שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

שוק המט"ח סוער: הדולר צנח ב-0.8% ל-3.6 שקלים

היורו ירד ב-0.7% ל-4.73 שקלים; בפעם האחרונה תחת כהונתו של פישר, הודיע אתמול בנק ישראל על הותרת הריבית לחודש יולי ללא שינוי, ברמה של 1.25%

מיקי גרינפלד 15:4425.06.13

השקל התחזק הבוקר (ב') בשוק המט"ח, יום לאחר הודעת הריבית האחרונה של בנק ישראל תחת כהונתו של הנגיד סטנלי פישר. הדולר נחלש ב-0.8% ושערו היציג נקבע על 3.6 שקלים, היורו ירד ב-0.7% לשער יציג של 4.73 שקלים.

 

אתמול הודיע בנק ישראל על הריבית לחודש יולי - בפעם האחרונה בתקופת כהונתו של נגיד בנק ישראל הפורש פרופ' סטנלי פישר: הוועדה המוניטרית של הבנק החליטה כצפוי להשאיר את הריבית לחודש יולי ללא שינוי, ברמה של 1.25%. זאת לאחר שבחודש שעבר הפחית בנק ישראל את הריבית פעמיים בשיעור מצטבר של 0.5%. הנגיד הנכנס, יעקב פרנקל, יחל את כהונתו רק בעוד כמה שבועות, ובינתיים תמלא את מקומו המשנה לנגיד, קרנית פלוג.

 

רונן מנחם, מנהל מחלקת ההשקעות במזרחי טפחות, אומר כי לנוכח הנתונים שפרסם בנק ישראל צפוי שינוי במדיניות הריבית: "בנק ישראל עדכן את הנחת העבודה לגבי שיעור האינפלציה : 2.1% ב-12 החודשים הבאים, פי 2 ויותר מהרמה של 0.9% ב-12 החודשים האחרונים. כמו כן הוא מעריך כי הריבית תישאר ברמה של 1.25% והתוצר יגדל 3.8% ב-2013 ו-3.2% ב-2014 – קצבים נאים למדי, בהינתן המצב בעולם ועליית השקל. תחת הנחות העבודה הללו, אין צורך בריבית משברית.

 

רמז לכך ניתן למצוא בפירוט הגורמים להחלטה, שם מוקמו הריביות בעולם ושער החליפין בסוף הרשימה, בעוד סביבת האינפלציה (האינפלציה בפועל וציפיות האינפלציה) והצמיחה בישראל ובעולם מוקמו ראשונות. לכך יש לצרף את הגירעון בתקציב הממשלה, שיתקשה לרדת בשנים הבאות", אומר מנחם, ומוסיף כי "הודעת הריבית מכשירה את הקרקע לגישה שונה של בנק ישראל תחת הנגיד החדש – חזרה הדרגתית למדיניות מאוזנת יותר, עם מענה הן לשער החליפין והן לגירעון התקציבי ולעלייה עתידית בקצב האינפלציה".

 

סטנלי פישר - הודעת ריבית אחרונה סטנלי פישר - הודעת ריבית אחרונה צילום: מיקי אלון
 

"על פי התבטאויותיו של הנגיד פרנקל לאחרונה, נראה שגישתו תהיה מוטה הרבה יותר מקודמו לשמירה על היעדים המסורתיים של בנק ישראל", כך לפי אלכס ז'בזינסקי מבית ההשקעות מיטב-דש. "פרנקל מתנגד שהבנקים המרכזיים בעולם ימשיכו לאורך זמן לנהל מדיניות מוניטארית סופר-מרחיבה. הוא חושב שהמדיניות הזאת מסוכנת ואינה יכולה לפתור בעיות מבניות בכלכלה.

 

"הנגיד החדש יתחשב במדיניות שלו יותר במחירי הנדל"ן ובגירעונות הממשלתיים. נראה, שאם וכאשר הנסיבות הנוכחיות ישתנו, ידו על הדק העלאת הריבית עשויה להיות קלה יותר. ניתן להניח, שבכהונתו הריבית תהיה קצת יותר גבוהה והאינפלציה קצת יותר מתונה לעומת אלו שהיו יכולות להיות בנסיבות זהות אצל פישר", סיכם ז'בזינסקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x