שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

ראיון כלכליסט

"קשה למצוא מומחה כלכלי שייתן חו"ד נגד גוף גדול במשק"

עו"ד יהודה שפר, המשנה לפרקליט המדינה, מסביר את התמשכות ההליכים בפרשת ורמוס שנסגרה השבוע; הוא מבטיח כתבי אישום נגד מעורבים אחרים בפרשה

משה גורלי 19:1125.07.13

"איפה טעינו? התמשכות ההליכים היא בהחלט לרעתנו, אבל זה נבע בגלל התופעה התמוהה שקשה למצוא מומחה כלכלי שייתן חוות דעת נגד אחד הגופים הפיננסיים החזקים במשק", כך אומר עו"ד יהודה שפר המשנה לפרקליט המדינה והממונה על האכיפה הכלכלית, בעניין פרשת ורמוס.  

 

במסגרת ההסדר בפרשה במעורבות מנכ"ל פסגות לשעבר, רועי ורמוס, הפרקליטות סיכמה עם פרקליטיו שישלם כופר של כחצי מיליון שקל ולא יוגש נגדו כתב אישום בגין מעורבותו לכאורה בפרשת הרצת ני"ע במסגרת תיק הנוסטרו של פסגות..

 

שפר לא מבין את ההתנפלות התקשורתית על הפרקליטות בפרשה. לטעמו, כל ההחלטות שהפרקליטות קיבלה בעניין מנכ"ל פסגות לשעבר היו מושכלות, רציונליות ומאוזנות. והסיפור, הוא אומר, עוד לא הסתיים: "לא נוותר, כשתושלם חוות הדעת בעוד כמה חודשים נבסס כתב אישום שיהלום את התוצאה שנגרמה בשוק כתוצאה מההשחתה המרמתית שנגרמה בפרשה".

 

ורמוס כבר לא יהיה חלק מזה, לאחר שעניינו הסתיים בהסדר מותנה. המועמדים לאישום החמור הם דוד אדרי ושי בן דוד סוחרי הנוסטרו בפסגות ששיחות הטלפון המוקלטות שלהם עם ורמוס סיבכו גם אותו בפרשה.

 

מתי ירדתם מהסעיף החמור לעבירה הקלה יותר?

"מתחילת הדרך אף אחד בפרקליטות לא רמז על תפקיד מרכזי לורמוס. לא אנחנו יצרנו את ההר והיום אנחנו לא מתעסקים בעכבר".

 

אולי אפשר לקבל את הקלטות השיחות כדי להבין באמת את עומק מעורבותו של ורמוס?

"אנחנו לא נפגע בפרטיותו, אבל הוא בהחלט מוזמן להשמיע לכם הכתבים את ההקלטות ותחליט בעצמכם".

 

לפני כשנתיים נקראו סנגוריו של ורמוס, עוה"ד ניר כהן, אמיר בן ארצי וז'ק חן לשימוע. אז יוחסה לו העבירה החמורה יותר של שותפות כמנהל לעבירות המרמה החמורות. "בחודשים האחרונים התברר שלא נוכל להוכיח מעבר לספק סביר שותפות מרמתית כיוון שהמעשים בוצעו בעבר, והתמקדנו בעבירה לפי סעיף 424 פגיעה בניהול תקין שעל פניו מצדיק בדיקה פלילית. אלא שאז הגיעה ההצעה של הסנגורים שיזמו את הפניה להסדר והם אף הציעו את התנאים - תשלום הקנס והסכמה שלא להגיש תביעות".

 

רועי ורמוס, לשעבר מנכ"ל פסגות רועי ורמוס, לשעבר מנכ"ל פסגות צילום: יובל חן

 

שפר מדגיש שלאורך שנות החקירה, הפרקליטות לא מנעה מורמוס לעבוד. אלא שזו טענה פורמאלית, שכן מי יעסיק חשוד שתיק פלילי תלוי ומאיים עליו? כך שהצעת ורמוס וסנגוריו לסיים את הפרשה בהסדר היא הצעה לסיים את העניין שהיה מתארך, ועד שהמומחה הנסתר היה משלים את חוות דעתו, ורמוס היה נידון לחודשים ואפילו לשנים נוספות כמובטל, חשוד ונאשם.

 

לכל אורך הפרשה, משוכנע שפר, קיבלה הפרקליטות החלטות שהלכו לקראת המעורבים השונים בה. "בהתחלה, כשאייפקס ביקשה לרכוש את פסגות ויו"ר רשות ני"ע תמך בכניסת שחקנים זרים לשוק ההון, הסכמנו לבקשות שלהם למחוק את כתב האישום נגד פסגות, לאחר שהם הציעו לשלם על הנזקים שנגרמו ולהרחיק את המעורבים בפרשה. לא התנינו את סגירת התיק, אלא הסכמנו לקבל את הבקשות של אייפקס בהן תמכה רשות ני"ע. ועכשיו, הלכנו לקראת ורמוס וסנגוריו לסגור את התיק בתנאים שהם הציעו".

 

מקורבי ראש הרשות הקודם זהר גושן טוענים שהוא הציע לרדת מהסיפור אחרי שנתיים ולגמור בקנס והרחקה לשנתיים?

"אני לא זוכר שגושן הציע, אבל זה חסר חשיבות. בכל מקרה, זה בא מהסנגורים בשבועות האחרונים".

 

ברשות ני"ע טוענים ש"חירבתם" להם את התיק?

"לא מאמין שמישהו ברשות אמר את זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x