שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

המסחר בבורסה ננעל בירידות; מלאנוקס צללה ב-8.1%, כיל ב-2.3%

מדד ת"א 25 ירד ב-0.7% ות"א 100 איבד 0.5%. עליות של עד 11% באג"ח אי.די.בי בצל הדיון בעניין הקבוצה בבית המשפט; מחזור המסחר - 523 מיליון שקל

שי סלינס 16:2728.04.13

המסחר בבורסה של תל אביב נעל היום (א') בירידות בהמשך למגמה השלילית שנרשמה בוול סטריט ובאירופה ביום שישי. מחזור המסחר הסתכם ב-523 מיליון שקל.

 

מדדי מניות

 

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד נדל"ן 15 תקשורת ביטוח

 

מדדי אג"ח

 

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

מאומדנים והערכות שבוצעו על ידי כלכלני מיטב, תעשיית קרנות הנאמנות רשמה מתחילת החודש גיוסים של 4.03 מיליארד שקל מתוכם כ-2.1 מיליארד שקל נותבו לקרנות המסורתיות (בנטרול הקרנות הכספיות) בהובלת קרנות אג"ח כללי ואג"ח חברות. קרנות אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית, גייסו מתחילת החודש כ-1.25 מיליארד שקל - הסכום הגבוה ביותר מכל קטגוריות ההשקעה.

חדשות טובות לכלכלה הישראלית. סוכנות הדירוג פיץ' אישררה ביום חמישי את דירוג האשראי של ישראל ברמה של "A" עם תחזית יציבה. "למרות שחלה האטה בצמיחה במהלך 2012, התחלת הפקת הגז צפוייה להגדיל את הצמיחה ל-3.7% ב-2013 מ-3.2% בשנה שעברה", כתבו באישרור הדירוג.

  

שר האוצר, יאיר לפיד, יבקש מפרופ' איתן ששינסקי מהאוניברסיטה העברית לעמוד בראש הוועדה שתבחן את התמלוגים המוטלים על משאבי הטבע. לפיד טרם ביצע את הפנייה, אך סביר כי ששינסקי, שעמד בראש הוועדה שבחנה את סוגיית התמלוגים על הנפט והגז ואשר התבטא רבות אודות הצורך להסדיר את סוגיית התמלוגים על כלל משאבי הטבע - יסכים לעמוד בראש הוועדה.

  

כלכלני בנק לאומי התייחסו בסקירתם השבועית לירידה במחזורי המסחר בבורסה וכתבו כי "מחיקת חברות ציבוריות, כמו גם רכישת חלק ממניותיהן והקטנת הסחירות בן, תורמת אף היא להמשך מגמת הירידה בהיקפי המסחר. להערכתנו, חזרת מחזורי המסחר לרמתם בשנים הקודמות עשויה להיתמך בדה-רגולציה ובמשיכת משקיעים זרים בחזרה לשוק. בטווח הקצר, במידה שהאופטימיות בשווקים תימשך צפויות תנועות הון נכסות לשוק המניות. עם זאת, אנו צופים כי הקיצוצים התקציביים והעלאות המסים הצפויים להיכלל בו סביר שיעיבו בהמשך על ביצועי החברות המקומיות".

 

אדוארדו אלשטיין ונוחי דנקנר. הסכם חדש אדוארדו אלשטיין ונוחי דנקנר. הסכם חדש צילום: אוראל כהן

 

לפי נתונים שפורסמו בשישי, כלכלת ארה"ב צמחה ב-2.5% ברבעון הראשון של השנה זאת לעומת עלייה של 0.4% ברבעון האחרון של 2012. ברקע לנתונים: צמיחה בצריכה הפרטית בשיעור הגבוה ביותר מזה שנתיים, וחברות שצברו מחדש מצבורי מלאי גבוהים.

 

בתוך כך המסחר בוול סטריט ננעל במגמה שלילית בשישי. דאו ג'ונס עלה ב-0.1%, ואילו נאסד"ק ו-S&P איבדו 0.3% ו-0.2%, בהתאמה.

 


שוק האג"ח

נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין חתמו בארגנטינה על הסכם חדש, שלפיו המשקיע הארגנטינאי יזרים 57 מיליון דולר ישירות לאי.די.בי אחזקות וכ-18 מיליון דולר נוספים לחברה האם, גנדן. לפי המתווה המקורי, אלשטיין אמור היה להזרים 75 מיליון דולר ישירות לגנדן, אולם בעקבות החלטת בנק לאומי מלפני שבוע לסגת ממתווה ההסדר עם גנדן, אלשטיין לא ראה כדאיות בהזרמה ישירה לחברה - וסיכם עם דנקנר על פיצול ההשקעה. בעקבות כך יצטרף אלשטיין לשליטה משותפת באי.די.בי עם נוחי דנקנר.

 

במקביל מתקיים הבוקר דיון בביהמ"ש המחוזי בת"א בתביעה של נציגות האג"ח של אי.די.בי פתוח לקבוע הליך הבראה לחברה. בתוך כך איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פתוח רשמו עליות חדות של מעל ל-10%.

 

מניות במרכז

עובדי בנק דיסקונט הכריזו על סכסוך עבודה הודיעו כי אם לא יגיעו להסכמות עם הנהלת הבנק בכוונתם לשבות החל מה-10 במאי. מנהלי דיסקונט החלו להתכונן למגעים עם העובדים כבר ביולי אשתקד כשהודיעו על כוונתם לוותר על הבונוס השנתי ל-2012..

 

מגדל ביטוח שבשליטת שלמה אליהו הכריזה על חלוקת דיבידנד בהיקף של 200 מיליון שקל, זאת לאחר שבשנתיים האחרונות חילקה מגדל דיבידנדים בהיקף צנוע של 300 מיליון שקל בסך הכל (במרץ 2012 ובמרץ 2011).

 

מנכ"ל מזרחי טפחות, אלי יונס, יעזוב את תפקידו בבנק בתוך כמה חודשים. יונס יפרוש מתפקידו לאחר שימונה לו מחליף. בשבוע שעבר הודיע יונס לדירקטוריון הבנק כי החליט שלא להאריך את הסכם העסקתו המסתיים ב-1 באפריל 2014.

  

מלאנוקס חזרה מוול סטריט עם פער ארביטראז' שלילי של יותר מ-7%, וזאת בהמשך לתחזית המאכזבת שפרסמה לרבעון השני של השנה.

 

ענקית האשלג הקנדית פוטאש צפויה למכור את מניותיה בחברת כיל, כך נודע ל"כלכליסט". מנכ"ל פוטאש ביל דויל וסמנכ"ל הכספים ויין בראונלי אמרו בשיחת המשקיעים של פוטאש כי אם החברה תגיע למסקנה שאבדו כל הסיכויים להגדלת אחזקותיה בכיל, היא תמכור את מניותיה בחברה. ל"כלכליסט" נודע כי במקביל בוחנת פוטאש את רכישת חברת האשלג הירדנית APC, במקום כיל, במהלך שעלול לפגוע קשות בכיל, ולהביא להגדלה עתידית משמעותית בקצב כריית האשלג מים המלח בצד הירדני.

 

חודש וחצי בלבד לאחר פרסום דו"חותיה לשנת 2012, ויבואנית הרכב דלק רכב, כבר פרסמה את תוצאותיה לרבעון הראשון של 2013. החברה שבשליטת גיל אגמון המשיכה להציג רווחיות נאה תודות להיחלשות הין ורשמה רווח נקי של 175 מיליון שקל, ירידה של 4% לעומת רווחי הרבעון המקביל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x