שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פישר: "גם אם בישראל כולם ירוויחו כפול העוני לא יקטן"

נגיד בנק ישראל היוצא אמר את הדברים בכנס של הבורסה בלונדון. פישר: "הכלכלה הישראלית רשמה ביצועים יפים בעשור האחרון, אבל יש עדיין אתגרים, בעיקר בתחום העוני, ההשתתפות בעבודה, מחירי הדיור והריכוזיות"

אלי שמעוני, לונדון 11:5413.06.13

"הכלכלה הישראלית רשמה ביצועים די יפים בעשור האחרון, אבל יש עדיין אתגרים, בעיקר בתחום העוני, ההשתתפות בעבודה, מחירי הדיור והריכוזיות", כך אמר נגיד בנק ישראל פרופ סטנלי פישר בכנס עבור משקיעים זרים שערכה הבורסה הישראלית בלונדון.

 

הכנס שנערך בבניין חברת המדיה בלומברג בעיר זכה להתעניינות רבה מצד אנליסטים ומשקיעים זרים שגילו התעניינות בכלכלה הישראלית. בשלב מסויים של הפאנל המארגנים אפילו נדרשו להביא כסאות נוספים על מנת לעמוד בביקוש.

 

"המצב הבסיסי בכלכלה הישראלית מבחינת המאקרו הוא טוב. אנחנו גדלים מהר ומצפים ל-3.8% צמיחה ב-2013. הצמיחה בישראל גבוהה ממדינות ה-OECD. האתגרים הגדולים הם בעוני, במיוחד בקרב הקהילות הערביות והחרדיות. העוני בישראל הוא מיוחד כי ההגדרה היא חצי מהשכר החציוני. זה שונה מההגדרה האמריקאית שבוחנת השתכרות לרכש סל מוצרי בסיס. אם בישראל כולם ירוויחו כפול העוני לא יקטן. זו בעיה גדולה והיא מצריכה הרבה עבודה", אמר פישר. 

"יש את משבר הדיור ואף ישראלי אינו מופתע מהמצב הזה. לכל ישראלי יש גם פתרונות ל 2-3 מהבעיות הללו והם מביעים את דעותיהם. ישראל לא תרדם בטיפול בבעיות הללו. זה יקח זמן, אבל זה יטופל. הבעיות עם הציבור הערבי והחרדי מטופלים. יש 6,000 חרדים בלימודים אקדמאיים שלומדים מקצועות חילוניים. בציבור הערבי יש יותר התמקדות בטיפול בבעיות פנים מגזריות והם עושים הרבה דברים בעצמם במקום להתלות בממשלה. הדברים מאד חיוביים, אבל יש עוד הרבה מה לעשות", הוסיף הנגיד.

 

סטנלי פישר עם נציגי החברות המשתתפות בכנס הבורסה בלונדון הבוקר סטנלי פישר עם נציגי החברות המשתתפות בכנס הבורסה בלונדון הבוקר צילום: BLAKE EZRA

 

פישר התייחס לחוזקות המשק ואמר:" בישראל תשתית מאקרו מאד טובה. הכלכלה יכולה להתמודד עם הרבה דברים שיזעזעו את המדינה. הייתי בכנס לפני יומיים, ומישהו אמר שבין 2005 - 2008 המצב היה שקט ואז היה המשבר העולמי. הכלכלה הישראלית מאד עמידה והיא התמודדה עם הדברים הגדולים הללו, ואלה חוזקות גדולות. תופעת ההייטק היא דבר אמיתי בישראל".

 

אמש במסגרת מפגש עם עיתונאים התייחס פישר לאפשרות שהוא ישמש יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב לאחר עזיבתו של בן ברננקי. פישר אמר: "לימדו אותי לא לקבל הצעה שאף אחד לא הציע לך".

 

פישר התייחס למחירי הדיור הגבוהים בישראל ואמר: "אנחנו מקיימים דיון רציני בנושא אם נעלה את הריבית לטווח הקצר אז ריבית גבוהה יכולה לחזק את השקל ולפגוע בייצוא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x