$
בורסת ת"א

אספן קבעה תאריך תפוגה להצעה המחייבת שלה לחבס

לאחר שמשכה את הצעתה הקודמת למחזיקי האג"ח של חבס, הציגה אתמול הנהלת אספן את הצעתה החדשה. התנאי המרכזי - ההצעה חייבת להיות מאושרת עד יום חמישי הקרוב או שתפקע. ברקע, שתי הצעות לא מחייבות של קרנות זרות

אסף גילעם 09:4005.08.13

לאחר ארבעה וחצי חודשים של מו"מ עם משקיעים שונים הציגה אתמול נציגות מחזיקי האג"ח של חבס, מסדרות 4 ו־12, הצעה מחייבת אחת שניתנה על ידי חברת אספן שבשליטת רוני צארום. אספן היא זאת שאף הצעתה הקודמת התקבלה על ידי המחזיקים בתחילת יוני, החליטה למשוך את הצעתה בעקבות בדיקת הנאותות שביצעה בחבס. אתמול הציגה אספן את הצעתה החדשה.

 

ההצעה החדשה של אספן מתנהלת כמעט לחלוטין מול סדרה 4, המובטחת בשעבוד ראשון על מניות חבס סטאר. היקף החוב כלפי סדרה 4 מסתכם כיום בכ־341 מיליון שקל. לפי ההצעה החדשה שגובשה בעקבות מו"מ עם נציגות המחזיקים, אספן מוכנה לרכוש את השליטה בחבס השקעות, המחזיקה אך ורק במניות החברה־הבת חבס סטאר — ללא כל התחייבויות או זכויות הקשורות בחברה. המשמעות היא שהחברה הנרכשת תהיה אך ורק שלד בורסאי המחזיק בנכס בודד — מניות חבס סטאר. תחת חבס סטאר נמצאת חבס טוליפ (74%) המחזיקה בנכס המרכזי של חבס — 20.54% ממניות קרן הריט ההולנדית NSI.

 

לאספן יוקצו 51% ממניות החברה, במקום 56% שנקבעו בהצעה הקודמת, ולמחזיקי אג"ח מסדרה 4 יוקצו 49% ממניות החברה וסדרת אג"ח חדשה (א') בהיקף של 70 מיליון שקל ע"נ. כנגד הקצאת המניות לאספן תעביר אספן לחברה 70 מיליון שקל ומיליון יורו. מחזיקי האג"ח יהיו צפויים להעביר מיליון יורו נוספים לקופת החברה (ככל הנראה מנכסים שמומשו בקופת ההסדר). 70 מיליון שקל אמורים לאפשר לחבס להשתתף בהזרמת הון (שצפויה בקרוב) לתוך NSI. 2 מיליון היורו אמורים לשמש לפעילותה השוטפת של החברה. אספן הודיעה כי תספק לחברה שירותי יו"ר ומנכ"ל בהיקף של 2 מיליון שקל בשנה, ותקבל על עצמה הגבלה בחלוקת דיבידנדים שתמנע הוצאת כספים מן החברה.

  

הרצל חבס הרצל חבס צילום: אוראל כהן

 

על פי הצעת אספן, הרכישה תצא לפועל רק לאחר שתתבצע הפרדה משפטית בין החובות והזכויות של חבס, שיומרו כולן (למעט אחזקותיה של חבס במניות חבס סטאר ובהלוואות הבעלים שהעמידה לחבס סטאר) באופן בלתי חוזר לידי קופת הסדר שתנוהל על ידי נאמן להסדר הנושים. סדרה 12 (הלא מובטחת) צפויה לקבל חלק מהתמורה שתצטבר בקופת ההסדר מנכסי הלוויין (הנכסים שאינם NSI) לפי שווי של כ־100 מיליון שקל, וכמחצית מהזכויות על השלד הציבורי של חבס. חובה של חבס לאג"ח 12 המיוצגת על ידי עופר גזית הנו בהיקף של 115 מיליון שקל.

 

נאמני האג"ח צפויים לפרסם כתבי הצבעה עד יום שלישי בבוקר. מעבר להצעה של אספן שתעלה לאישור, הנציגות הודיעה למחזיקים כי היא פועלת על מנת לספק למחזיקים הצעה מחייבת נוספת מגורם שלא נחשף עדיין ובעלת אופי שונה מהצעתה של אספן.

 

"הצעה טובה וראויה"

בשבוע שעבר היתה אמורה להתקיים אסיפת מחזיקים להצגת החלופות אשר עומדות בפני מחזיקי האג"ח. אך הנציגות החליטה לדחות את האסיפה תוך התעקשות כי למחזיקים יוצגו אך ורק הצעות סופיות ומחייבות, ולא הצעות שמותנות באישורים נוספים. אספן היתה היחידה שהצליחה לגבש הצעה מחייבת, שקיבלה גם את אישור הדירקטוריון שלה.

באסיפה אתמול השתתפו מטעם אספן היו"ר גיא פרג והמנכ"ל אילן גיפמן. את הצעתם הציג יובל ברק, יועץ של אספן לצורך העסקה מטעם פירמת גיזה זינגר אבן. באספן החליטו כי בהתחשב במו"מ הארוך שביצעו עד כה, ההצעה תישאר בתוקף עד יום חמישי הקרוב בלבד. גיפמן ופרג הסבירו: "הצעתנו טובה וראויה ומבוססת על זהות אינטרסים ופוטנציאל לאפסייד לשני הצדדים. עם זאת, לאור העובדה שאנו נמצאים בתהליך זה זמן רב, הצעתנו הנה בכפוף לכך שמחזיקי האג"ח יצביעו בעדה עד ליום חמישי הקרוב".

 

 בין השאלות שהעלו המחזיקים לאספן, נשאלה ההנהלה על סיכון ניגוד העניינים לכאורה, במקרה של עסקאות חדשות בהולנד. לאספן כיום שלושה מרכזים מסחריים בהולנד, ואחד המחזיקים תהה לאן יועברו עסקאות פוטנציאליות חדשות. מנכ"ל אספן אילן גיפמן ענה כי אין לחברה בעיה להתחייב כי כל עסקה חדשה תובא לראשונה ל־NSI.

 

שתי אפשרויות נוספות

מלבד אספן נחשפה זהותה של משקיעה פוטנציאלית נוספת – מטיס, נציגה של קרן ההשקעות הפרטית רואל (ROEL). נציג הקרן הסביר כי מדובר בחברת אחזקות הפועלת בעיקר ברוסיה ובמדינות בריה"מ לשעבר ובעלת "יכולת כלכלית עצומה המחפשת השקעות מעניינות". לדבריו, עניין רואל בחבס מתרכז ראשית ברצונה לפזר את השקעות הנדל"ן שלה, ושנית, ברצונה לרכוש חברה ציבורית בארץ. הקרן מעוניינת לרכוש את מניות NSI לפי שוויין בבורסה כיום, ומעוניינת להיחשף למידע בנוגע למצבם של יתר נכסי החברה, מידע שלדבריו לא נמסר מהנציגות.

 

באסיפה עלה לדבר איציק בביוב, מחזיק אג"ח המייצג קרן קנדית המנהלת נכסים בהיקף של 20 מיליארד דולר. בביוב אמר כי יצר קשר עם הקרן הקנדית שהביעה רצון לרכוש ישירות את מניות NSI. לפי הצעה זו, המניות יירכשו תמורת מזומן, והתמורה תעלה מעלה עד לידיו של נאמן אג"ח 4, שלהן משועבדות המניות. בביוב הסביר כי בעקבות סגירת עסקה בהיקף של 1.2 מיליארד דולר, הקרן לא תוכל להגיש הצעה מחייבת לפני סוף השבוע הקרוב.

 

הרצל חבס. מחזיקי האג"ח רוצים לאשר הסדר
בטל שלח
    לכל התגובות
    x