$
השורה התחתונה

השורה התחתונה

"הפער בין S&P 500 לת"א 25 לא ייסגר בקרוב"

ניתוח שערכה קרן הגידור קריפטונייט מעלה כי מגמות ביצועי יתר של מדד אחד על אחר אורכות שנים, והמגמה הנוכחית צפויה להימשך

ערן סוקול 12:4806.08.13

בשלוש השנים האחרונות עלה מדד S&P 500 האמריקאי ביותר מ־50% ודאקס הגרמני הוסיף כ־30% לערכו, בזמן שת"א 25 דשדש ועלה בכ־10% בלבד. האם זה הזמן למכור בניו יורק ולקנות בתל אביב? לא בהכרח.

 

 

 

מחקר חדש של קרן הגידור קריפטונייט מעיד שהמגמה של הגדלת הפער בין המדדים עלולה להימשך עוד חודשים. "סביר להניח שהמגמה הנוכחית תימשך, ואם יהיה היפוך - כל אחד בשוק המקומי ירגיש זאת. יהיה עניין רב יותר במניות, המחזורים יגדלו, הזרים יחזרו לשוק והבורסה תחזור לתפקד", אומר איתמר עדן, מנהל ההשקעות הראשי בקריפטונייט. "לאחרונה רווחת הדעה כי נוצר פער משמעותי בין מדדי מניות בישראל לאלה בארה"ב, ולכן יש טעם לקנות את המדדים בארץ וליהנות מסגירה עתידית של פער זה. בבדיקות של נתונים היסטוריים מצאנו כי מגמות של מדד המספק ביצועי יתר על פני מדד אחר אורכות שנים ולא בנקל משתנה הטרנד".

 

 

הפער לא גדול מדי

"לאור הממצאים והנתונים העכשוויים נראה כי המגמה תמשיך להיות לונג על ארה"ב ושורט על ישראל או על שווקים מתפתחים. יש מקום להיצמד לטרנד ולא לנסות לנחש מתי הוא ישתנה. מי שחושב שהפער שנוצר גדול מדי עלול למצוא את עצמו בפער גדול עוד יותר בהמשך".

 

בקריפטונייט השתמשו בגרף רציו, המשקף את היחס בין שני המדדים. ברציו של ת"א 25 על S&P 500, לדוגמה, כשהגרף עולה המדד הישראלי משיג תשואת יתר על זה האמריקאי, ולהפך.

 

"מגרף הרציו ניתן לראות כי תקופה כמו היום, שבה הפער בין המדדים הולך וגדל לטובת זה האמריקאי, היתה בעבר. בין 1994 לסוף 1998 גדל הפער בין המדדים לכ־50%. רק ב־1999 התהפכה המגמה, ות"א 25 השיג תשואת יתר על S&P 500 מ־1999 עד 2010", מסביר עדן.

  

וול סטריט וול סטריט צילום: בלומברג

 

כמו השווקים המתעוררים

בצורה דומה מדדו בקרן הגידור את היחס בין מדד השווקים המתעוררים של MSCI למדד האמריקאי. התוצאה מראה בבירור כי מגמת הפער בין תשואות השווקים המתעוררים לתשואות S&P 500 נמשכת זמן רב, והמועדים של היפוך המגמות בקרב המדדים הללו קרובים מאוד לאלה שבין המדד הישראלי לאמריקאי, אף שישראל אינה נכללת במדד השווקים המתעוררים זה יותר משנתיים.

 

בקריפטונייט, שהוקמה לפני כשמונה שנים ומנהלת כ־100 מיליון שקל, מתמקדים בהשקעות אלטרנטיביות כגון מוצרי מדדים ונגזרים על מניות, ועיקר הפעילות היא בחו"ל. את הקרן הקימו היו"ר יריב גילת ואיתמר עדן. גילת שימש כמנכ"ל חברת פיינל העוסקת באלגו טרייד, ועדן שימש כסוחר נוסטרו באקסלנס, שם גם הכיר את מנכ"ל הקרן זה כשנה ניר פלג, שכיהן באקסלנס כמנכ"ל חברת ניהול התיקים.

 

השורה התחתונה: קריפטונייט ממליצה להיצמד לטרנד הנוכחי של השקעה ב־S&P 500 ועדיין לא להמר על סגירת הפער מצד ת"א 25
בטל שלח
    לכל התגובות
    x