שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

לבייב צפוי להזרים 100 מיליון שקל בהנפקת זכויות באפריקה

בעל השליטה בחברה יזרים את הסכום במסגרת גיוס של 200-250 מיליון שקל שנקבע במסגרת הסדר החוב של החברה. לפי ההערכות, מחיר המניה בהנפקה יהיה נמוך ב־10%–20% ממחיר השוק

גולן חזני 08:2621.04.13

אפריקה השקעות יוצאת השבוע לגיוס של 200–250 מיליון שקל בהנפקת זכויות. ל"כלכליסט" נודע כי בעל השליטה בחברה לב לבייב צפוי למלא את מחויבותו ולהזרים במסגרת הגיוס 100 מיליון שקל. ההזרמה תבוצע אף על פי שבדצמבר האחרון, בביאור בדו"ח תזרים המזומנים החזוי של החברה, נרמז כי לבייב עלול שלא להזרים את הסכומים שהתחייב אליהם במסגרת הסדר האג"ח של החברה (בביאור זה נכתב כי "אין ודאות כי בעל השליטה יבצע את ההשקעות ההוניות ו/או יבחר לבצען במסגרת הנפקת זכויות". את ההנפקה תוביל ברק קפיטל חיתום המנוהלת על ידי צבי מנס.  

צניחה של 79%

יתרת ההשקעה שלה התחייב לבייב במסגרת הסדר החוב של אפריקה ישראל, שהושלם במאי 2010, עומדת על 159 מיליון שקל. סך ההתחייבות של לבייב עמד על 750 מיליון שקל, ומתוכה הוא הזרים עד כה חצי מיליארד שקל. אם לבייב יחליט שלא להזרים את חלקו החסי בהנפקת הזכויות, הוא ידולל במחיר של 36 שקל למניה — יותר מפי ארבעה ממחיר השוק - מה שהופך את המהלך לכדאי עבורו (שכן, הוא ידולל באחוזים בודדים). אלא שלפי מקורבים לחברה, לבייב לא יגיע למצב שכזה והוא מעדיף להזרים את חלקו בהנפקה (וזאת לאחר שהזרים אליה בעבר יותר ממיליארד שקל). כיום מחזיק לב לבייב ב־47.3% ממניות אפריקה ישראל, ומאז הסדר החוב (שבוצע בנובמבר 2009) נפלה המניה ב־79% והיא נסחרת לפי שווי של 1.2 מיליארד שקל.

 

לפי ההערכות, מחיר המניה במסגרת הנפקת הזכויות צפוי להיות נמוך משמעותית ממחיר המניה בבורסה. "לא נתפלא אם המחיר שייקבע יהיה נמוך ב־10%–20% ממחירה הנוכחי בבורסה", אמר גורם בשוק החיתום.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: ארטיום דגל

לבייב יגדיל את חלקו?

אפריקה ישראל חייבת לפרוע חובות של 1.4 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ולבנקים עד ספטמבר 2014, ושתי הנפקות הזכויות (הנוכחית וזו שמתוכננת להתבצע במאי 2014) נועדו להזרים אליה כ־600 מיליון שקל. לפי דו"ח התזרים החזוי, אפריקה ישראל אמורה לסיים את 2013 עם יתרה חיובית של 398 מיליון שקל ואת 2014 עם יתרה של 257 מיליון שקל.

 

תחזית זו מסתמכת על השתתפות מלאה של לבייב ושל הציבור בשני גיוסי ההון המתוכננים בתקופה זו, שהיקפם הכולל עומד על 550 מיליון שקל. אם תרחיש זה לא יתממש, תמצא את עצמה אפריקה ישראל במצב שבו יחסרו לה מזומנים, והיא תידרש לגיוס מקורות הון חלופיים. לאור זאת, אם הציבור יחליט שלא להשתתף בגיוסים, עשוי לבייב להגדיל את חלקו בהנפקה.

 

סך התחייבויות האג"ח המתואמות של אפריקה ישראל עומד (נכון לסוף 2012) על 3.8 מיליארד שקל, ובקופת החברה כ־750 מיליון שקל. אפריקה ישראל סיימה את 2012 עם הפסד של מיליארד שקל, שנזקף בעיקר למחיקות שווי משמעותיות בנכסי החברה ברוסיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x