$
בורסת ת"א

עסקת מכירת כלל ביטוח צפויה להיסגר עד מחר

המו"מ בעסקת כלל ביטוח מתכנס, והצדדים הגיעו להסכמות על סוגיות במחלוקת. בחזית השנייה של דנקנר — מציאת משקיע לאי.די.בי אחזקות - מחזיקי האג"ח מעוניינים בהצעת אלשטיין

גולן חזני 08:5708.08.13

אסיפות בעלי האג"ח הקרבות, שיתקיימו ביום ראשון, מביאות להתרחשויות רבות בקבוצת אי.די.בי, שבה מנסה בעל השליטה נוחי דנקנר לפעול בכל החזיתות כדי לשמור על השליטה בקבוצה, דבר המתבטא הן בניסיונות לגור את העסקאות שעל הפרק והן בניסיונות להשיג דחייה מבית המשפט לשם המשך המו"מ.

 

עסקת כלל ביטוח צפויה להיחתם היום או מחר לאחר עיכוב לא צפוי של עשרה ימים. אתמול נפתרו בהונג קונג סוגיות שנותרו פתוחות בין הצדדים, והכוונה היא לנסות לחתום עוד השבוע על ההסכם למכירת 30% ממניות חברת הביטוח לקבוצה התאילנדית צ'ארואן פוקפאנד בכ־1.4 מיליארד שקל. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין ביקש מאי.די.בי לעדכן אותו עוד היום בנוגע למו"מ.

 

המחזיקים בעד אלשטיין

בחזית השנייה של דנקנר: אתמול בערב התקיימה פגישה בין נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות ובין מנכ"ל בי.ג'י.איי יוסי שניאורסון ומנכ"ל נץ בונדס צבי איציק, שמנסים להשתלב בתמונת רכישת השליטה באי.די.בי אחזקות במסגרת ההסדר. איציק מנסה להקים קבוצה עם דיוויד וולדלר מניו יורק, ושניאורסון מייצג את אלכסנדר גרנובסקי, בעל השליטה בבי.ג'י.איי. בפגישה נכח גם המשקיף מטעם בית המשפט חגי אולמן. שניאורסון ואיציק אמרו שהם מתכוונים לחבור בצוותא לדנקנר במתווה.

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

קבוצת המשקיעים שמנסה להקים איציק נשענת על משקיע אירופי ועל כמה משקיעים אמריקאים ולא הצליחה בשלב זה לגייס את הכספים לעסקה או את ההסכמות בין חבריה למתווה מול דנקנר.

 

מהצד השני, גרנובסקי — שרכש את השליטה בבי.ג'י.איי, שבקופתה כ־200 מיליון שקל, לפני יותר משנה — מנהל מו"מ מתקדם לרכוש את אחזקותיהם של נפתלי שני וקרן פורטיסימו בחברת אמבלייז, שבקופתה כ־146 מיליון דולר (כ־520 מיליון שקל). נראה כי גרנובסקי ינסה לעשות שימוש בקופת המזומנים של אמבלייז כדי לרכוש את השליטה באי.די.בי.

 

לדברי הנציגים של בי.ג'י.איי, עסקת רכישת השליטה באמבלייז אמורה להיסגר בראשית שבוע הבא, ולכן הם ביקשו מהנציגות לדחות את מועד ההצבעה בשבוע, עד לסגירת העסקה. הנציגות, שאליה הצטרפו אוהד אלוני בשבוע שעבר ואדיר ענבר שלשום, רואה בהצעה זו פחות רצינית מזה של אדוארדו אלשטיין, מה גם שאם תצא אל הפועל, עסקה כזו תיצור שרשור שליטה ארוך יותר מזה שקיים כיום — גרנובסקי יחזיק בזד.בי.איי, שתחזיק בשליטה בבי.ג'י.איי, כשמתחתיה יושבת אמבלייז שתחזיק בשליטה באי.די.בי אחזקות.

 

דנקנר בעד גרנובסקי

אתמול בערב נערכה גם פגישה בניו יורק בין נציגיו של אלשטיין סאול צאנג ושולם לפידות, לבין בנו של נוחי דנקנר עומר דנקנר וחיים גבריאלי. דנקנר מעדיף את העסקה מול גרנובסקי, שכן היא אמורה להשאיר אותו עם אחזקה גדולה יותר בקבוצת השליטה באי.די.בי אחזקות (30%), לעומת 20% במקרה של חבירה לאלשטיין. בנוסף, בין דנקנר לאיש העסקים הארגנטינאי קיימים מישקעים מהצורה שבה התפוצץ המו"מ ביניהם לפני כחודשיים.

 

בינתיים, הנציגות נערכת לקיום אסיפות מקדימות ביום ראשון לקראת האסיפה שנקבעה ל־14 באוגוסט, שם ייבחר המתווה שבו יתמכו בהסדר מול אי.די.בי. אם עיסקת כלל ביטוח תצא לפועל, יועמדו להצבעה מתווה העברת המניות של אי.די.בי פתוח לאי.די.בי אחזקות ומתווה דנקנר־אלשטיין, אם וכאשר יבשיל. אם לא, יהיו אלה מתווים שגובשו בשיתוף עם נציגות מחזיקי אג"ח פיתוח.

 

על פי ההצעה של מחזיקי האג"ח לאלשטיין, הוא יעביר 400 מיליון שקל מיידית לנאמנות לטובת המחזיקים, 100 מיליון שקל נוספים בספטמבר, ו־280 מיליון שקל בסוף דצמבר תמורת 51% ממניות אי.די.בי פיתוח.

 

אתמול בבוקר הגישה נציגות אי.די.בי אחזקות בקשה לדחות את האסיפה של ה־14 לאוגוסט ל־18 בחודש, כדי שתוכל להספיק לספור את הקולות באסיפה המקדימה שתתקיים ביום ראשון. הדבר עשוי לשחק לידיו של דנקנר בדמות של אורכה של כמה ימים נוספים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x