בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רשות ניירות ערך תקים ועדה לטיפול בירידה במחזורי המסחר בבורסה

במסגרת הוועדה יבחן נושא הארכת שעות המסחר בימים שני עד חמישי וקיצורו ביום ראשון. הרשות עדיין לא החליטה בסוגיה אך נוטה להתנגד לקיצור המסחר ביום א'

רחלי בינדמן 12:2723.04.13

רשות ניירות ערך צפויה להכריז היום (ג') על הקמת ועדה לשכלול המסחר והתחרות בבורסה, כך נודע ל"כלכליסט". יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר יכריז כי במסגרת הוועדה יבחן נושא התכווצות מחזורי המסחר באחד העם.

 

הרקע להקמת הועדה היא התכווצות של מחזורי המסחר בבורסה הפוגעת בחברות הציבוריות הנסחרות ובגופים המוסדיים המשקיעם בבורסה.

 

במסגרת הדיונים בוועדה יבחן גם נושא הארכת שעות המסחר בימים שני עד חמישי וקיצורו ביום ראשון. מדובר ביוזמה של הבורסה שצריכה לקבל את אישור רשות ני"ע. הרשות לא החליטה עדין בסוגיה אך נוטה להתנגד לקיצור המסחר ביום א'.

 

אסתר לבנון, מנכ"לית הבורסה אסתר לבנון, מנכ"לית הבורסה צילום: בלומברג

 

לגבי הארכת המסחר אחת הבעיות היא שבמחלקות התפעול וניהול הסיכונים של בתי ההשקעות עובדות נשים רבות שהן גם אמהות שהארכת המסחר תפגע בהן. ברשות רואים חשיבות רבה בהחזרת פעילות המסחר והיקפיו למימדי העבר אך לא משוכנעים שהארכת שעות המסחר היא הפתרון הראוי.

 

בראש הוועדה יעמוד פרופ' משה בן חורין, בעוד שרו"ח אורלי קורן תשמש כמרכזת הוועדה. הוועדה תתייעץ ותשמע גורמים רלוונטיים לפי שיקול דעתה ותגיש המלצותיה עד ל-29 באוגוסט 2013.

 

אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אמר בתגובה להחלטת רשות ניירות ערך להקים ועדה לטיפול בירידה במחזורי המסחר: "אנו מברכים על הקמת הוועדה, ומעודדים כל ניסיון לעידוד שוק ההון הישראלי. גם רשות ניירות ערך מבינה שעודף הרגולציה והתקנות האינסופיות עימן מתמודדות החברות הציבוריות הביאו למחיקה של 130 חברות ב-5 שנים. מחיקת חברות בשווי שוק מצרפי של 35 מיליארד שקל היא הסיבה המרכזית לירידה במחזורי המסחר. יש צורך מיידי במהלך כולל של דה-רגולציה, תוך בחינת עלות-תועלת לכל רגולציה קיימת. איגוד החברות הציבוריות יופיע בפני הוועדה ויעלה בפניה המלצות אופרטיביות להחזרת המשקיעים לאחד העם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x