שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הבורסה בת"א: השחרים נפלו עד 1.1% על רקע המתיחות בצפון

ת"א 25 ות"א ננעלו ללא שינוי משמעותי; הממשלה אישרה את הצעתו של לפיד להעלאת יעד הגירעון ל-4.65%; לאומי שוקי הון: "יש תחושה שיעד הגירעון הוא סוג של מסחר סוסים, וזה הדבר האחרון שהמשקיעים רוצים"; מחזור המסחר: 568 מיליון שקל

מעין מנלה 16:2705.05.13

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (א') ביציבות במחזור מסחר של 568 מיליון שקל. אגרות החוב הממשלתיות ריכזו עניין על רקע אישור ההצעה המעודכנת של שר האוצר יאיר לפיד להעלאת יעד הגירעון ל-4.65%, הורדת דירוג האשראי של ישראל במטבע המקומי ועל רקע הפרסומים אודות תקיפה ישראלית בסוריה.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים נדל"ן 15 ביומד תקשורת נפט וגז

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60 

"ירידות השערים באג"ח הממשלתיות היום מונעות משלוש סיבות כאשר שתי העיקריות הן הגירעון והירידה בדירוג האשראי של ישראל והסיבה השלישית, שבעיני פחות משמעותית, היא הסיבה הגיאופוליטית סביב המתרחש בסוריה", אמר ל"כלכליסט" דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח לאומי שוקי הון. בנוסף, לדבריו, ביום שישי הייתה עליית תשואות חדה באג"ח בארה"ב בעקבות נתון התעסוקה החיובי ורואים את ההשפעה על ישראל.

 


 

"הורדת הדירוג במטבע המקומי של ישראל היא נורת אזהרה לאוצר ולממשלה שצריך לפעול בנחישות לגבי יעד הגירעון. בימים האחרונים רואים זיגזוגים בנושא ויש תחושה שזה סוג של מסחר סוסים, שזה הדבר האחרון שהמשקיעים רוצים", אמר רזניק. בנוסף, לדבריו, צריך לזכור ששוק האג"ח הממשלתי עשה מהלך מאוד משמעותי של עליות שערים ואנחנו רואים איזושהי התחלה של מימוש. בנושא הגירעון "אם נראה שיעד הגירעון סוף סוף נסגר ל-2013 ונראה תחילה של בניית תקציב ל-2014 עם מדיניות נחושה להורדת הגירעון והתכנסות סביב 3% נראה השפעה חיובית על שוק האג"ח הממשלתיות", אמר רזניק. "אם מסתכלים כמה חודשים קדימה, במידה ובנק ישראל יחשוב שהממשלה חוזרת למדיניות של הקטנת הגירעון, לא מן הנמנע שנראה עוד כמה חודשים הורדת ריבית נוספת", אמר.

 

גירעון של 4.65% מהתוצר בשנה הנוכחית, אחרי גירעון של 4.2% בשנה שעברה, הוא עדיין גבוה, ורצוי היה לצמצם אותו. כך הזהירה היום המשנה לנגיד בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג. הדברים נאמרו בישיבת הממשלה שבה אושרה לפני זמן קצר הצעת שר האוצר, יאיר לפיד, לפרוץ השנה את מסגרת התקציב בכ- 6.5 מיליארד שקל ולהעלות את יעד הגירעון לשנת 2013 מ- 3% מהתוצר ל- 4.65%.

 

שיעור המע"מ צפוי לעלות ב-1% ל-18% עוד לפני אישורו הסופי של תקציב המדינה בכנסת, והמהלך יבוצע ככל הנראה כבר בתחילת החודש הבא. מהלך נוסף שנשקלת הקדמתו היא ביטול הפטור הקיים על מע"מ על שירותי תיירות.

 

ההערכה לאפשרות של הקדמת המהלך המתוכנן בכחודשיים נובעת מסיבה כפולה: הראשונה היא שכל חודש של עיכוב בביצוע ההעלאה גורע מקופת המדינה כ-400 מיליון שקל. הסיבה השנייה היא שכדי להעלות את שיעור המע"מ צריך שר האוצר רק לחתום על צו וליידע את ועדת הכספים. כך גם לגבי ביטול הפטור הקיים על מע"מ על שירותי תיירות. זאת לעומת צעדי מיסוי אחרים שמחייבים הליכי חקיקה ארוכים ומייגעים בממשלה ובכנסת.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: בלומברג

 

חברת דירוג האשראי הגדולה בעולם S&P הורידה בשבוע שחלף את דירוג האשראי של ישראל במטבע מקומי והשוותה אותו לדירוג האשראי במט"ח, ברמה "A+". במקביל אשררה החברה את דירוג האשראי של ישראל במט"ח. תחזית הדירוג, המעידה על כוונת חברת הדירוג בעתיד, נותרה יציבה.

 

ועדת הכספים של הכנסת אישרה בשבוע שעבר את שינוי תקנון הבורסה באופן שיאפשר לראשונה לבורסה לפקח על מכונות המסחר האוטומטיות - האלגו־טריידינג (מחוללי ציטוטים) - הפועלות בבורסה. מדובר בפיקוח הדוק שיאפשר לבורסה לעקוב אחרי הפעילות של מכונות המסחר האוטומטיות כמו גם לנתק את פעילותן אם הבורסה תחשוב שהן מפריעות לתקינות המסחר, ואף תאפשר לבורסה לאסור על המכונות לסחור בימים שבהם היא סבורה כי צפויה פעילות חריגה במסחר.

 

המסחר בוול סטריט ננעל ביום שישי בעליות לאחר פרסום דו"ח התעסוקה החיובי לחודש אפריל, ולפיו המשק האמריקאי הוסיף כ-165 אלף משרות באפריל - מעל התחזיות. "מדובר בדו"ח יוצא מהכלל", אמר דארל קרוק מוולס פארגו, "הנתונים חזקים דיים כדי לאשר שההתרחבות הכלכלית נמשכת".

 

שוק האג"ח

אגרות החוב הממשלתיות, ממשלתי שקלי (שחר) ל-10 שנים, איבדו עד 1.1% לתשואה לפדיון של מעל 4%.

 

קונצרניות

"לאור הפעילות של צים להסדרת מבנה ההון שלה, קיימת סבירות גבוהה יחסית לארגון החוב מחדש מול הבנקים בטווח הקרוב", כך לפי סוכנות הדירוג מעלות שהורידה את הדירוג של צים לרמה CCC מרמה B. לפי מעלות, ארגון החוב מחדש, אם יהיה, שווה ערך לכשל פירעון.

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
61% 11% 28%

 

"ללא מימוש חלקי או מלוא החזקתה בכלל עסקי ביטוח - קופת המזומנים של אי.די.בי פתוח תתרוקן עד סוף מאי 2014", כך לפי סוכנות הדירוג מעלות. מעלות לא שינתה את הדירוג של אי.די.בי פתוח בעקבות מינוי משקיף חיצוני מטעם בית המשפט. עם זאת, מעלות כותבת כי הדירוג של אי.די.בי משקף את הערכתם כי החברה תגיע לכשל פירעון במהלך השנה הקרובה.

 

מניות במרכז

נועם לניר, הבעלים של חברת בבילון, השלים בסוף השבוע האחרון את רכישת השלד הבורסאי בסט פיול.

 

חברת נוירוניקס, העוסקת בפיתוח מכשור רפואי לטיפול במחלת האלצהיימר, שוברת את בצורת ההנפקות בבורסה בתל אביב ומבקשת לגייס 25 מיליון שקל, כך עולה מתשקיף שמסרה היום לבורסה. מטרת הגיוס הנוכחי היא לאפשר את סיום הניסוי הקליני בארה"ב וקבלת אישור ה-FDA. כמו כן החברה מבקשת לקדם את מערך השיווק והמכירות באסיה ובאירופה. הגיוס צפוי לאפשר לנוירוניקס לעמוד בתוכניותיה לפחות עד 2015.

 

אורמתדיווחה בסוף השבוע כי השלימה את ההפעלה המסחרית של התחנה הנוספת בקומפלקס אולקריה שבקניה. השלמת תחנה זו מוסיפה 36 מגה-וואט לכושר הייצור של קומפלקס אולקריה ומגדילה את כושר הייצור הכולל של החברה לכ-611 מגה-וואט.

 

טבע פרסמה ביום חמישי את תוצאותיה לרבעון הראשון של השנה ועקפה במעט את התחזיות המוקדמות של האנליסטים. בשורה העליונה הכנסות ענקית הגנריקה הישראלית הסתכמו ב-4.9 מיליארד דולר, לעומת הכנסות של 5.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2012. בשורה התחתונה הרווח הנקי של טבע הסתכם ב-960 מיליון דולר - ירידה של 24% בהשוואה לרבעון. המניה עלתה ב-1.9% במסחר בוול סטריט ביום שישי. 

 

חברת הנדל"ן מליסרון והחברה הבת בריטיש ישראל השלימו הנפקות פרטיות של אג"ח בהיקף של כ־300 מיליון שקל. בהנפקות אלו נרשמו ביקושים של כ־850 מיליון שקל. במסגרת ההנפקה ביצעה מליסרון הרחבה של האג"ח מסדרה ז' צמודה למדד, המגובה בשעבוד בדרגה שנייה על הקניון הגדול בפתח תקווה.

 

אריק יערי, סמנכ"ל בכיר לקשרי ממשל וקהילה בחברת התרופות טבע, הוא המועמד המוביל לתפקיד מנכ"ל בזן במקומו של פינחס בוכריס שעזב כעבור שנתיים בלבד. כך נודע ל"כלכליסט".

 

חברת סקופ בה משקיע קרן פימי (30.38%) של ישי דוידי, דיווחה הבוקר על תוצאות הרבעון הראשון של 2013. החברה, העוסקת בלוגיסטיקה בענפי המתכות והפלסטיקה לתעשייה, רשמה עלייה של 12% במכירות לעומת הרבעון המקביל אשתקד ל-320 מיליון שקל. הרווח הנקי זינק בלמעלה מפי 2 לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכם ב-14 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x