של נוחי תוך כדי שהוא מכהן כיו"ר אי.די.בי עשויה להוות הפרת חובת אמון שלו כנושא משרה והפרה של חובות דיווח, שלו ושל החברה".

 

שרון ביקש את אישור הנציגות ללכת לבית המשפט ולדרוש מדנקנר לחשוף כל התחייבות לבלעדיות שקיבל ממשקיעים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x