$
בורסת ת"א

נעילה חיובית בבורסה: מדד ת"א 25 עלה ב-0.3%

ת"א 100 עלה ב-0.1%, מדד הבנקים התחזק ב-0.4% - במחזור של 843 מיליון שקל; יום לאחר הודעתן על המיזוג: כור איבדה 1.7%, דסק"ש נחלשה ב-1.3%; פטרוכימיים ירדה ב-0.5% לאחר ההודעה על פרידה מהמנכ"ל

מיקי גרינפלד 17:2912.08.13
המסחר בבורסה של ת"א נסגר היום (ב') במגמה חיובית. המשקיעים באחד העם עקבו בעניין אחר שלוש זירות במקביל - שוק המט"ח שחל את השבוע עם שינוי מגמה והתחזקות הדולר; הזירה המקומית, עם המשך פרסום הדוחות הרבעוניים; הזירה הבינלאומית, עם פתיחת שבוע המסחר בשווקי העולם, והמשך ההתפתחויות בשוק המט"ח המקומי.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15 ביטוח

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60 

 

היקף המשכנתאות שהעניקו הבנקים בחודש יולי הסתכמו ב-5 מיליארד שקל. מדובר בעלייה של 19.3% לעומת היקף המשכנתאות שניטלו ביוני האחרון. בשקלול נתוני יולי, מאז תחילת 2013 העניקו הבנקים הלוואות לדיור בהיקף כולל של 30.5 מיליארד שקל - קצב שנתי של כ-52.3 מיליארד שקל. לשם השוואה, שיא ביצועי המשכנתאות השנתי נרשם ב-2010, אז העניקו הבנקים בישראל משכנתאות בהיקף כולל של 46.8 מיליארד שקל.

 

"פחות משבועיים מאז החלטת בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה והשקל כבר רשם תיסוף של 1.4% מול סל המטבעות. למעשה, מבין שלושת ימי המסחר בהם נרשמו השערים הנמוכים ביותר של סל המטבעות מול השקל מאז 2003, שניים היו בשבוע האחרון. מגמה זו של שקל מתחזק צריכה לגרור תגובה מצד בנק ישראל לא רק בשל ההשלכות הכלכליות של שער החליפין על המטבע אלא גם בגלל העובדה שהתחזקות השקל נובעת בחלקה מאי הוודאות לגבי הנגיד הבא", אומרים אורי גרינפלד וגיא בית אור מפסגות.

 

"באופן טבעי, סאגת הבחירה בנגיד על כל פיתוליה העלילתיים וההרגשה כי כרגע אין בבנק ישראל "בעל הבית" הביאה שחקני מט"ח להמר על התחזקות השקל. בבנק ישראל ערים כמובן להשפעות של אי הוודאות על השווקים ורק בשבוע האחרון התפרסמו בשתי סוכנויות החדשות הכלכליות הגדולות בעולם, בלומברג ורויטרס, ראיונות הרגעה עם חברי הועדה המונטארית (ראובן גרנאו ובארי טף, בהתאמה). בשני הראיונות הפואנטה העיקרית שניסו להעביר חברי הועדה היא שהחלטות הועדה מתקבלות בלי קשר למרוץ למציאת הנגיד ובמידת הצורך הועדה תהיה מוכנה לנקוט באמצעים הנדרשים", אומרים גרינפלד ובית אור.

 

בלידר שוקי הון מציינים את נתוני המאקרו המעודדים שפורסמו על ידי האוצר. "לפי הערכת האוצר הגירעון יהיה נמוך מ-4% תוצר השנה, (לכיוון 3.7%), זאת לאור העובדה שהגרעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים הגיע ל-3.8% תוצר. הגידול במסים מוסבר בחלקו על ידי הכנסות מחברת ישקר וחלק על ידי הקדמת רכישות לפני העלאת המע"מ, אף זה רק חלק מהתמונה. מעט מוקדם לקבוע, אך ייתכן שמדובר במגמה חיובית אשר מצביעה גם על שיפור מתון בפעילות הכלכלית", מציינים בלידר.

 

"בשנה שנתיים הקרובות אנו צפויים להרעה דרמטית בעסקים של 10 היצואניות הגדולות מה שיביא לצניחה ביצוא הישראלי", אומרים באקסלנס ברוקראז'. "בנק ישראל ומכון הייצוא כבר הזהירו בעבר כי העובדה ש-10 חברות בישראל אחראיות לכ-50% מהיצוא היא מקור לדאגה. כיום, יותר מתמיד, ייתכן שאנו קרבים לנקודה שהריכוז הזה יהיה בעוכרינו מאחר שרבות מהיצואניות הגדולות עלולות לחוות בשנה-שנתיים הקרובות הרעה דרמטית בעסקים שלהן, מה שיביא לצניחה בייצוא הישראלי", הוסיפו באקסלנס ברוקראז'.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: בלומברג

 

שוק האג"ח

מחזיקי האג"ח של חבסדחו את הצעתה של אספן גרופ לרכישת החברה. אתמול דיווחה חבס כי התזרים הפנוי הצפוי לחברה מעסקת דואט (DUET) יעמוד על כ-133.4 מיליון שקל, זאת במידה שהעסקה תושלם. התמורה מהעסקה, מיועדת לשרת את החוב של חבס למחזיקי אג"ח מסדרה 4 אשר ערכו המתואם עומד על כ-351 מיליון שקל, נכון להיום. כלומר, במידה ותושלם העסקה, יובטח הכיסוי לכ-40% מהיקף החובות למחזיקי סדרה 4 המובטחת בשעבוד ראשון על מניות חבס סטאר.

 

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות הצביעו על המתווה המועדף עליהם להסדר חוב בחברה. המחזיקים בחרו בין המתווה של הנציגויות שגובש בשילוב עם נציגות אי.די.בי פתוח, והמתווה השני הוא של חלוקה בעין של המניות, כפי שגיבש המומחה הכלכלי אייל גבאי. שלב ההצבעה יסתיים היום אחה"צ, והמתווה הנבחר יובא ביום חמיי להצבעה מול המתווה הסופי שיוצע על ידי נציגי החברה.

מה דעתך על מניית אלביט מערכות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

מניות במרכז

טבעו פריגו הודיעו על השקת משותפת של הגירסה הגנרית ל-Temodar (טמוזולומיד) למטופלים תחת הקרנות. טבע תייצר, תשווק ותפיץ את המוצר בארה"ב, ועלות המוצר ורווחיו בארה"ב יתחלקו שווה בשווה בין שתי החברות. טבע הייתה הראשונה להגיש בקשה לשיווק התרופה הגנרית, ועל כן היא זכאית ל-180 ימי בלעדיות בשוק האמריקאי. תרופת המקור רשמה מכירות שנתיות של כ-423 מיליון דולר בארה"ב, על פי נתוני 2012.

 

בית הדין להגבלים עסקיים דחה את הערעור שהגישה קבוצת קניוני עזריאליעל החלטת הממונה על ההגבלים שלא לאשר לה לרכוש את המרכז המסחרי one plaza בבאר שבע. הממונה התנגד לעסקה בטענה שהיא תפגע בתחרות באזור. עזריאלי הגישה ערעור על ההחלטה לבית הדין על אף שהבעלים של המרכז המסחרי, משהר שבשליטת אליעזר פישמן, ביטלה את העסקה.

  

כוראישרה את עסקת המיזוג עם דסק"ש. בעיסקה תרכוש דסק"ש את כל מניות כור שאינן בבעלותה, ותהפוך אותה לחברה פרטית בבעלותה המלאה. תמכור את אחזקותיה בקרדיט סוויס עד ביצוע המיזוג. עסקת המיזוג תתבצע לפי שווי חברה של כ-3.031 מיליארד שקל לכור, שיותאם על פי מועד העסקה. אמש דיווחה כור כי הרווח הנקי שלה ברבעון השני הסתכם ב-45 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 1.04 מיליארד שקל ברבעון המקביל.

 

אלביט מערכות תפרסם מחר את דוחותיה לרבעון השני - יומיים לאחר הדיווח על עסקה של 32 מיליון דולר באוסטרליה. אילנית שרף, אנליסטית בכירה בפסגות ברוקראז, צופה כי אלביט תדווח על ירידה קלה במכירות. הרבעון יושפע מהמשך העלייה בפעילות בדרום אמריקה, אסיה ואוסטרליה לצד החולשה באירופה. "אנו מעריכים שיפור ברווחיות בהשוואה לרבעון הקודם ובדומה למגמה שנרשמה ברבעון הראשון של השנה. "אנו מעריכים ירידה בצבר ההזמנות לאחר שלושה רבעונים רצופים של עלייה בצבר לצד ירידה קלה במכירות, על רקע החולשה בשווקים המערביים. לצד זה אנו מעריכים שיפור ברווחיות התפעולית בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, על רקע שינוי בתמהיל המכירות והפחתת הוצאות", אמרה שרף.

 

נייר חדרה מבית כלל תעשיות רשמה ברבעון השני מכירות של 485.4 מיליון שקל, עלייה של 0.7% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2012. הרווח הנקי של החברה הסתכם ברבעון ל-25.5 מיליון שקל - עלייה חריגה של 1,242% בשיעור הרווח. החברה מסבירה את הגידול הניכר ברווח בצמצום חד בעלויות האנרגיה בשיעור של 14.4 מיליון שקל, וכן בקיטון בהוצאות המימון ברבעון בהיקף של כ 4.9- מיליוני שקל. 

 

פטרוכימייםשבשליטתו של דיוויד פדרמן דיווחה היום על פרישתו של מנכ"ל החברה ערן שוורץ. ל"כלכליסט" נודע כי ההחלטה של החברה להיפרד משוורץ היתה ביוזמת פטרוכימיים, אם כי בשיתופו של שוורץ, כחלק ממהלך כוללל של צמצום עלויות המטה. במסגרת זו לא תממן החברה משרת מנכ"ל חדשה, עד להשלמת ההסדר.

 

ח. מר תעשיות שבשליטת חיים מר (48%) ואיציק בן בסט (15%) דיווחה כי היא מנהלת מו"מ עם קרן פימי שבניהולו של ישי דוידי להכנסתה לגרעין השליטה בחברה.

 

חברת המחשוב מטריקסדיווחה על תוצאותיה לרבעון השני. מכירות החברה ברבעון הסתכמו בכ-483.5 מליון שקל, בהשוווה ל-501.8 מיליון שקל ברבעון המקביל.החברה מסבירה את הצמצום במחזור המכירות בירידה של 11 מיליון שקל במכירת במגזר פתרונות אינטגרציה ותשתיות. רוב ההכנסות של החברה נרשמו במגזר שירותי התוכנה, שהכניס לחברה כ-356.3 מיליון שקל, 71.8% מההכנסות. בתקופה המקבילה הכניס מגזר זה 347.9 מליון שקל, שהיוו 68.1% מההכנסות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x