$
בורסת ת"א

הזרמת הון זה לפראיירים

בן דב ממשיך בשיטה - גלגול הסיכון לעתיד על חשבון הציבור

אלי שמעוני 09:0026.05.13

בעל השליטה בסקיילקס אילן בן־דב ממשיך להתנהל לפי השיטה שהביאה אותו עד הלום: גלגול הסיכון לעתיד על חשבון הציבור. אם המצב ישתפר הוא יישאר בגרעין השליטה בפרטנר, אך אם התוכניות ישתבשו - בעלי החוב ייאלצו להתמודד עם החוב בעוד כמה שנים.

 

הכישלונות של בן־דב בשנים האחרונות - עם טאו, עם סאני, ועכשיו עם סקייקלס - לא מפריעים לו ולהנהלת סקיילקס לחשוב שאולי הפעם המוסדיים לא ייתנו להם יד.

 

עוד שפן מהכובע

 

בן־דב מבין שהקרדיט שלו בשוק ההון התפוגג, ולכן הוא לא יכול לבוא בידיים ריקות. הפעם הוא מציע לגייס הון בתמורה לשעבוד מניות פרטנר. אלא שכאן נכנס לתמונה מכשול — לסקיילקס אין מניות פרטנר שנקיות משעבוד. מה עושים? מוחקים בהצעת רכש את האג"ח שלהן שעבוד על המניות, מנפיקים אג"ח חדשות, הכוללות שעבודים על המניות, ודוחים תשלומים על סדרה אחת.

 

אצל בן־דב זה תמיד נשמע טוב - מגייס מפה, לוקח משם, משעבד, מוחק, פעמיים מכה במקל הקסמים, והנה יוצא השפן החדש מהכובע. והכל, הפלא ופלא, בלי להביא שקל אחד מהבית. הזרמת הון זה לבעלי שליטה פראיירים. אצל בן־דב עושים הסדרים ודחיות על חשבון המחזיקים. לפני שנה יצא בן־דב יחד עם האצ'יסון ההונג קונגית עם הצעת תספורת בסקיילקס. ההצעה כללה תספורת לבעלי האג"ח ורווח לחברה־האם סאני, שהיתה אמורה למכור את מניות סקיילקס. השוק דחה את ההצעה, והאצ'יסון התקפלה לאחר שהבינה שאין סיכוי שההצעה תעבור.

 

אילן בן דב אילן בן דב

 

בן־דב מספק את הסחורה

 

התוכנית הקודמת נכשלה מאחר שהיתה צריכה הסכמה מכל הסדרות. כעת בתוכנית הלוליינות של בן־דב דרושה הסכמת דחיית חוב רק מסדרה אחת, והנפקת האג"ח החדשות מיועדת למוסדיים בלבד. בן־דב מכיר את הקהל ומספק את הסחורה. הוא יודע שהמוסדיים רחמנים ושכחנים. אז מה אם הוא נמצא בחדלות פירעון מתמשכת בטאו? אז מה אם מנהלי סקיילקס משכו ב־2012 משכורות של מיליונים בעוד לחברה גירעון בהון העצמי והערת "עסק חי"? לוליינות פיננסית וקצת מילים יפות תמיד עבדו על המוסדיים. עמלת חיתום שמנה לחתמי ההנפקה בוודאי גם לא תזיק. בקרוב בקרן הפנסיה שלכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x