שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בן־דב פונה לגופים פרטיים לאחר כישלון גיוס מהמוסדיים

סקיילקס מסיימת גיוס של 100 מיליון שקל על מנת לעמוד בהחזרי האג"ח לשנה הקרובה - הפעם עם גופים פיננסיים לא ציבוריים. החברה תשלם ריבית מראש של 25 מיליון שקל, ובנוסף יקבלו המחזיקים כביטחונות מניות פרטנר בהיקף של כ־100 מיליון שקל

גולן חזני 06:4801.05.13
אילן בן־דב מסיים גיוס של 100 מיליון שקל באיגרות חוב פרטיות לגופים פיננסיים לא ציבוריים. ב־13 באפריל הודיעה סקיילקס, בהמשך לדיווח ב"כלכליסט", על כוונתה להרחיב את סדרה ו' של איגרות החוב שלה ולגייס 50־100 מיליון שקל מהמוסדיים.

ל"כלכליסט" נודע כי הגיוס מהגופים הפרטיים נעשה לאחר שהגופים המוסדיים חששו להעניק את ההלוואה לבן־דב. החשש לא נבע משיקולים כלכליים, שכן העסקה מצוינת ובתנאי ריבית גבוהים, אלא מביקורת ציבורית על כך שבן־דב לא פרע חובות בחברות טאו וסאני.

 

אילן בן דב אילן בן דב צילום: אוראל כהן

 

על פי העסקה החדשה תיהנה סקיילקס מ־75 מיליון שקל בלבד, שכן על פי תנאי ההלוואה הריבית משולמת מיד עם קבלתה, בתשלום אחד של 25 מיליון שקל. בתמורה יקבלו המחזיקים כביטחונות מניות פרטנר בהיקף של כ־100 מיליון שקל (כ־2.3% מהחברה) שאותן יוכלו למכור מיד במידה שסקיילקס תיכנס ל"דיפולט" באחת מסדרות האג"ח. סקיילקס מחזיקה ב־14% ממניות פרטנר. המח"מ הינו לארבע וחצי שנים וההלוואה היא צמודת מדד וריבית של 8%.

 

עוד עסקה שנועדה לסייע לסקיילקס נחתמה בתחילת החודש. סקיילקס והחברה האם סאני שמצויה בהסדר חוב (גם היא בשליטת בן־דב) חתמו על הסכם עקרונות עם קרן ויולה לקבלת הלוואת חילוץ. השלמת ההלוואה תלויה בבדיקת נאותות לסקיילקס על ידי ויולה, חתימת סקיילקס על תנאים מגבילים להלוואות אחרות, התניות פיננסיות נוספות וחתימה על הסדר חוב עם בעלי החוב בסאני להסדרת חובות של 220 מיליון שקל.

 

ויולה תעניק לסקיילקס הלוואה של 200 מיליון שקל שתישא ריבית שנתית של 7% ותיפרע בתשלום אחד בעוד ארבע שנים. ויולה תהיה זכאית למענק של 3% מסכום ההלוואה שישולם לה במועד העמדתה ותשלום נוסף של 2% מסכום ההלוואה שישולם במועד סיומה. סקיילקס תהיה רשאית להאריך את ההלוואה לתקופה נוספת של שנתיים, ויינתנו לה ביטחונות שלא יפחתו מ־120% מהחוב ובסיום תגדל העמלה ב־3% נוספים.

 

ויולה תקבל אופציה לרכוש מניות של החברה (4% מהון סקיילקס), וישועבדו לה מעתה. בנוסף, תעניק החברה לוויולה זכות לרכוש מניות נוספות שיהוו 11% מההון המונפק עם תקופת מימוש שונה. לוויולה יהיה משקיף בדירקטוריון לשמורה על הלוואתה.

 

כדי למנוע את פירוקה של סאני על ידי המחזיקים, הצליח בן־דב לשכנע את ויולה להעניק הלוואה של 50 מיליון שקל לסאני, שתישא אף היא ריבית של 7% ותיפרע בתשלום אחד בעוד ארבע שנים. העסקה טרם הושלמה.

 

לדו"חותיהן של סאני וסקיילקס לשנת 2012 צורפה הערת "עסק חי". סקיילקס, אשר הפסידה בשנה החולפת 851 מיליון שקל, זכתה להערה זו לראשונה בשל גירעון של 281 מיליון שקל בהון העצמי, והחלטתה של החברה המוחזקת פרטנר שלא לחלק דיבידנד בגין רווחי 2012. סאני סיימה את השנה החולפת בהפסד של 716 מיליון שקל ונמצאת זה תקופה ארוכה במצב של חדלות פירעון. בקופתה אין מזומנים.

 

עסקאות אלה אמורות להספיק לסקיילקס לעמוד בהחזר תשלומי האג"ח בשנה הקרובה. בן־דב, כך נודע, בונה על קבלת דיבידנד השנה מפרטנר בסכום של 190 מיליון שקל, ובמהלך החודש הוא אמור לקבל הודעה על החלטת חברת סמסונג הקוריאנית אם להאריך את תקופת הזיכיון לטלפונים הסלולריים שמחזיק בן־דב בישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x