שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

דו"ח משאבים בקידוח "כריש": 13 מיליון חביות קונדנסט בשווי רבע מיליארד דולר

כמות הקונדסנט, חומר גלם לייצור דלקים, שווה להיקף במאגר "תמר", הגדול בהרבה; הדו"ח אישר את ההערכות המוקדמות לכמות של עד 1.8 TCF גז טבעי בקידוח

ליאור גוטמן 11:0914.07.13

דוח הערכת המשאבים לקידוח "כריש" מגלה כי כמות הקונדנסט (חומר גלם לייצור דלקים) שנמצאה בקידוח עומדת על כ-13 מיליון חביות - כמעט ושווה להיקף חביות הקונדנסט במאגר "תמר", הגדול בהרבה מכריש (יחס של 1-5). כך הודיעו המחזיקות בקידוח (יחד עם נובל אנרג'י), דלק קידוחים ואבנר.

 

על פי הדוח, שבוצע על ידי צד ג', קידוח כריש כולל עד 1.8 TCF גז טבעי (1.8 טריליון רגל מעוקב) - בדומה להערכות המוקדמות.

 

מאחר שדלק קידוחים ואבנר מודיעות שנפח הקונדנסט במאגרי "כריש" ו"תמר" דומה עד זהה, עולה ששווי 13 מיליון החביות ששוכנות ב"כריש" הוא כרבע מיליארד דולר.

 

בעקבות הדוח, מסתכם עתה מאגר הקונדנסט במאגרי תמר, לווייתן וכריש בכ-60 מיליון חביות.

 

קידוח לוויתן קידוח לוויתן צילום: אלעד גרשגורן

 

בנוסף, דוח הערכת המשאבים של חברת NSAI, מאשש את הממצאים המוקדמים לפיהם המאגר מכיל TCF 1.3 גז טבעי מוכח, ובהסתברות גבוהה עוד TCF 0.5 (משאבים מנובאים, פרוספקטיביים) של גז טבעי - בסה"כ TCF 1.8.

מה דעתך על מניית דלק קידוחים יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

הקונדנסט (Condensate) או נוזלי גז הוא נוזל משמש כחומר גלם לתעשייה הפטרוכימית ולהפקת תזקיקים לתעשיית הדלקים. מכירת קונדנסט לבתי הזיקוק אינה חדשה ולמעשה היא מתבצעת בימים אלו ממאגר "תמר" לבית הזיקוק של פז באשדוד. בעסקה שנחתמה בין הצדדים בנובמבר האחרון התחייבה שותפות "תמר" לספק לבית הזיקוק באשדוד קונדנסט לאורך חמש שנים, כאשר שווי העסקה כפי שדווח לבורסה על ידי פז היה 250 מיליון דולר.

 

יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר חיפושי נפט גדעון תדמור אמר שהגילוי הוא הוכחה נוספת לעוצמתו של משק האנרגיה הישראל, שממשיך לחפש וחשוב מכך – ממשיך גם למצוא גז טבעי וקונדנסט. "כמות של כ-13 מיליון חביות קונדנסט הינה מדהימה ביחס לגודל המאגר ומהווה בשורה משמעותית למשק האנרגיה בישראל", אמר תדמור. מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו הוסיף ש"מדובר בהוכחה נוספת שיותר פעילות של אקספלורציה מובילה למציאה של יותר גז, יותר קונדנסט ואנו מקווים שבקידוחים הבאים בישראל נמצא גם נפט".

 

קידוח כריש נמצא ברישיון ALON C והוא ממוקםכ-100 ק"מ מערבית לנהריה וצפונית למאגר לווייתן. דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט מחזיקות כל אחת 26.5% מקידוח "כריש", בסה"כ 53%. 47% מחזיקה השותפה המפעילה את הקידוח - נובל אנרג'י. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x