שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

תשובה בדרך לגיוס אג"ח בהיקף 2 מיליארד דולר בדלק אנרגיה

גיוס החוב שאמור להיות אחת מהנפקות האג"ח הישראליות הגדולות ביותר בוול סטריט, יוביל בנק ג'יי.פי מורגן ביחד עם סיטיבנק ו־HSBC. ההליך שיתחיל בשבוע הבא יסתיים עוד השנה. התמורה תשמש למיחזור חוב קיים ולהרחבת הקידוחים במאגרי תמר ולווייתן

גולן חזני 07:0422.04.13

העובדה שהגז החל לזרום מפרויקט תמר, פותחת את התיאבון ואת אפשרויות המימון לשותפויות שבשליטת יצחק תשובה המחזיקות בפרויקט. בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן יוביל הנפקת אג"ח ענק בהיקף של קרוב ל־2 מיליארד דולר של שותפויות הנפט דלק קידוחים ואבנר, אשר בשליטת תשובה. בהנפקה ישתתפו גם סיטיבנק ו־HSBC. מדובר באחת מהנפקות האג"ח הישראליות הגדולות ביותר. ההליך יחל בשבוע הבא ועשוי להימשך כמה חודשים, אולם בכל מקרה יסתיים עוד השנה. אבנר ודלק קידוחים מחזיקות כל אחת ב־15.63% ממניות תמר. קבוצת דלק מחזיקה באמצעות דלק אנרגיה והחברות־הבנות - חברת הביטוח הפניקס ובית ההשקעות אקסלנס - ב־58.89% מאבנר וב־71.05% מדלק קידוחים.

השימושים לחוב שיגויס

 

גיוס האג"ח נועד למחזר חוב של כ־800 מיליון דולר שקיים לפיתוח מאגר תמר, שהפיתוח שלו עלה 3.2 מיליארד דולר, וכן לשימושים נוספים: הרחבת קידוח תמר בעלות של כ־200 מיליון דולר, קידוח כריש בעלות של 110 מיליון דולר וקידוח לעומק רב יותר של מאגר לווייתן שהיקפו עדיין לא ברור (ראו מסגרת). רשות ני"ע החליטה לפני שנה להתיר לשותפויות מוגבלות העוסקות בחיפושי גז ונפט להנפיק חוב בכפוף לשמירה על כללי ממשל תאגידי, הדומים לכללים החלים על חברות ציבוריות.

 

תשובה. קידוח לעומק רב יותר תשובה. קידוח לעומק רב יותר צילום: אוראל כהן

 

הסכם המימון של השותפויות מאפשר פירעון מוקדם של חוב שנלקח מקונסורציום בראשות HSBC וברקליס. הקונסורציום כלל 11 בנקים, בין היתר מצרפת ויפן וכן הבנקים הישראליים מזרחי טפחות, דיסקונט והפועלים, שחלקם בחבילת המימון מוערך ב־250 מיליון דולר. ההלוואה היא לשמונה שנים בריבית התחלתית של ליבור פלוס 4.75% שתרד לאחר מכן ב־0.5%. השאיפה בהנפקה היא לקבל ריבית טובה יותר ולגייס סכום גבוה בשל הסרת חוסר הוודאות סביב הפרויקט עם זרימת הגז. יתר סכום הפיתוח הושקע באמצעות הלוואות בעלים מקבוצת דלק ושעבוד זכויות בפרויקט לווייתן להלוואות נוספות.

 

 

התספורת בדלק נדל"ן

 

אם הנפקה זו תצא אל הפועל, יהיה זה גיוס החוב הראשון שמבצעת קבוצת דלק מאז הסדר החוב שנעשה עם מחזיקי האג"ח של דלק נדל"ן בדצמבר 2012, שספגו תספורת של 65% על חוב של 2.15 מיליארד שקל. במקביל להסדר נמחקו דלק נדל"ן וניירות הערך שלה מהמסחר בבורסה בתל אביב, דלק נדל"ן הפכה לחברה פרטית בבעלותו של תשובה, וכתוצאה מכך לא זכו מחזיקי האג"ח והציבור להיחשף לשכר ולבונוסים שהעניק תשובה למנהלי החברה במהלך 2012.

 

בפרויקט תמר שותפות גם נובל ‏(36%‏), ישראמקו ‏(28.75%‏) ודור גז ‏(4%‏) שהשקיעו בפיתוח שנועד להזרים את הגז בשני צינורות תת־ימיים, למרחק של 150 ק"מ - עד לאסדה חדשה שהוקמה 25 ק"מ מול חופי אשקלון - ומשם בצנרת קיימת לתחנת הקליטה באשדוד. השותפות בתמר חתמו עד כה על חוזי מכירה בסכום של 36 מיליארד דולר מול צרכני הגז הגדולים במשק, ויחלו בהדרגה להזרים 7.5 מיליארד מ"ק גז טבעי מדי שנה, רובם לשימוש תחנות הכוח של חברת החשמל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x