$
מט"ח וסחורות

יציבות בשוק המט"ח; הדולר ירד ב-0.1% ל-3.57 שקלים

היורו ירד ב-0.2% ל-4.73 שקלים; מנכ"ל פריקו: "מדיניות הטייס האוטומטי אינה דבר מקובל בשווקים הפיננסים"

ערן סוקול 15:3531.07.13

המסחר במטבע חוץ התנהל היום (ד') ביציבות, על רקע אישור תקציב הממשלה, הדולר ירד ב-0.1% ל-3.57, היורו ירד ב-0.2% ל-4.73 שקלים.

 

אישור התקציב בממשלה הפחית את החשש מפגיעה באמינות המדיניות הכלכלית, אולם בטווח הקצר יישום התוכנית צפוי למתן את הביקושים במשק. כך מזהירים כלכלני חטיבת המחקר של בנק ישראל בדו"ח המדיניות המוניטרית (דו"ח האינפלציה לשעבר) למחצית הראשונה של 2013 שמפרסם היום הבנק. על פי ההערכות של חטיבת המחקר, צעדי התוכנית התקציבית של הממשלה צפויים למתן את הצמיחה בשנת 2014 בכ-0.7% בהשוואה לאומדנים שנערכו לפני אישור התוכנית בממשלה.

 

הפגיעה העיקרית בצמיחה כתוצאה מצעדי הממשלה נובעת מהעלאת המסים ומההפחתה בקצבאות הילדים, שיפגעו בביקושים במשק דרך הצריכה הפרטית, ובמידה קטנה יותר גם דרך ההשקעות. יחד עם זאת, כלכלני בנק ישראל מציינים בדו"ח כי לדעתם, למרות מחיר זה, התוכנית להפחתת הגירעון הייתה הכרחית, שכן בלעדיה היה הגירעון בתקציב המדינה צפוי להגיע בשנה הבאה לכמעט 6% מהתוצר (כ- 60 מיליארד שקל).

 

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות אמר כי "בשוק ממתינים להודעת הסיכום של הפגישה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב, לפיה אין ציפייה לשינוי במדיניות המוניטרית. בזירה המקומית היצעי מט"ח מצד יצואנים מצליחים לבלום את פיחות השקל ותומכים בתנועה לעבר רמת 3.56 שקלים. להערכתנו, סביב רמת 3.55 שקלים צפוי בנק ישראל לשוב ולהתערב במסחר במטרה למתן את השפעת עודפי ההיצע, בתקופה של ירידה בביקושים. המסחר צפוי להמשיך ולהתנהל בתחום שערים צר של 3.59-3.56 שקלים לדולר".

 

מט"ח מט"ח צילום: shutterstock

 

באשר להשפעה שיש לאי הוודאות שבשאלת זהות נגיד בנק ישראל, בעקבות פרישת פרופסור יעקב פרנקל אמר פריימן כי "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה את הפריבילגיה של אי וודאות לאורך שבועות וחודשים, באשר לזהותו של העומד בראש הבנק המרכזי. מדיניות הטייס האוטומטי אינה דבר מקובל בשווקים הפיננסים והאמון שנבנה במהלך שנים, בהם כיהנו הנגידים פרנקל ופישר חשוב כדי לשמר את המוניטין של מדינת ישראל בשווקים העולמיים. לכן חייבת להתקבל החלטה כבר בטווח הקצר באשר לזהות העומד בראש בנק ישראל. יש לנו הרבה מה להפסיד מהקרדיט שמדינת ישראל נהנת ממנו, אסור לקחת הימורים מיותרים ויש להביא מקצוען ראוי שיש לו אג'נדה ומדיניות מוכרת, כל זאת כדי לשמר את המעמד האיכותי ממנו נהנה המשק".

 

"נתוני מדד מנהלי הרכש ביפן שירד בחודש יולי בניגוד לצפוי מלמדים על משנה הזהירות שיש לנקוט בתקופה בה פעולות המבוצעות על ידי הממשל בהיקפים משמעותיים אין בהם ביטחון כי יביאו לשינויים דרמטיים כבר בטווח הקצר. תשומת הלב תופנה היום לנתונים הצפויים להתפרסם באירופה ובראשם בגרמניה מדד המכירות הקמעונאיות ונתוני האבטלה, בצרפת יתפרסמו נתוני הצריכה הפרטית ומדד המחירים ליצרן. בארה"ב, צפויים להתפרסם היום נתוני התעסוקה במגזר הפרטי (סקר ה-ADP), כמו גם נתוני הקריאה הראשונית של התמ"ג לרבעון השני. בנוסף, יתפרסם בארה"ב מדד מנהלי הרכש של שיקגו הצפוי להורות על התאוששות מרשימה בפעילות הכלכלית", הסביר פריימן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x